PILNE! Kolejny pożar lasu w okolicach Wronek [ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
W czwartek 10 czerwca około godziny 18 strażacy z jednostek OSP z terenu gminy Wronki, a także zastępy z JRG Szamotuły zostały zaalarmowane do pożaru lasu.

Tym razem pożar zauważono w kompleksie leśnym w okolicach miejscowości Biezdrowo-Huby, w gminie Wronki. Na miejsce skierowano strażaków oraz służby leśne. Oprócz jednego zastępu z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wartosław, OSP Wronki, OSP Ćmachowo, OSP Lubowo oraz Policja. Dodatkowo poderwany został samolot Dromader, które stanowił wsparcie dla walczących z ogniem strażaków.

- Spaleniu uległo poszycie leśne na powierzchni 0,54 hektara. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar poszycia leśnego. Działaniapolegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu pięciu prądów gaśniczych w natarciu na palące się poszycie leśne, zbudowaniu punktu czerpania wody na pobliskim jeziorze, dostarczaniu wody do miejsca pożaru oraz dogaszeniu pogorzeliska. W działaniach gaśniczych brało udział 7 zastępów (36 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja i Służba leśna - poinformowali szamotulscy strażacy.

Dodajmy, że od 3 czerwca, to już siódmy pożar lasu w okolicach Wronek. Strażacy do zdarzeń wyjeżdżają niemal codziennie. Z kolei policja nie wyklucza, że w okolicy ponownie pojawił się piroman.

- W ostatnim czasie policjanci z Komisariatu Policji we Wronkach cztery razy interweniowali w związku z pożarami lasów, do których doszło w okresie od 3 do 7 czerwca br. Ze wstępnych ustaleń z pracownikami nadleśnictwa wynikało, iż przyczyną zdarzeń mogło być nieumyślne zaprószenie ognia. Mając na względzie ilość zdarzeń nie możemy jednak całkowicie wykluczyć, iż w tych przypadkach mogło dojść do podpaleń, w związku z powyższym funkcjonariusze prowadzą w tych sprawach czynności. Osoby, które posiadają informacje w sprawie prosimy o kontakt z Komisariatem Policji we Wronkach lub z Komendą Powiatową Policji w Szamotułach (tel. 47 77 32 330 lub 47 77 32 211) - informowała wcześniej oficer prasowa KPP Szamotuły Sandra Chuda.

Od apelu policji minęło już kilka dni, jednak przede wszystkim doszło do kolejnych pożarów. Sprawę będziemy monitorować.

Tymczasem pożary odnotowują też leśniczy z wronieckiego Nadleśnictwa. Apelują oni, by zachować szczególną ostrożność.
- Jeśli mieliście okazję w ciągu kilku ostatnich dni przejść się na leśny spacer, to znacie powagę sytuacji, gdyż na własne uszy słyszeliście jak sucha ściółka skrzypi pod każdym ruchem stopy, jeśli zaś nie byliście musicie uwierzyć nam na słowo. Ponownie apelujemy o rozsądek i będziemy to robić bez końca, bo wystarczy mała iskra... Jeśli zauważysz ogień dzwoń pod 998 - apelują na Facebooku leśnicy.

Tymczasem w naszej galerii zdjęcia z kilku ostatnich pożarów lasów w gminie Wronki (bez opisywanego).

PILNE! Kolejny pożar lasu w okolicach Wronek [ZDJĘCIA]

Mniej wina w Europie

Wideo

Dodaj ogłoszenie