Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się warsztaty filmu dokumentalnego

Paulina Śliwa
Warsztaty prowadzi były operator TVP, dyrektor festiwalu kina niezależnego Off Cinema Piotr Majdrowicz
Warsztaty prowadzi były operator TVP, dyrektor festiwalu kina niezależnego Off Cinema Piotr Majdrowicz Paulina Śliwa
W „Sali na Piętrze” na ul. Polnej rozpoczęły się warsztaty filmu dokumentalnego „Tradycje kina”. Prowadził je były operator TVP, wieloletni dyrektor festiwalu kina niezależnego „Off Cinema”, instruktor filmowy i organizator cykli edukacyjnych dla młodzieży Piotr Majdrowicz.

Warsztaty prowadzone są dla osób pełnoletnich, ich efektem będzie realizacja materiałów dokumentalnych, a docelowo utworzenie klubu filmowego (jak mówił Majdrowicz, kluby takie istnieją już w kilku miastach Wielkopolski).

Uczestnicy warsztatów mieli okazję zobaczyć dwa pierwsze filmy w historii kina: „Przyjazd pociągu na stację” oraz „Wyjście robotników z fabryki” braci Augusta i Louisa Lumiere (Lumiere w 1895 roku skonstruowali kinematograf, a 28.12.1895 w Salonie Indyjskim przy bulwarze Kapucynów w Paryżu zorganizowali swoją pierwszą publiczną projekcję filmu).
Piotr Majdrowicz podzielił się pomysłem na realizację projektu dotyczącego osoby Waleriana Borowczyka - artysty plastyka, scenarzysty, scenografa, reżysera i pisarza. Borowczyk zasłynął na świecie jako reżyser i scenarzysta filmów erotycznych (, „Ars amandi”, „Ceremonie miłości”).

– Grupy, które powstaną, będą realizowały materiał o roboczym tytule „Śladami Waleriana Borowczyka w Wielkopolsce”. Wiemy, że urodził się w Kwilczu w 1923, okupację spędził w Luboniu, po II wojnie światowej nadrabiał szkołę w Poznaniu, a na studia dostał się do Krakowa. Tam rozpoczęła się jego kariera artystyczna związana z plakatem, filmem animowanym oraz filmem fabularnym. Jego najbardziej znany w Polsce film to „Dzieje grzechu” na podstawie powieści S. Żeromskiego - mówił Majdrowcz.
Szukając jego śladów w Wielkopolsce uczestnicy zajęć będą się jednocześnie uczyć dokumentowania i w ramach ćwiczeń realizować wspólny materiał oraz szukać miejsc związanych z historią kina (we Wronkach będzie to naturalnie historia sali widowiskowo-kinowej).
Jednym z zadań uczestników warsztatów będzie przeprowadzenie sondy ulicznej wśród mieszkańców Wronek – dotyczącej prawdopodobnie postaci Waleriana Borowczyka. Na wtorkowych warsztatach, oprócz omówienia planów filmowych i zasad kadrowania, odbyły się również pierwsze ćwiczenia z kamerą.
Wkrótce na zajęciach wprowadzone zostaną także podstawowe zasady dotyczące fotografowania
(istnieje jeszcze możliwość zapisów na warsztaty).

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto