Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głuchy telefon, czyli konsultacje społeczne

Norbert Woźniak
Norbert Woźniak
Szamotulscy samorządowcy chcą zrewitalizować miasto. Nie chcą jednak robić tego „po swojemu”. Przygotowując program rewitalizacji konsultują się najpierw z mieszkańcami. Tu jednak pojawił się problem, bo choć gołym okiem widać, że w mieście sporo jest jeszcze do zrobienia, to mieszkańcy nie kwapią się do wyrażania swoich opinii. Pierwszy etap konsultacji spotkał się z odzewem niespełna jednego procenta lokalnej społeczności.

Szamotulski magistrat opublikował wyniki konsultacji społecznych prowadzonych w ramach Programu Rewitalizacji Miasta i Gminy Szamotuły. Jak twierdzą w urzędzie, był to dopiero pierwszy etap zasięgania opinii mieszkańców. Marcin Piechocki odpowiedzialny za projekt wyjaśnia, że w drugim etapie konsultacji urzędnikom można było zgłaszać już konkretne propozycje zadań planowanych do realizacji. Obecnie trwa analizowanie zebranych danych. Na ten moment urzędnicy nie są w stanie określić skali odzewu mieszkańców. Wiadomo natomiast, że swoje propozycje złożyły zarówno osoby prywatne, jak również stowarzyszenia. Były wśród nich zarówno projekty miękkie, jak i twarde (inwestycje w infrastrukturę).

Głównym celem konsultacji było wyznaczenie wskazanych przez mieszkańców obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji. Zebrane dane posłużą do opracowania Programu Rewitalizacji dla Miasta i Gminy Szamotuły. Program ma mieć charakter otwarty i będzie można dodawać do niego kolejne zadania. Urzędnicy wyjaśniają też, że nadal czekają na następne propozycje.

Wyniki konsultacji społecznych

Podczas konsultacji wskazano, że w pierwszej kolejności powinno się poddać rewitalizacji główne ulice wraz z arteriami przyległymi. To: Centrum, Feliksa Nowowiejskiego, Obornicka, Aleja Jana Pawła II, Wojska Polskiego, Bolesława Chrobrego, Dworcowa i Lipowa.

W badaniu łącznie wzięło udział 75 osób.

Kluczowym problemem społecznym, jaki respondenci dostrzegają na gruncie rewitalizacji jest niski poziom uczestnictwa mieszkańców w życiu społecznym i kulturalnym. Badani często wskazywali również na wandalizm, niski poziom zaufania w społeczeństwie czy problemy opiekuńczo-wychowawcze.

Plusy i minusy

Kolejnym obszarem poddanym analizie były poszczególne aspekty życia na obszarze rewitalizacji. Mieszkańcy najwyżej ocenili dostępność i jakość obiektów usługowo-handlowych oraz dostępność i jakość oferty kulturalnej. Najniżej ocenione zostały z kolei aspekty związane ze stanem dróg i chodników oraz dostosowaniem przestrzeni publicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zdaniem respondentów grupy, które w opinii badanych powinny być głównymi odbiorcami działań rewitalizacyjnych to rodziny z małymi dziećmi, seniorzy oraz młodzież.

Podczas badania poproszono także o wskazanie rodzajów przedsięwzięć, jakie powinny być podejmowane w celu ograniczania negatywnych zjawisk środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych i technicznych. Najczęściej wskazywano na : zagospodarowanie przestrzeni publicznych na parki, skwery, place zabaw itp., rozbudowa/modernizacja infrastruktury drogowej oraz rozbudowa/modernizacja przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, poprawa jakości wyposażenia.

Zdaniem radnego

Zdaniem gminnego radnego Łukasza Heckerta niewielkie zaangażowanie mieszkańców w konsultacje nie jest dobre.

- To przykre, że mieszkańcy nie do końca interesują się tym, co się dzieje w mieście - mówi gminny rajca. Jego zdaniem zastanawiające jest tak niewielkie zaangażowanie mieszkańców. - Czy było wystarczająco dobrze rozreklamowane, bo może tu tkwił błąd... - zastanawia się radny.

Łukasz Heckert jako priorytety wymienia natomiast dbałość o drogi. Jego zdaniem trzeba też zastanowić się nad obwodnicą oraz uwolnieniem miasta od ruchu, jaki panuje tam w tej chwili. Radny uważa, że miasto powinno też wyglądać czyściej i „świeżej”. Według niego powinno też być bezpieczniej.

Heckert jest zdania, że powinno się choć część szamo-tulskiego rynku wyłączyć z ruchu kołowego. W tym rejonie chętnie widziałby kawiarnie i lokale gastronomiczne.

- Nie będzie to możliwe dopóki z centrum miasta nie wyprowadzimy tego nadmiernego ruchu - twierdzi radny. Układ komunikacyjny powinien też uzupełnić wiadukt nad torami. - To powinno powstać dawno, dawno temu - mówi Ł. Heckert.

Jeśli chodzi o szpecącą miasto meblarnię, to choć już kiedyś mówiło się, że została sprzedana, to nadal niewiele dzieje się na tym terenie. - Nie jest ona w dyspozycji gminy - zaznacza Łukasz Heckert.

Kultura, sport i rekreacja na plusie

Zdaniem radnego w zakresie działalności kulturalnej, oferty sportu i rekreacji dla mieszkańców dzieje się dużo.

- Tutaj nie widzę jakichś błędów w tym kierunku - mówi Ł. Heckert. Radny dostrzega, że Szamotulski Ośrodek Kultury ma do dyspozycji znacznie większe środki finansowe w porównaniu do tych, jakimi dysponowali poprzedni dyrektorzy. - Obecnemu panu dyrektorowi jest o wiele łatwiej prowadzić działalność- uważa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto