Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Prezesem Klubu Sportowego „Dziewiątka Amica” Wronki Panem Maciejem Kląskałą.

Marek Lepszy
Prezes Klubu Sportowego „Dziewiątka Amica” Wronki Panem Maciej Kląskała z młodzieżom.
Prezes Klubu Sportowego „Dziewiątka Amica” Wronki Panem Maciej Kląskała z młodzieżom. archiwum klubu
„Dziewiątka Amica” Wronki jest jest kontynuatorką przedwojennego kręglarstwa we Wronkach. Rok 2013 był dla wronieckiego kręglarstwa najlepszym w historii i niezmiernie trudno będzie te osiągnięcia powtórzyć w kolejnych latach.To nie oznacza jednak, że klub nie może w dalszym ciągu definiować sobie ambitnych planów.

Kręgle to sport z tradycją ale jednak nie zawsze dobrze znany szerszemu ogółowi . Czy mógłby go pan nam przybliżyć, powiedzieć kilka zdań o jego specyfice.
To sport precyzyjny, więc liczy się dużo ogrania, ale też decydują różne inne aspekty - zdolność koncentracji, umiejętności panowania nad nerwami, dobrej koordynacji ruchowej.
Porównałbym trening kręglarski do strzeleckiego - opanowanie, powtarzalność.
Nie ma jednak jednej recepty na sukces.
Na pewno trzeba dużo systematycznie trenować. Mój przykład: jak objąłem klub jako prezes, mniej czasu poświęcam na treningi - więcej na organizację - i wyniki są niestety słabsze.
Mam jednak wiele sukcesów na swoim koncie, wiele radosnych chwil - teraz chcę oddać swój czas innym.
Tomek Pajor, który zdobył w parze z Bartkiem Krugiem złoto - właściwie trzeci sezon ma licencję zawodniczą - wcześniej grał tylko amatorsko. No ale systematyczny trening i te kilka ważnych cech osobowości, o których mówiłem wcześniej, powoduje, że potrafi on wykorzystać stworzone warunki. Sprawia mi to osobiście wielką radość.

Jak można określić w jednym zdaniu mijający rok dla klubu "Dziewiątka Amica"?

Rok 2013 był dla wronieckiego kręglarstwa najlepszym w historii i niezmiernie trudno będzie te osiągnięcia powtórzyć w kolejnych latach. To nie oznacza jednak, że klub nie może w dalszym ciągu definiować sobie ambitnych planów. Osiągnięcia nie biorą się znikąd.
Sukcesy jakie Klub Kręglarski „Dziewiątka Amica” Wronki osiągnął w mijającym roku miały charakter zarówno sportowy, jak i organizacyjny. Nic nie dzieje się bez przyczyny, nakreślona w 2011 roku pięcioletnia strategia klubu, zaczęła odnosić skutek.

Na czym polegała ta strategia, jakie były jej założenia ?
Zaczynając od spraw organizacyjnych. W nowym roku klub funkcjonował pod zmienioną nazwą. W nazwie pojawił się człon – Amica – to dzięki podpisanej jeszcze w 2012 roku strategicznej umowie współpracy między KK „Dziewiątka” Wronki a firmą Amica Wronki S.A. Współpraca z wroniecką firmą ma historię wieloletnią – do tej pory głównie z powodu organizacji ogólnopolskiego turnieju kręglarskiego Amica Cup. W 2013 roku mieliśmy jubileuszową – dziesiątą edycję tego największego turnieju kręglarskiego w Polsce.
Zarówno w klubie, jak i w Amatorskiej Lidze Kręglarskiej, grają pracownicy i ich rodziny, stąd Prezes Rutkowski zdecydował się na bliższą współpracę z klubem.

Czy znaczy to, że zacieśnienie współpracy z Amicą było strzałem w „dziewiątkę”?

Efektem rozmów zarządu klubu z zarządem Amica była pomoc przy modernizacji obiektu. Dzięki tej inicjatywie udało się namówić władze Gminy Wronki, która jest właścicielem kręgielni, do znalezienia środków. Cała inwestycja przekroczyła 200 tys. zł, z czego elewacja zewnętrzna to darowizna na rzecz miasta ze strony Amica (koszt ok. 70 tys. zł). Pozostała kwota wydana na remont wewnątrz budynku – m.in. szatni, łazienek, sufitów, ścian oraz podjazd dla niepełnosprawnych to efekt uzyskanych środków z Gminy i pozyskanej dotacji z Funduszu Kultury Fizycznej.
W tym względzie należą się brawa dla wszystkich, którzy przyczynili się do tego sukcesu organizacyjnego, bo to dowód na to, że wzorowo ułożyła się we Wronkach współpraca klubu, rodzimej firmy i władz gminy.

Większe pieniądze to większe oczekiwania, jak się to przełożyło na wyniki sportowe ?

Najważniejsze efekty pracy klubu muszą być widoczne na torach kręglarskich. Tak też było w przypadku wronieckiego klubu. Najmłodsi już w poprzednim roku dominowali w ogólnopolskich turniejach, w tym przyszła kolej na starszych a kilka sukcesów rangi Mistrzostw Polski, zaskoczyły nawet samych działaczy klubu.

Zaczęło się bardzo dobrze od Mistrzostw Polski Mikstów i Sprintów Juniorów we Wronkach. Na własnym obiekcie ściany pomogły i zdobyliśmy dwa medale: złoty w sprincie – Marta Duszyńska i srebrny w sprincie – Bartosz Krug. W Mistrzostwach Polski Seniorów w konkurencji mikst nasz duet: Agnieszka Wojtkowiak i Bartosz Krug zdobyli brąz.
Wyprawa juniorów młodszych na Mistrzostwa Polski do Tomaszowa Mazowieckiego, w majowy weekend, dała owoc w postaci srebrnego medalu i tytułu Wicemistrzyni Polski – Annie Piotrowskiej.
Bardzo szczęśliwa była końcówka sezonu 2012/2013. Najpierw brązowy medal drużynowo uzyskała drużyna kobiet w Superlidze Kobiet – tu mieliśmy lekki niedosyt bo na pewno tą drużynę stać na więcej. Jednak każdy medal jest ważny. Brązowy medal drużynowy uzyskały również juniorki w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorek. Znaczne postępy zrobili nasi juniorzy młodsi i juniorzy ale to, że udało się zdobyć dwa złote medale drużynowo w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów mł. i Juniorów, przeszło najśmielsze oczekiwania.
Ostatnią imprezą przed letnimi wakacjami były Mistrzostwa Polski do pełnych w dalekim Brzesku. Z tej imprezy od lat przywozimy medale, tym razem były to dwa brązy wywalczone indywidualnie przez Filipa Brzóskę i drużynę w składzie: Filip Brzóska, Leszek Dopierała i Krzysztof Sawala.
Pierwsza połowa kolejnego sezonu, czyli druga połowa 2013 to znów cenne trofea. Z trzech imprez rangi mistrzowskich: MP Młodzików, Juniorów i Seniorów przywozimy medale, w każdej osiągamy mistrzostwo.
Zaczęli juniorzy, złoty medal w parze zdobywają Szymon Adamczak i Bartosz Krug, a indywidualnie dokładamy medal srebrny Bartka Kruga i brązowy Marty Duszyńskiej. Już w grudniu z Mistrzostw Polski Młodzików w Lesznie przywozimy cztery medale – złoto indywidualne Julii Paszyk, srebro Sandry Szczepskiej oraz srebro i brąz w konkurencji par (Wicemistrzostwo Polski zdobywają Wiktoria Jądrzyk z Sandrą Szczepską a II Wicemistrzostwo Polski Julia Paszyk z Martyną Remisz).
Ostatnie Mistrzostwa Polski w tym roku rozegrali Seniorzy, tym razem rywalizując na kręgielni w Gostyniu. Tu zaskakuje wszystkich skutecznością Tomasz Pajor i Bartosz Krug, którzy wygrywają i zdobywają w parze Mistrzostwo Polski.
Ostatecznie zdobywamy w 2013 roku – tylko na zawodach krajowego championatu – aż 18 medali (6 złotych, 5 srebrnych i 7 brązowych). Wroniecka kadra oprócz zawodów najwyższej rangi, zalicza bardzo udane zawody ogólnopolskie.

Można z tego wyciągnąć wniosek, że młodzież garnie się do uprawiania tej dyscypliny sportu
Nasza młodzież w klasyfikacjach klubowych zwyciężyła we wszystkich turniejach, w których uczestniczyła. Inni nazywają wroniecki klub „zieloną armią”, kiedy na kręgielni pojawia się ekipa w zielonych dresach.
Można powiedzieć, że aktualnie klub z Wronek wyznacza standardy i jeśli nie zabraknie konsekwencji w realizacji strategii w kolejnych latach, dominacja Wronek w polskim kręglarstwie będzie się jeszcze pogłębiać.

Warto również zaznaczyć, że Klub Kręglarski „Dziewiątka-Amica” Wronki zajął aż 18 miejsce w Wielkopolsce, wśród wszystkich klubów, które uczestniczą w klasyfikacji sportu młodzieżowego, który prowadzi Ministerstwo Sportu. W Wielkopolsce sklasyfikowanych jest 327 klubów. Należy tu uwzględnić fakt, że klub prowadzi tylko jedną sekcję a punkty zdobywa się w każdej dyscyplinie, tak więc osiągnięcie klubu jest bardzo wartościowe. W klasyfikacji powiatów – Powiat Szamotulski uzyskał 120 lokatę (361 sklasyfikowanych powiatów) a ponad połowę punktów dla naszego powiatu zdobyli kręglarze z Wronek. Niestety ciągle włodarze powiatowi tego nie zauważają – w tym roku nawet nie zaproszono nas na podsumowanie sportowego roku w powiecie. Jak widać, sport kręglarski nie jest znany w Szamotułach – szkoda, bo przed II wojną światową w Szamotułach były dwie kręgielnie – może warto pomyśleć o odbudowaniu tej tradycji.

Czego można życzyć w nowym roku ?

Przede wszystkim wytrwałości w dążeniu do nowych celów, zdrowia dla zawodniczek i zawodników. O sprawy organizacyjne jesteśmy spokojni, póki mamy tak dużą przychylność decydentów wśród naszych partnerów. Warto też wyrazić chęć do spełnienia jednego ważnego życzenia – oby na kręgielni, jak i na innych arenach wronieckiego sportu, pojawiało się więcej kibiców. Zapraszamy, warto przyjść i wspierać zdolnych sportowców z własnego regionu.

Dziękuję i życzę dalszych sukcesów ''Dziewiątce Amice'' Wronki.

W imieniu własnym, jak i całego klubu ''Dziewiątka Amica"Wronki, życzę wszystkim kibicom wielu radości z osiągnięć naszych sportowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto