Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnikom będzie bliżej

Norbert Woźniak
Od 1 września wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące sektora rolnego. Powstaje nowa instytucja, która będzie działać w branży. To Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Dzień wcześniej likwidacji ulegną Agencja Nieruchomości Rolnych i Agencja Rynku Rolnego.

Z tego powodu konieczny okazał się nowy podział zadań wśród instytucji zajmujących się rolnictwem. Część obowiązków płatniczych Agencji Rynku Rolnego przejmie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wszystkie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych zostaną przeniesione do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Do tej pory Agencja Nieruchomości Rolnych zajmowała się administrowaniem zasobami własności rolnej Skarbu Państwa. Mogła m.in. dzierżawić i sprzedawać nieruchomości.

Większość rolników miała natomiast do czynienia z Agencją Rynku Rolnego, gdy ci ubiegali się o dopłaty do materiału siewnego.

- Co roku do 25 czerwca można było składać wnioski. Agencja wypłacała dopłaty, które spływały na konta rolników do końca danego roku - informuje Sławomir Hazak, kierownik biura powiatowego Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Sza-motułach.

Poza tym działalność ARR wiązała się także z „okresowymi” dopłatami m.in. do tzw. Pakietu Hogana ( do mleka), w razie potrzeby w sektorze hodowlanym oraz do owoców i warzyw, które są objęte embargiem na rynku rosyjskim.

Agencja dopłacała także pszczelarzom i promowała polskie produkty rolne na rynkach zagranicznych.

W związku ze zmianami biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie dodatkowo zajmować się dopłatami do materiału siewnego (kwalifikowanego i elitarnego).

- Przejmiemy cały cykl przyjmowania wniosków i realizacji dopłat, który będzie zawierał się w zblizonych terminach - zapowiada Sławomir Hazak z PB ARiMR w Szamotułach.

Do 25 czerwca każdego roku ARiMR będzie przyjmować wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Rada Ministrów corocznie podejmować będzie natomiast decyzję o wysokości stawek, a agencja w ciągu 60 dni będzie zobowiązana wydać rolnikom stosowne decyzje. Do 30 dni później dopłata winna trafić na ich konta.

- To podstawowa i w zasadzie jedyna zmiana w zakresie funkcjonowania powiatowych komórek ARiMR - wyjaśnia Sławomir Hazak. - Większą część zadań przejmą oddziały regionalne- dodaje.

W Poznaniu załatwimy sprawy związane z dopłatami do owoców i warzyw w przypadku embarga, jak również do mleka, do trzody chlewnej. Oddziały regionalne zajmować się będą także sprawami związanymi z grupami producentów rolnych - począwszy od ich uznania poprzez tworzenie zrzeszeń producentów rolnych.

Wielkopolski Oddział ARiMR w związku z nadchodzącymi zmianami otrzyma 19 dodatkowych etatów z ARR. Prawdopodobnie 5 nich przejdzie do biur powiatowych.

- Przejdą one do biur, które mają najwięcej obowiązków związanych z materiałem siewnym. Nasze biuro nie zakwalifikowało się. Na terenie naszego powiatu około 400 rolników aplikuje o dopłaty. Niektóre biura powiatowe w Wielkopolsce mają ich od 700, a zdarza się i ponad 1000 - wyjaśnia Sławomir Hazak. - To właśnie one zostaną wsparte etatami - dodaje.

Zdaniem szefa szamo-tulskiego biura powiatowego ARiMR zmiany są korzystane dla naszych rolników nawet mimo tego, że kadra jednostki nie zostanie zwiększona o nowych pracowników. Do tej pory administracyjne kontrole wniosków i wydawanie decyzji miało miejsce w Poznaniu.

- Od 1 września będzie bliżej. Rolnicy z powiatu szamotulskiego wszystkie sprawy związane materiałem siewnym w nowym naborze będą mogli załatwić w Szamotułach. Może u nas to będzie oszczędność raptem 40 km, ale w takich powiatach, które znajdują się daleko od stolic województwa będzie to wydajna pomoc, bo nie będzie trzeba jeździć aż tak daleko - uważa szef BP ARiMR w Szamotułach Sławomir Hazak.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto