W Podrzewiu powstanie sygnalizacja świetlna na przejściu przez DK92

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Mieszkańcy Podrzewia w gminie Duszniki już nie mogą się doczekać poprawy bezpieczeństwa w ich miejscowości, którą przecina bardzo ruchliwa trasa krajowa nr 92, będąca alternatywą dla płatnej międzynarodowej autostrady A2.

Otóż jeszcze w tym roku w miejscowości przebudowane zostanie przejście dla pieszych.

- Mamy w Podrzewiu „zebrę”, na środku jest wysepka rozdzielająca pasy ruchu, na której teoretycznie można przystanąć, jeśli jakiś kierowca tira nie miałby ochoty pieszego przepuszczać, ale przecież przechodzenie na drugą stronę jezdni? - mówi nam mieszkaniec Podrzewia.

Jeszcze w tym roku to się jednak zmieni. Jak poinformowała nas Alina Cieślak - Główny Specjalista - Rzecznik Prasowy stanowisko ds. komunikacji GDDKiA oddział w Poznaniu, instytucja jest o krok przed podpisaniem umowy na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściu dla pieszych na DK92 w miejscowości Podrzewie:

- Wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę, którą złożył Zakład Budowy i Konserwacji Urządzeń Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Józef Wojciechowski, w postępowaniu na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściu dla pieszych na DK92 w miejscowości Podrzewie. Jeśli od dokonanego wyboru nie wpłynie odwołanie to podpiszemy umowę. Termin realizacji zadania to 120 dni od dnia podpisania umowy. Wartość prac to 152 723,37 zł brutto – wyjaśnia nam.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze zimą tego roku przejście powinno być gotowe. Co się zmieni? Alina Cieślak wyjaśnia, że zadanie polega na zaprojektowaniu oraz budowie sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych wraz z oświetleniem i będzie realizowane w ramach Programu Bezpieczna Infrastruktura Drogowa.

- Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściu przez drogę krajową nr 92 w miejscowości Podrzewie. Przejście zlokalizowane jest w obszarze zabudowanym i łączy dwie części miejscowości podzielone przez drogę krajową. Poprzez budowę sygnalizacji świetlnej na tym przejściu dla pieszych zwiększy się bezpieczeństwo kierowców, pieszych oraz rowerzystów - kończy.

Głównym celem Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024 jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Dodaj ogłoszenie