Szamotuły. Memoriał im. Blanki Rusinek po raz piętnasty [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Siatkarki z zespołu Energetyka Poznań zwyciężyły w tegorocznej edycji Memoriału im. Blanki Rusinek. Turniej rozegrany został w niedzielę, 29 listopada w Szamotułach. W rywalizacji wzięły udział zespoły dziewcząt grające w kategorii młodziczki i kadetki

Memoriał im. Blanki Rusinek w Szamotułach

Aż 10 zespołów z różnych zakątków Polski wzięło udział w 15. edycji siatkarskiej imprezy, upamiętniającej tragicznie zmarłą zawodniczkę UKS "Szamotulanin". Memoriał im. Blanki Rusinek odbywa się w Szamotułach nieprzerwanie od 2005 roku, stanowiąc nie tylko wyraz pamięci o bardzo dobrze zapowiadającej się siatkarce, ale i pewnego rodzaju hołd składany tej, która do dziś pozostaje wzorem walecznej i pełnej pasji do sportu zawodniczki. Wspominano ją zresztą w trakcie oficjalnego otwarcia imprezy.

Z uwagi na obowiązujące obostrzenia i zasady reżimu sanitarnego turniej odbył się w dość niecodziennych warunkach - przede wszystkim bez udziału publiczności. Aby uniknąć gromadzenia się większej liczby osób mecze równocześnie rozgrywane były na 2 obiektach sportowych - w hali "Szamotulanka" oraz w hali "Nałęcz".

Zacięta rywalizacja pod siatką

Do rywalizacji pod siatką przystąpiły drużyny z Poznania, Śmigla, Rokietnicy, Kożuchowa, Leszna, Kościana, a także z Szamotuł ("Szamotulanin" wystawił 3 zespoły). Zespoły zostały podzielone na 2 grupy. Najlepsze z każdej z nich zmierzyły się w fazie pucharowej. Dziewczęta grały po 2 sety do 25 punktów, zaś w przypadku remisu o wyniku końcowym rozstrzygał tie break.

Mecze toczyły się od rana, aż do późnego popołudnia. Po niezwykle emocjonujących spotkaniach w grupach awans do wielkiego finału wywalczyły szamotulanki (zespół młodziczek) oraz zawodniczki poznańskiego Energetyka. Mecz, którego stawką było miejsce III rozegrany zaś został pomiędzy siatkarkami z Rokietnicy i Śmigla.

O najwyższych lokatach musiała zadecydować "dogrywka"

Mecz finałowy pełen był nieoczekiwanych zwrotów akcji. Podopieczne trenerów Łukasza Klapczyńskiego i Kazimierza Fabina o pierwszym secie najchętniej by zapomniały. Liczne błędy w przyjęciu, zagrywce, jak również w ataku pozwoliły rywalkom z Poznania objąć już na początku partii kilku punktowe prowadzenie, a następnie sukcesywnie powiększać przewagę. Szamotulanki niewiele miały do powiedzenia na boisku. Koniec - końców w tym secie to Energetyk triumfował.

Obraz gry zmienił się diametralnie w drugiej partii. Zmotywowane przez szkoleniowców zawodniczki z Szamotuł nie powtórzyły błędów z pierwszej odsłony meczu i tym razem, to one dyktowały warunki gry. Techniczne zagrywki, zdecydowany atak, bardzo dobre przyjęcia trudnych piłek, a przede wszystkim - świetne rozegranie pozwoliły im postawić przysłowiową kropkę nad i.

Przy stanie 1:1 w setach przyszedł czas na tie break. Na pochwały niestety nie było już miejsca. Szamotulanki po raz kolejny nie ustrzegły się przed błędami i choć mecz, a tym samym cały turniej, mogły spokojnie wygrać, zwycięstwo oddały rywalkom z Poznania.

Niezwykle zacięte było też spotkanie o miejsce III. Finalnie jednak zawodniczkom zespołu z Rokietnicy nie udało się pokonać przeciwniczek ze Śmigla.

Organizatorzy serdecznie podziękowali uczestniczkom oraz sztabom szkoleniowym za sportową zabawę w duchu fair play. Turniej mógł się odbyć dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.