Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Honorowego Krwiodawstwa w Szamotułach już w przyszłym tygodniu

Norbert Woźniak
Norbert Woźniak
Dni Honorowego Krwiodawstwa w Szamotułach, podobnie jak w całej Polsce odbywać się będą w dniach od 22 do 26 listopada. Osoby, które zdecydują się wówczas oddać krew, otrzymają regeneracyjne "upominki"

Dni Honorowego Krwiodawstwa w Szamotułach

Od 22 do 26 listopada trwać będą Ogólnopolskie Dni Honorowego Krwiodawstwa. - Krew jest ciągle potrzebna - mówi Hieronim Zielke, kierownik szamotulskiego oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. - Ma ściśle określony termin ważności i dlatego też nie można jej długo przechowywać. Jeśli nie zużyje się jej przez przetoczenie, to musimy ją przerobić, także ona nie jest stracona, ale część musi zostać zniszczona - wyjaśnia.
Dawcy, którzy w przyszłym tygodniu zajrzy do szamotulskiego punktu (działa on w szpitalu w Szamotułach ) poza standardowym posiłkiem regeneracyjnym o wartości 4500 kalorii, otrzymają upominki.

-Otrzymujemy od urzędów niewielkie subwencje finansowe i za te pieniądze kupujemy kawę, batonik i inne. To zawsze coś, co podkreśla, że w tym dniach chcemy ich dodatkowo uhonorować - wyjaśnia Hieronim Zielke.

Szamotulska jednostka działa bardzo prężnie. Miesięcznie krew oddaje tu od 350 do ponad 400 osób. Przyjeżdżają krwiodawcy z powiatu obornickiego i międzychodzkiego. Oddział wypracowuje dużą nadwyżkę, jeśli chodzi o krew pobieraną od dawców w stosunku do tej, którą zużywa się w SP ZOZ w Szamotułach, dlatego
trafia ona też do innych szpitali.

- Pewnych grup krwi mamy nadmiar, a niektórych w danym momencie nam brakuje. Ogólnie mówi się o braku krwi. Chodzi o to, że w pewnym okresie brakuje określonej grupy krwi - wyjaśnia Hieronim Zielke. Potrzebna jest zwłaszcza grupa 0Rh- - najbardziej uniwersalna.

Wśród stałych krwiodawców, którzy oddają tu krew jest komendant szamotulskiej komendy policji Sławomir Dziupiński i jego podwładni. Czynnym krwiodawcą jest również proboszcz jednej z szamotulskich parafii - ks. Mariusz Marciniak oraz inny duchowny - ks. Michał Nowak, który robi to regularnie.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku 18 - 65 lat. Krwiodawstwo przynosi wymierne korzyści. Zapewnia objęcie opieką lekarską. Regularnie oddając krew dawca przechodzi ogólne badania . Po oddaniu krwi przysługuje dzień od pracy. Systematycznie oddając krew uzyskuje się prawo do skorzystania z ulgi podatkowej. Podstawą jest zaświadczenie otrzymywane w RCKiK. Uzyskanie tytułu „Zasłużonego Honorowego Krwiodawcy” uprawnia do przyjęcia do poradni specjalistycznych poza kolejnością. Osoby, które wielokrotnie oddały krew otrzymują tzw. „KrewKartę” przydatną w stanie zagrożenia życia.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto