Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sparwdź co kulturalnie będzie się dziać we Wronkach w listopadzie

Karolina Matuszewska
19 listopada w Muzeum Regionalnym we Wronkach będzie miała miejsce godna uwagi podwójna, uroczystość. O godzinie 16 na Placu Wolności nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej wronieckiemu artyście śp. Witoldowi Siwińskiemu w 100 rocznicę urodzin, a następnie o godzinie 17 we wronieckim muzeum odbędzie się wernisaż wystawy obrazów prof. Tomasza Siwińskiego pt. „Dokumenta, artefakty, tekstury”.

– W ubiegłym roku z prawdziwą przyjemnością wskrzesiliśmy pamięć o wybitnym, zasłużonym dla naszego miasta twórcy obiektów sakralnych, artyście malarzu i rzeźbiarzu Witoldzie Siwińskim, organizując 2 wystawy jego twórczości, z których pierwsza opatrzona była katalogiem z najważniejszymi pracami artysty. Dziś, z okazji 100 rocznicy urodzin, pragniemy uczcić jego pamięć pamiątkową tablicą, która zawiśnie w rodzinnym mieście artysty na elewacji kamienicy mieszczącej się przy Placu Wolności, na skrzyżowaniu z ulicą Spokojną, w której dawniej mieszkał – mówi Daria Wajdeman – Waszyńska z wronieckiego muzeum.

Projekt tablicy został przygotowany przez wybitnego poznańskiego rzeźbiarza i wykładowcę Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prof. Józefa Petruka. Wykonała ją natomiast młoda artystka, studentka prof. Petruka, Marta Kotecka. Do ufundowania tablicy przyczynili się zaś liczni sponsorzy.

Zamiłowanie do sztuki odziedziczyły wszystkie dzieci Witolda Siwińskiego, ale drogą artystyczną poszedł tylko jeden jego syn – Tomasz. Urodził się on 11 grudnia 1951 roku we Wronkach. Podjął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a następnie, również w Poznaniu – studia na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, pod kierunkiem prof. Stanisława Teisseyre’a i Norberta Skupniewicza. Równolegle studiował grafikę w pracowni prof. Tadeusza Jackowskiego oraz ilustrację książkową w pracowni prof. Waldemara Świerzego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1979 roku. 2 lata później podjął pracę w PWSSP w pracowni drzeworytu, a w roku 1983 przeszedł do pracowni malarstwa. Aktualnie jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i kierownikiem VII Pracowni Malarstwa w tejże uczelni. Oprócz malarstwa i rysunku uprawia grafikę książkową. Przez szereg lat współpracował z czasopismem „Czas Kultury”. Obecnie współpracuje też z innymi wydawnictwami. Artysta w swoim malarstwie używa technik własnych, które określa jako stampażowe. Jest autorem około 30 wystaw indywidualnych. Brał też udział w ponad 30 wystawach zbiorowych. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą.

Wystawa we wronieckim muzeum jest pierwszą wystawą artysty w rodzinnym mieście. WOK oraz Muzeum Regionalne we Wronkach zapraszają do jej obejrzenia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto