Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczcijmy pamięć bohaterskich powstańców wielkopolskich

NW, JN
Magda Prętka
99 lat temu - 27 grudnia 1918 roku - Ignacy Paderewski będąc w drodze do Warszawy zatrzymał się w Poznaniu. Witały go tłumy. Paderewski wygłosił przemówienie do rodaków, a ci rozpoczęli Powstanie Wielkopolskie. Z tej okazji również w powiecie szamotulskim odbędą się okolicznościowe uroczystości. W miejscach pamięci zostaną złożone kwiaty. O powstańcach nie zapomnieli ponownie kibice Lecha Poznań.

Kustosz z szamotulskiego muzeum Monika Romanowska - Pietrzak wspomina, że ważną rolę w tym czasie odegrał ówczesny proboszcz szamotulskiej kolegiaty, ks. Kaźmierski. - 27 grudnia 1918 roku kiedy to Paderewski przyjechał do Poznania, ks. Kaźmierski pojechał z delegacją włościan do Poznania i widział, co zaczęło się dziać. Przywiózł informację, że wybuchło tam powstanie i szamo-tulanie bardzo szybko się zorganizowali - relacjonuje Monika Romanowska - Pietrzak.
Na skutek wydarzeń, które rozegrały się w Poznaniu szamotulanie powrócili do domów i rozpoczęli przygotowania do walki zbrojnej. Uzbrojono członków „Sokoła”, a Zygmunta Ciesielczyka powołano na stanowisko komendanta wojskowego.
Według szamotulskego regionalisty Jerzego Wachowiaka największe zasługi Z. Ciesielczyka dla szamotulskiej społeczności przypadają na okres Powstania Wielkopolskiego. - Był w tym czasie postacią numer jeden w Szamotułach - uważa regionalista. Zorganizował pierwszy oddział zbrojny. Wybrano go do Wydziału Wykonawczego Powiatowej Rady Ludowej. Rada ta mianowała go Komendantem Wojskowym Miasta. W styczniu jako cywil musiał jednak ustąpić z tego stanowiska. Dostał jednak inne zadanie - organizował Powiatową Straż Obywatelską przemianowaną później na Obronę Krajową.
- W czasie działań powstańczych nic nie działo się bez akceptacji Zygmunta Ciesielczyka - twierdzi Jerzy Wachowiak. Po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości Zygmunt Ciesielczyk został Komisarzem Wyborczym do pierwszej rady miejskiej, która rozpoczęła swoją działalność 10 kwietnia 1919 roku i został jej przewodniczącym. W 1921 roku Ciesielczyk opuścił Szamotuły. Rada miejska podjęła uchwałę, aby dla uczczenia jego zasług, po jego śmierci, jedną z ulic w mieście nazwać jego imieniem.
- Z przykrością, smutkiem i zażenowaniem muszę stwierdzić, że uchwała ta do dnia dzisiejszego nie doczekała się realizacji - informuje regionalista Jerzy Wachowiak.
W tym roku władze samorządowe zwracają się z apelem do wszystkich mieszkańców miasta i gminy Szamotuły, aby 27 grudnia - w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918 -1919 udekorowali balkony i okna swoich mieszkań flagami i barwami narodowymi. W ten symboliczny sposób chcą uczcić pamięć bohaterów powstania i podziękować za wyzwolenie Poznania i Wielkopolski z rąk niemieckiego zaborcy.

Wzorem lat ubiegłych szamotulscy kibice Lecha Poznań zapraszają na mszę św. o godz. 17 w bazylice a następnie na pochód szamotulan pd Pomnik Powstańców Wielkopolskich.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto