18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa Festiwal im. Philippa i Xavera Scharwenków – święto ludzi z pasją

[email protected]
Festiwal im. Philippa i Xavera Scharwenków w Szamotułach
Festiwal im. Philippa i Xavera Scharwenków w Szamotułach Paulina Śliwa
Za nami wspaniałe koncerty wybitnych artystów i dużo muzycznych uniesień. Festiwal im. Philippa i Xavera Scharwenków zakończy się jutro.

Festiwal im. Philippa i Xavera Scharwenków na stałe wpisał się do kalendarza kulturalnego Szamotuł. Co roku do stolicy powiatu przybywa wielu artystów, którzy zapewniają mieszkańcom muzyczne uniesienia.
W tym roku festiwal rozpoczął się w niedzielę – na terenach Muzeum – Zamek Górków odbył się koncert inauguracyjny. Wystąpiło trzech artystów, którzy już wcześniej gościli w Szamotułach. Tomasz Strahl (wiolonczela), pianista Krzysztof Sowiński oraz Paweł Mazur, akompaniujący Strahlowi, godnie rozpoczęli święto muzyki klasycznej w mieście. W pierwszy dzień Festiwalu wysłuchać można było również koncertu”M jak Mozart” w ramach projektu “Nie boję się muzyki”. Publiczność miała okazję poznać Mozarta takiego, jakim był - niezwykłego artystę, a przy tym kochliwego, ale i impulsywnego człowieka. Sensacyjne dociekania wzbogacone były prezentacjami multimedialnymi i projekcjami filmowymi zrealizowanymi w Wiedniu specjalnie na potrzeby projektu oraz wypowiedziami uznanych znawców przedmiotu. W programie znalazły się porywające i świetnie znane arie i duety z „Czarodziejskiego fletu”, „Wesela Figara” oraz „Don Giovanniego”.

W drugi dzień muzycznego święta szamotulanie mieli okazję wysłuchać koncertu Saysietzki Trio (Magdalena Lubocka – skrzypce, Weronika Strugała – wiolonczela, Łukasz Magdziak – fortepian). Muzycy zaprezentowali przejmujące “Trio c-moll op. 101” J.Brahms’a oraz Trio no.1 op.1 cz. II Andantino quasi Allegretto - kompozycję X.Scharwenki. Zagrali również Wojciech Kubica – fortepian i Barbara Warchalewska – wiolonczela. W środę wystąpili stypendyści Fundacji Pro Cello. Czwartek należał m.in. do F. Mendelssohn’a – zaprezentował go Jahnke String Quartet (Jacek Świca – skrzypce, Piotr Kosarga – skrzypce, Michał Kot – altówka, Magdalena Probe – wiolonczela). Wystąpili także Maria Bielewicz (wiolonczela), Paweł Mazur (fortepian).
Jutro koncert finałowy, na który gorąco zapraszamy. Koncert rozpocznie się z Muzeum w samo południe. Usłyszeć będzie można utwory Schubert’a, Schumann’a, Liszt’a, Chopina i - oczywiście X.Scharwenki (Taniec Polski nr 1 op. 3).

Dwie płaszczyzny festiwalu

Głównym celem Festiwalu jest popularyzacja dokonań Philippa i Xavera Scharwenków, dwóch wybitnych kompozytorów II połowy XIX i początku XX wieku, urodzonych w Szamotułach. Celem imprezy jest również propagowanie – szczególnie bliskiej braciom Scharwenka – idei wszechstronnych działań na rzecz rozwoju kultury muzycznej realizujących się w planie różnorodnych obszarów. Podążając tym wzorem organizatorzy Festiwalu zaplanowali zagospodarować dwie płaszczyzny: artystyczną i edukacyjną. Obie się wzajemnie przenikają i uzupełniają. Twórczość kompozytorów z Szamotuł trafia do szerokiego grona słuchaczy, jak również do młodych artystów – adeptów sztuki wiolonczelowej, fortepianowej, skrzypcowej i kameralnej. Równolegle z festiwalem rozpoczął się X Mistrzowski Kurs Wiolonczelowy Fundacji Pro Cello. Młodzi, utalentowani muzycy mają szanse podnosić swoje umiejętności pod okiem najlepszych pedagogów i mistrzów tego instrumentu.

Organizatorzy podkreślają, że festiwal jest imprezą kulturalną na skalę europejską, aktywizującą przestrzeń regionu Wielkopolski poprzez organizację wydarzenia o znacznej randze artystyczno-kulturalnej. Mieszkańcy Szamotuł, miłośnicy muzyki klasycznej, którzy uczestniczą w koncertach od lat, przyznają, że poziom Festiwalu jest wysoki, a prezentowana muzyka poważna (nie tylko dla poważnych!) pozwala wyciszyć się i odprężyć.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto