Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Kwileckich w Oporowie. Jako jedyny tego typu obiekt w gminie Ostroróg przetrwał wojnę

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Tomasz Andrzejewski
Pałac w Oporowie, rozbudowany z dawnego dworu, jako jedyny tego typu obiekt w gminie Ostroróg przetrwał czas wojny. Niestety, o pozostałych dawnych pałacach w gminie nie można powiedzieć tego samego. Chociaż stan budynku pozostawia wiele do życzenia, Pałac Kwileckich w Oporowie wciąż zachwyca.

W roku 1877 Mieczysław Kwilecki zlecił przebudowę dworu w Oporowie, nadzorowaną przez Zygmunta Gorgolewskiego, czego efektem było przekształcenie go w okazały pałac. Jako jedyny w gminie Ostroróg, przetrwał on wojnę, w przeciwieństwie do pozostałych tego typu obiektów - pałac w Rudkach został rozebrany, a w Dobrojewie najpierw podpalony, a następnie rozebrany na cegłę. Pałac Kwileckich pozostał do dziś, jednak nadgryziony zębem czasu.

Inspirowany XVII-wieczną architekturą francuską, pałac powstał na wydłużonym rzucie z licznymi tarasami, aneksami i ryzalitami. Składał się z dwóch części: starego dworu z dobudowaną częścią zachodnią oraz wschodniego skrzydła z odmienną elewacją i czterospadowym dachem.

Po II wojnie światowej pałac trafił w ręce Skarbu Państwa, służąc jako miejsce dla biur PGR, przedszkola, szkoły, mieszkań pracowników i kaplice. Jego historię zaciera jednak smutny dzień Świętego Floriana w 2007 roku, gdy ogromny pożar strawił poddasze pałacu. Odbudowę dachu podjął zarządca ANR. Obecny stan pałacu pozostawia wiele do życzenia, jednak budowla wciąż budzi zachwyt i dostrzec można w niej dawne piękno.

Fotografię pałacu wykonał lokalny fotograf Tomasz Andrzejewski.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto