Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Farma wiatrowa w Gminie Duszniki?

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
Wójt Dusznik przekonuje, że farma wiatrowa będzie bezpieczna dla mieszkańców. Sceptyków jednak nie brakuje
Wójt Dusznik przekonuje, że farma wiatrowa będzie bezpieczna dla mieszkańców. Sceptyków jednak nie brakuje Archiwum NaszeMiasto
Wójt Dusznik Adam Woropaj wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie farmy wiatrowej. Planuje się, że farma ma powstać na terenie Gminy Duszniki, w obrębie sołectw: Brzoza – Grodziszczko, Duszniki, Mieściska – Sarbia, Sędzinko – Zalesie, Sędziny, Wierzeja, Wilkowo.Odwołania od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego złożyły Stowarzyszenie Pasikonik, Burmistrz Buku oraz Fundacja Greenmind.

Według Wójta, farma wiatrowa przyniesie korzyści gminie, a decyzja opierana była na uzgodnieniach Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, opiniach Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szamotułach. – Zakłada się zwiększenie wpływów do budżetu Gminy Duszniki dzięki podatkom od nieruchomości odprowadzanym przez Inwestora oraz wyższym podatkom dochodowym osób wydzierżawiających grunt Inwestorowi oraz podatkowi dochodowego płaconego przez Inwestora. – informuje Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Gminy Duszniki Zbigniew Lubik, który podkreśla również, że przy zachowaniu warunków realizacji przedsięwzięcia, które wskazane są w decyzji środowiskowej, inwestycja nie powinna negatywnie oddziaływać na mieszkańców.

– Stowarzyszenie „Pasikonik” nie zgadza się z opinią, że farma wiatrowa w Gminie Duszniki jest dobrze zaprojektowana i zlokalizowana. Gdyby tak było, to czy byłoby konieczne nakładanie ograniczeń na turbiny? Ze względu na możliwość przekroczenia dopuszczalnych poziomów emisji hałasu w nocy, w zależności od wariantu od 10 do 12 turbin, będzie musiało być w nocy wyłączanych, a kolejnych 35-39 ma pracować z obniżoną mocą w stosunku do maksymalnych możliwości. Ograniczenia pracy części turbin ( 8 szt ) związane są z możliwością negatywnego oddziaływania na populację nietoperzy. Jeśli zliczyć turbiny z ograniczeniami to wynika, że tylko 5-11 lokalizacji turbin ( na maksymalnie 59 ) pozwala na ich pracę z maksymalną zaprojektowaną mocą. – mówi Magdalena Hojak–Pałęza z”Pasikonika”, według której niepokojące jest też migotanie cienia, które dotyczyć może części terenów zamieszkałych położonych w pobliżu turbin.

Hojak– Pałęza ubolewa również, że nie zorganizowano procedury środowiskowej rozprawy administracyjnej otwartej dla społeczeństwa. – Takie spotkanie wypełnia formułę konsultacji społecznych, naszym zdaniem, o wiele lepiej niż prezentacje inwestorów na festynach, w prasie i na ulotkach razem wzięte. – dodaje przedstawicielka „Pasikonika”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto