MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

SZAMOTUŁY - Upały wszystkim dają się we znaki

Magda Prętka, Marcin Pomianowski
Kolejny tego dna wyjazd do ofiary upału. Ilość wezwań wzrosła o kilkadziesiąt procent
Kolejny tego dna wyjazd do ofiary upału. Ilość wezwań wzrosła o kilkadziesiąt procent Marcin Pomianowski
Wysokie temperatury nie tylko niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie, ale i przyczyniają się do wzrostu agresji

W ciągu ostatnich kilku tygodni pogoda z pewnością nas nie rozpieszczała. Temperatury dochodzące nawet do 40 stopni w cieniu chyba wszystkim dały się we znaki – nawet letnikom wypoczywającym nad kąpieliskami, dla których jedyną ochłodą zdaje się być kąpiel w zimnym morzu. Co zatem mają powiedzieć ci, którzy całe lato spędzają w mieście?

Do przychodni lekarskich wciąż zgłaszają się osoby z dusznościami i omdleniami. Słabo czują się przy tym nie tylko osoby starsze, ale i młode – energiczne, które przy wysokich temperaturach odczuwają zaburzenia koncentracji oraz ospałość.

– Przede wszystkim jednak to starsi ludzie nie doceniają siły panujących warunków atmosferycznych. Nie przygotowani na tak wysokie temperatury wychodzą do swoich ogrodów, a nawet do miasta, skąd często trafiają do szpitala na skutek przegrzania, czy szoku termicznego – tłumaczy Leszek Stasiak, lekarz z szamotulskiego szpitala – Taka wysoka temperatura sprzyja też wzrostowi agresji, przez co mamy znacznie więcej wypadków na drogach oraz awantur rodzinnych – dodaje.

Czy na upał jest jednak jakaś rada? Lekarze apelują, by podczas tzw. gorączek nie potrzebnie nie opuszczać swoich domostw – chyba, że zamiast na zakupy wybieramy się na znacznie przyjemniejsze i z pewnoscią bardziej wskazane, łono przyrody. Jeśli jednak wizyta w mieście jest nieunikniona – lekarze radzą, by koniecznie pamiętać o nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych.

Upały sprzyjają również odwodnieniu, dlatego też najbardziej wskazane jest picie aż 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie. Należy przy tym unikać słodkich napojów oraz dużych ilości kofeiny.

U wielu ludzi – i to nie tylko osób starszych – wysokie temperatury wywołują częste omdlenia. Powinniśmy zatem kontrolować stan swojego zdrowia i w momencie, gdy poczujemy się nieco gorzej – lepiej przystanąć i poprosić kogoś o pomoc, zamiast zlekceważyć objawy.

Jeśli z kolei jesteśmy świadkami utraty przytomności, nie zapominajmy o udzieleniu pierwszej pomocy. Osobę należy ocucić, podać jej wodę i koniecznie wezwać pogotowie. Nie wiemy przecież, czy dana osoba na coś choruje, czy zażywa lekarstwa, dlatego też lepiej zawiadomić o omdleniu specjalistów.

Bez względu na to, czy jesteśmy osobami młodymi, czy też nieco starszymi, nie lekceważmy jednak siły upałów, gdyż nie przystosowanie sie do warunków panujących za oknem może naprawdę wywołać tragicziczne wypadki, a nawet doprowadzić do śmierci.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto