Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To największa petycja w historii miasta? Zebrano ponad 2000 podpisów przeciwko uruchomieniu przetwórni odpadów destruktu asfaltowego

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Tomasz i Dominik Kotus (Archiwum)
Naturalnie Szamotuły zebrało ponad dwa tysiące podpisów pod petycją w sprawie wznowienia postępowania lub stwierdzenia nieważności decyzji o uruchomieniu przedsięwzięcia przetwarzania odpadów destruktu asfaltowego na terenie Szamotuł. To największa petycja w historii miasta?

W czwartek, 15 lutego, na ręce burmistrza złożono petycję w sprawie wznowienia postępowania lub stwierdzenia nieważności dla decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wydanej 21 kwietnia 2023 roku dla przedsięwzięcia polegającego na przetwarzaniu odpadów destruktu asfaltowego na terenie Szamotuł.

Zebrano ponad 2000 podpisów

Pod petycją złożono ponad 2000 podpisów, obejmujących aż 129 stron, a podpisali ją głównie mieszkańcy Szamotuł oraz Gałowa, ale także innych okolicznych miejscowości. Liczba ta stanowi około 10% mieszkańców gminy Szamotuły.

Wczoraj złożyliśmy na ręce burmistrza największą petycję w historii Szamotuł - informuje stowarzyszenie Naturalnie Szamotuły. - Ta petycja to nie jest głos przeciw przetwarzaniu odpadów asfaltu. To można robić oczywiście w mądry sposób, który uwzględnia otoczenie, spokój i zdrowie mieszkańców, przyrodę, interes miasta. Ta petycja to jest przede wszystkim głos za zmianą w Szamotułach. To mieszkańcy i ich życie muszą być najważniejsi. Nie paragrafy, BIP, urzędnicze procedury którymi się zasłaniają ludzie, którzy od lat decydują o tym, jak Szamotuły się rozwijają i w którą stronę zmierzają. Najważniejsze jest dobre, udane życie mieszkańców Naszej Gminy.

Mieszkańcy domagają się ponownego rozważenia lub unieważnienia decyzji

Wyspecjalizowane organy właściwe w zakresie ochrony środowiska oraz zdrowia i warunków higienicznych nie stwierdziły istnienia negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze i człowieka - informowała w tej sprawie gmina.

Petycja uwzględnia jednak cztery kwestie, które zdaniem autorów stanowi podstawę do ponownego rozważenia postępowania lub nawet jego unieważnienia. Jest to brak uwzględnienia skumulowanego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, niespełnienie wymogów prawnych w zakresie odpadów, co może prowadzić do znaczącego zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych, pominięcie w decyzji ochrony zabytku archeologicznego, a także nieuwzględnienie istnienia na terenie objętym decyzją oraz w bezpośrednim sąsiedztwie cennych ekosystemów.

Do tematu będziemy powracać.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto