MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Kwalifikacja wojskowa” rocznika 1995 z terenu miasta i gminy Szamotuły.

Marek Lepszy
W hali „Nałęcz” przy Zespole Szkół nr 3 w Szamotułach trwa „Kwalifikacja wojskowa” rocznika 1995. Z terenu miasta i gminy Szamotuły przed Powiatową Komisję Lekarską wezwano ok. 200 osób.

Trwają kwalifikacje wojskowe choć w ostatnich czasie pojawiają się głosy o przywróceniu poboru i zasadniczej służby wojskowej, aczkolwiek zasady byłyby inne niż przed laty. Zwolennicy przymusowego wcielenia do wojska jako główny argument wysuwają zapewnienie odpowiedniej liczby osób z przeszkoleniem wojskowym. Powstającej luki nie wypełniają bowiem Narodowe Siły Rezerwowe. Póki co trwa coroczna kwalifikacja wojskowa.

W hali „Nałęcz” przy Zespole Szkół nr 3 w Szamotułach trwa „Kwalifikacja wojskowa” rocznika 1995. Z terenu miasta i gminy Szamotuły przed Powiatową Komisję Lekarską wezwano ok. 200 osób.

W ramach kwalifikacji wojskowej wykonuje się czynności związane z:
- sprawdzeniem tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej,
- ustaleniem zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej,
- wstępnym przeznaczeniem osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz przyjęciem wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej,
- założeniem lub aktualizacją ewidencji wojskowej i przetwarzaniem danych gromadzonych w tej ewidencji ,
- wydaniem wojskowych dokumentów osobistych,
- przeniesieniem osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do rezerwy i wydaniem na ich wniosek zaświadczeń o uregulowanym stosunku do służby wojskowej,
- przygotowaniem rekrutacji wojskowej do ochotniczych form służby wojskowej.

Premier Donald Tusk podczas jednej z rozmów z dziennikarzami podkreślił, że nie widzi możliwości powrotu przymusowego poboru do wojska.
-Ja nie będę zwolennikiem powrotu do poboru powszechnego. Jakość żołnierzy z poboru powszechnego, w sensie umiejętności to nie jest to czego polska obronność potrzebuje w pierwszym rzędzie, natomiast absolutnie do pomyślenia jest próba uzupełniania naszych możliwości obronnych o przeszkolone grupy, które funkcjonują dzisiaj w innych formacjach - zaznaczył premier.

Odpowiednia ustawa o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, która gwarantowała uregulowanie stosunku do służby wojskowej poprzez przeniesienie ich do rezerwy bez odbywania czynnej służby wojskowej, została uchwalona przez Sejm 9 stycznia 2009 roku i po podpisaniu przez ówczesnego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego weszła w życie 11 lutego 2009 roku. Komendanci WKU zostali zobowiązani do uregulowania stosunku do służby wojskowej wszystkim zainteresowanym, którzy zgłosiliby się się w tej sprawie.
W roku 2009 i w latach następnych pobór nadal obowiązuje w ścisłym znaczeniu tego słowa, czyli jako ocena przydatności młodych mężczyzn do służby wojskowej.

Nie ma jednak już powołań do pełnienia zasadniczej służby wojskowej, czyli obowiązkowych wcieleń do wojska. W roku 2009 dawna nazwa poboru została zamieniona na „kwalifikację wojskową” dla uniknięcia nieporozumień związanych z myleniem poboru z powołaniem do służby.
W szczególnym przypadku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Rady Ministrów może wznowić pobór. Pobór ten nie będzie dotyczył osób przeniesionych już do rezerwy lub skreślonych z ewidencji.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto