Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Dzień bez plastiku, kiermasze, ankiety - czym zajmować się będzie rada młodzieży?

Magda Prętka
Magda Prętka
Szamotulscy radni – Damian Dubiel i Bartosz Węglewski spotkali się w tym tygodniu z przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Szamotuły, Jakubem Michalskim, by podzielić się z nim pomysłami na działania skierowane do uczniów lokalnych szkół. We wrześniu młodzi radni zaczną pracować na pełnych obrotach

- Nie bójcie się pytać, proponować. Zabierajcie głos w ważnych dla miasta i gminy sprawach. Powinniście być istotnym łącznikiem pomiędzy młodzieżą, a samorządowcami i władzami miasta – Damian Dubiel podjął w ten sposób otwartą dyskusję z Jakubem Michalskim, któremu przed wakacjami członkowie młodzieżowej rady nowej kadencji powierzyli funkcję przewodniczącego. Spotkanie, w którym udział wziął także radny Bartosz Węglewski stało się okazją do wymiany pomysłów dotyczących działań skierowanych do uczniów, ale i dobrą lekcją na temat codziennej pracy samorządu.

- Chcielibyśmy, aby faktycznie było was widać, abyście działali, nie bali się wyrażać własnych poglądów i opinii. Możecie inicjować ciekawe działania, w których my z chęcią wam pomożemy. Powinniście też dostrzegać problemy, jakie doskwierają miastu z waszego punktu widzenia. Mówcie nam o tym. Tylko wspólnie działanie ma sens – zaznaczał Bartosz Węglewski.

Michalski z uwagą wysłuchał wskazówek „starszych kolegów” i pochylił się nad ich propozycjami zadań do realizacji. Dubiel i Węglewski nie zamierzali jednak niczego narzucać, a jedynie zainspirować szefa młodzieżowej rady do pobudzenia aktywności w jej szeregach.

Wśród proponowanych działań znalazła się m.in. organizacja szkolnych kiermaszów (wiosennych i jesiennych) podczas, których uczniowie każdej z placówek oświatowych w gminie mieliby możliwość bezgotówkowej wymiany zbędnych rzeczy w myśl zasady „znajdź nieużywanym przedmiotom drugi dom zamiast je wyrzucać”.

- Każdy kolejny kiermasz mógłby odbywać się w innej szkole, co pozwoliłoby też na integrację między uczniami – zaznaczał Dubiel – Należałoby powołać do tego zespół, który zająłby się organizacją i koordynacją wydarzenia. Moglibyście zaangażować w nie samorządy uczniowskie. Myślę, że dyrektorzy szkół z chęcią udostępniliby np. w sobotę salę gimnastyczną i sami też by pomogli – dodał.

Zwracając uwagę na konieczność promowania ekologicznych rozwiązań wśród uczniów, radni zaproponowali też Michalskiemu, by wystosował on do wszystkich dyrektorów szkół pismo z prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia „dnia bez plastiku”. Dyrektorzy sami mogliby ustalić reguły przedsięwzięcia – czy odbywałoby się ono raz w tygodniu, czy raz w miesiącu - to zależałoby już od społeczności szkolnej. Grunt, by działaniu przyświecała idea uwalniania się od plastiku, czyli we wskazanym dniu uczniowie nie korzystają np. z plastikowych butelek.

- To jest do zrobienia w zasadzie na już – komentował Michalski zaznaczając, że pomysł ów pokrywa się z jego własnymi przekonaniami. Zgodził się także z sugestią ożywienia profilu młodzieżowej rady na Facebooku oraz koniecznością nawiązania kontaktu z innymi radami działającymi w regionie.

- Chciałabym zwoływać posiedzenia dużo częściej, aniżeli raz na 3 miesiące, jak mówi statut. Myślę, że będą się one odbywać przynajmniej co 2 miesiące, dzięki czemu będziemy mogli poruszyć dużo więcej zagadnień, czy problemów, a w konsekwencji – aktywniej działać – podkreślał Michalski zauważając, że dobrym pomysłem - jak sugerowali radni - byłoby zapraszanie na sesje przedstawicieli samorządów uczniowskich oraz kierowników poszczególnych wydziałów w urzędzie.

Jednym z pierwszych pomysłów do realizacji, jak sam mówił, jest przeprowadzenie ankiety wśród uczniów na temat problemów, jakie młodzież zauważa w mieście. Jej wyniki pozwoliłyby na podjęcie konkretnego działania np. w postaci przygotowania wniosku lub projektu mającego rozwiązać najczęściej wskazywane problemy. Rada zajmie się także sprawą Funduszu Samorządu Uczniowskiego - nową inicjatywą, która pozwoli uczniom na ubieganie się o środki na konkretne zadanie w ramach swojego rodzaju konkursu ofert. Szerzej na ten temat napiszemy niebawem.

Na finał spotkania, radny Damian Dubiel wręczył Jakubowi Michalskiemu specjalną pieczątkę "Przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy Szamotuły", którą od teraz sygnowane będą wszystkie uchwały, pisma i wnioski młodych radnych.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto