Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała szamotulska Baszta Halszki 100 lat temu! Wieża Czarnej Księżniczki skrywa tragiczną historię

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Natalia Nowotna / Narodowe Archiwum Cyfrowe
Baszta Halszki, znana również jako Baszta Czarnej Księżniczki, stanowi nieodłączny element historii zamku oraz architektury miasta Szamotuły. Funkcjonująca jako wieża obronna, monumentalna konstrukcji nosi w sobie zaklętą opowieść o Elżbiecie "Halszce" Ostrogskiej, której duch, jak mówią legendy, pozostał w murach baszty.

Historia szamotulskiej Baszty Halszki przy Muzeum Zamek Górków znana jest wielu mieszkańcom miasta. Poznać tę fascynującą opowieść życia księżniczki można między innymi podczas zwiedzania Zamku i Baszty.

Tragiczna historia szamotulskiej księżniczki, uwięzionej w wieży...

Księżniczka Elżbieta "Halszka" Ostrogska miała przez 14 lat zamieszkiwać basztę, a opowieści o historii postaci sugerują, że jej izolacja była wynikiem zemsty ze strony męża. Przykładał on restrykcyjne zasady, zakazując wszelkich wyjść i odwiedzin. Również twarz Halszki miała być zasłonięta maską, aby nikt nie mógł podziwiać jej piękna. To wieloletnie odosobnienie miało rzekomo doprowadzić kobietę do obłąkania, a po jej śmierci, duch księżniczki miał nawiedzać mury zamku.

Dokładne szczegóły historii Halszki pozostają zagadką, co jedynie dodaje tajemniczości tej intrygującej opowieści.

Baszta Halszki skrywa wiele ciekawostek i eksponatów z dawnego życia miasta

Baszta stanowi najstarszy i najlepiej zachowany obiekt założenia zamkowego.

Wzniesiono ją w XV wieku jako budowlę obronną i około 1518 r. przystosowano do celów mieszkalnych. Nazwa baszty związana jest z historią Halszki, księżniczki ostrogskiej, która mieszkała tu przez 14 lat. Baszta była wkomponowana w ciąg murów obronnych pełniąc rolę wieży przybramnej, w której to umieszczona była tablica fundacyjna - tak przedstawia budowlę Muzeum Zamek Górków.

Ekspozycja, którą obejrzeć można w Baszcie Halszki podczas zwiedzania, poświęcona jest przeszłości miasta i okolicy. Wśród wystaw obejrzeć można ekspozycje dawnych zabytków epok archeologicznych, komnatę Halszki oraz wiele ciekawostek z dawnego życia miasta.

Zobacz, jak ta fascynująca budowla wyglądała 100 lat temu!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto