Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DZIEŃ - Bogatynia - ruszyła AKCJA WYPRAWKA

Marcin Pomianowski
Wezbrana woda porywała całe domy razem z mieszkańcami w środku – w tym domu  powódź przeżyło kilka osób
Wezbrana woda porywała całe domy razem z mieszkańcami w środku – w tym domu powódź przeżyło kilka osób fot. Marcin Pomianowski
O godzinie 6 rano wjechaliśmy do martwego miasta – takie wrażenie sprawiała Bogatynia wczesnym rankiem w piątek. Miasto przecina w pół niewielka, niepozorna rzeczka – trudno uwierzyć, że to właśnie ona dokonała takich zniszczeń. Teren blisko rzeki był dotychczas gęsto zabudowany i zamieszkany – teraz wygląda jak po wojnie - nie zostało tam nic oprócz ruin, hałd śmieci i tego co wymiotła z domów woda.

Wszystko pokryte lepkim błotem. Siła wody była tak duża, że niszczyła domy, zrywała wielkie płaty asfaltu z dróg niczym kartki papieru. Około 7 miasto zaczynało się budzić – pojawiali się ludzie, żołnierze i strażacy zdążali na poranną odprawę. Coraz częściej było słychać odgłosy sprzątania, ruszał też ciężki sprzęt, rozpoczynały pracę agregaty prądotwórcze, bo energia z sieci pojawiała się nieregularnie. Zaczął się kolejny dzień wielkiego sprzątania. A jest co sprzątać, zalane domy których mieszkańcy liczą, że będą w nich mogli zamieszkać są czyszczone do fundamentów, zrywane są podłogi, skuwane tynki. Gruz, zniszczone meble i sprzęty trafiają bezpośrednio na ulicę. – Całe szczęście, że nas tu nie było gdy przyszła woda – byliśmy z dziećmi u teściów – mówi Ireneusz Barczak mieszkaniec jednego z domów, które znalazły się całkowicie pod wodą – dom stoi, ale straciliśmy wszystko z dokumentami włącznie. W takiej sytuacji jest kilkuset mieszkańców Bogatyni.

W bogatyńskim Urzędzie Miasta jak w ulu – zbierają się ludzie po zasiłki, urzędnicy zbierają informacje o zniszczeniach i jadącej do Bogatyni pomocy. W tej chwili najbardziej potrzebne są narzędzia do sprzątania i środki czystości. W jednej ze szkół utworzono punkt zbiórki darów – przyjeżdżają busy z Polski i z Niemiec. W szkole dowiedzieliśmy się, że pomoc płynie szerokim strumieniem. Choć z rzadka są przypadki, że ludzie wysyłają rzeczy zniszczone albo zupełnie zbędne. Któryś z niemieckich „darczyńców” przysłał ozdoby choinkowe i zabawki dla kotów. Dlatego jeśli, ktoś chce pomóc, niech najpierw kontaktuje się z bogatyńskim sztabem kryzysowym. Dopytaliśmy co my możemy zrobić w dalszej perspektywie, by pomóc powodzianom. Odpowiedź dostaliśmy od szefowej Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM Bogatyni – Joanny Iżyckiej-Kuś – We wrześniu pilnie potrzebne będą wyprawki szkolne, piórniki z wyposażeniem, plecaki szkolne, kredki, pisaki itp. Mamy ponad 300 dzieci, które nie mają absolutnie nic, kolejne 1200 dzieciaków, ma domy ale też są bezpośrednio dotknięte powodziom. Liczby dotyczą Bogatyni i okolic. Będziemy wdzięczni za taką właśnie pomoc. Jeszcze nie wiemy czy szkoły wystartują z początkiem września.

Te liczby mówią same za siebie – jako Redakcja zwracamy się do Was z gorącą prośbą o pomoc – organizujemy zbiórkę pod hasłem „WYPRAWKA”. We wrześniu zawieziemy wyprawki do Bogatyni – liczymy na Waszą pomoc w zbiórce. Akcję będziemy relacjonować w kolejnych numerach i na naszych stronach internetowych. Wspiera nas też radio Merkury. Osoby chętne by zorganizować zbiórkę w swojej okolicy prosimy o kontakt.

AKCJA WYPRAWKA TRWA – Dołącz do nas

Jak działamy?

Nie zbieramy pieniędzy. Mamy jasnookreślone cele. Zbieramy wszelkie artykuły szkolne poza książkami. Są to długopisy, pisaki, kredki, zeszyty, bloki rysunkowe, plecaki i tornistry, piórniki z wyposażeniem. Zbieramy również obuwie i odzież sportową (tylko nowe, nieużywane). Punkty zbiórki tworzą firmy, urzędy, parafie i osoby prywatne (patrz lista poniżej). Ty też możesz popytać znajomych, zebrać dary i dostarczyć do któregoś z punktów. Stamtąd dary zwieziemy do Redakcji, zapakujemy i zawieziemy bezpośrednio do Bogatyni. Wyprawki będziemy zbierać do 10 września, tego dnia zwieziemy je ze wszystkich punktów. Będziemy relacjonować on-line całą akcję na stronach www.naszemiasto.pl. i w naszym tygodniku. Liczymy na wszystkich, którym zależy na tym, żeby dzieciaki z Bogatyni i okolic mogły normalnie zacząć rok szkolny. Chcesz założyć punkt zbiórki? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń pod nr 61 292 42 51

Szamotuły
Redakcja DZIEŃ
ul. Dworcowa 12
Poniedziałek-piątek 9.00-17.00

Urząd Miasta i Gminy
ul. Dworcowa 26
Poniedziałek - 8.00 - 16.00
Wtorek - piątek - 7.30 - 15.30

Dyskont Spożywczy Biedronka
ul. Dworcowa
Poniedziałek-sobota 7.00-21.00
Niedziela 9.00-18.00

Sklep Papierniczy Czarny Piotruś
Rynek 25
Poniedziałek-piątek 9-17.00

Oborniki
Starostwo Powiatowe
w Obornikach
ul.11 listopada 2a
Poniedziałek - 8.00 - 16.00
Wtorek - piątek - 7.00 - 15.00

Wronki
Urząd Miasta i Gminy
ul. Ratuszowa 5
Poniedziałek 8.00 – 16:00,
Wtorek - piątek 7.30 15.30

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Powstańców Wlkp. 23
Poniedziałek - 8.00 - 16.00
Wtorek - piątek - 7.30 - 15.30

Przychodnia ESCULAP, ul. Partyzantów 14
Poniedziałek-piątek 8.00–18.00

Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Krzyża i św. Mikołaja w Biezdrowie
Poniedziałek-piątek 8.00–15.00
Wszystkie sołectwa Gminy
Dyskont Spożywczy Biedronka
ul. Mickiewicza
Poniedziałek-sobota 7.00-21.00
Niedziela 9.00-18.00

Pniewy
Sklep Zabawkowy
Rynek 12
Poniedziałek-piątek 10.00 – 18.00

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto