Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar w budynku mieszkalnym w centrum Wronek zaniepokoił mieszkańców [FOTO]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Ogień i gęsty dym wydobywające się z górnej części budynku mieszkalnego przy ulicy Poznańskiej we Wronkach zaniepokoiły mieszkańców w poniedziałkowe popołudnie 14 listopada. Przed godziną 16 dyspozytor stanowiska kierowania KP PSP w Szamotułach otrzymał zgłoszenie o pożarze.

W związku z podejrzeniem pożaru budynku mieszkalnego na miejsce natychmiast skierowano trzy zastępy OSP Wronki, a także trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach, a na zabezpieczenie rejonu operacyjnego OSP Baborowo.

Po dojeździe pierwszych zastępów okazało się, że płoną sadze w przewodzie kominowym. Pożar był dość mocny, bo z komina buchały płomienie ognia. Na szczęście strażakom udało uporać się z zagrożeniem i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia na inne elementy konstrukcyjne budynku.

Pożary sadzy są niestety dość częste szczególnie w okresie jesienno - zimowym. Wynikają one z niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych. Należy pamiętać, że zgodnie z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

• cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
• dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
• co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
• co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Ponadto prawo zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Co więcej, zaniedbane urządzenia grzewcze, czy kanały wentylacyjne mogą spowodować jeszcze poważniejsze zagrożenie – niż sam pożar. Mamy tu na myśli możliwość pojawienia się czadu. Tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny i co najgorsze – śmiertelny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto