Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wroniecki akcent w "Miasteczku Poznań"

Karolina Matuszewska
Publikację można nabyć w Bibliotece Publicznej we Wronkach
Publikację można nabyć w Bibliotece Publicznej we Wronkach Karolina Matuszewska
"Miasteczko Poznań", to "pismo o małych ojczyznach i pograniczach kultur", redagowane przez Marię Świątkowską - Pakułę i Zbigniewa Pakułę. W nr 1 (7) 2010, pojawił się ciekawy, wroniecki akcent, a mianowicie zbiór tekstów o Żydach z Wronek.

Wprowadzeniem jest rys historyczny dotyczący obecności Żydów w tym mieście na przestrzeni wieków, przygotowany przez regionalistę, Piotra Pojaska. Pisze on też o znamienitym wronieckim Żydzie, Salomonie Motteku, zaś tekst w tłumaczeniu Bogusława Hegeduessa, przypomina postać "zapomnianego wronczanina" - profesora Adolfa Pindera. Wiesław Michalak przybliża historię jeszcze innej ciekawej postaci - Emila Josepha, jednego z bogatszych wronieckich Żydów okresu 20 - lecia międzywojennego i jego syna Babiego.

W publikacji znajdziemy też fragmenty artykułu Eligiusza Grupińskiego pt. "Żyli razem z nami. Czy historia kołem się toczy?", w którym autor wspominał dawnych mieszkańców Wronek pochodzenia żydowskiego, niemieckiego i ukraińskiego.

Teksty podsumowują wiersze urodzonego we Wronkach poety, Jerzego Grupińskiego. Ciekawostką jest, iż wiersze te będą tłumaczone na hebrajski i następnie trafią do antologii, której robocza nazwa brzmi: "Judaika we współczesnej poezji polskiej", którą przygotowuje Dawid Jung.

Teksty okraszone zdjęciami "z epoki", przenoszą nas w czas miniony, ten w kolorze sepii i na pewno zaciekawią każdego współczesnego wronczanina, gdyż ilustrują jak to kiedyś było i żyło się w jego mieście. Każdego, kto chciałby udać się w podróż sentymentalną i dowiedzieć się czegoś więcej o skomplikowanych losach wymienionych powyżej ciekawych, acz mało znanych postaciach z historii Wronek informujemy, iż w Bibliotece Publicznej we Wronkach istnieje możliwość nabycia "Miasteczka Poznań".Zapraszamy zatem do lektury!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wroniecki akcent w "Miasteczku Poznań" - Szamotuły Nasze Miasto

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto