Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe w Szamotułach. Szykuje się prawdziwa rewolucja tej jesieni

Magda Prętka
Archiwum
Zmiany zapisów w kodeksie wyborczym jesienią wiele rzeczy wywrócą do góry nogami. Poza powrotem do wielomandatowych okręgów wyborczych, rewolucja dotknie też sołectwa, które znajdą się w jednym okręgu i nie będą łączone z miastem.

Przez wzgląd na jesienne wybory samorządowe rok 2018 z pewnością będzie bardzo ciekawy. Roszady, do których dochodzi ostatnio w szeregach radnych, a także nowe postaci pojawiające się na lokalnej scenie politycznej dowodzą, że kampania już wystartowała. Teraz pozostaje tylko czekać na oficjalne deklaracje.

Równie ciekawie zapowiada się sam sposób przeprowadzenia wyborów. Z uwagi na zmiany w ordynacji wyborczej, w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców, po 8 latach powracają okręgi wielomandatowe. A to wiąże się m.in. z koniecznością ustalenia nowych granic okręgów oraz liczby radnych wybieranych w każdym z nich. Samorządowcy z Szamotuł pochylili się nad tym tematem na ostatniej komisji budżetu oraz na ubiegłotygodniowej sesji. Zmiany zwiastują prawdziwą rewolucję.

Pierwsza propozycja, jaką magistrat złożył w Krajowym Biurze Wyborczym – Delegaturze w Pile, zakładała wytyczenie 4 okręgów na terenie miasta, w tym jeden 6 – mandatowy i 3 okręgi 5 – mandatowe. Do okręgów miejskich miały zostać włączone również wioski, jako jednostki pomocnicze, a zatem propozycja zakładała identyczny układ, jak miało to miejsce przy wyborach w roku 2010. Okazało się jednak, że komisarz wyborczy zanegował ów pomysł argumentując, że sołectw nie można łączyć z miastem. Odstępstwo od tej zasady stanowi jedynie sytuacja nadzwyczajna, której w przypadku gminy Szamotuły jednak nie stwierdzono.

– Po konsultacjach telefonicznych z panią dyrektor Delegatury w Pile wychodzi na to, że prawdopodobnie inaczej nie da się podzielić miasta i gminy Szamotuły, jak na jeden okręg 8-mandatowy wiejski, w skład którego wejdą wszystkie sołectwa oraz na 2 okręgi miejskie, ponieważ na miasto pozostaje 13 mandatów (do rady wchodzi bowiem 21 radnych – przyp. red.) – tłumaczył na komisji budżetu Karol Hartwich, sekretarz gminy Szamotuły.

Biorąc zaś pod uwagę nowe zapisy ordynacji mówiące o tym, że okręg wyborczy powinien liczyć od 5 do 8 mandatów, urząd zaproponował, by Szamotuły zostały podzielone na okręgi liczące odpowiednio 5 i 8 mandatów.

– By utrzymać pewną stałość, pan burmistrz zdecydował się, by z północnej części miasta, która przed 8 laty była wydzielona i połączona z sołectwami na północ od Szamotuł, utworzyć okręg 5 –mandatowy, a pozostałe 3 części miasta stanowiłyby okręg 8 –mandatowy – mówił sekretarz i dodawał, że propozycja została pozytywnie zaopiniowana przez komisarza wyborczego.

Nieco później głos w sprawie zabrał również burmistrz Włodzimierz Kaczmarek, który wyjaśniał radnym, jakie przesłanki towarzyszyły mu w pracy nad tym tematem.

– Podział na okręgi wyborcze został stworzony w taki sposób, by nie dzielić ulic, jak miało to miejsce w poprzednich latach, czyli w jednym okręgu znajdą się całe, pełne ulice – wyjaśniał – Moim pomysłem początkowo było przecięcie Szamotuł na pół ulicą Jana Pawła II, ale pan sekretarz zwrócił słuszną uwagę, że wtedy masa ulic zostałaby rozdzielona. Dlatego myślę, że przedstawione państwu rozwiązanie jest dużo bardziej czytelne – kwitował burmistrz.

Temat, jak można by się spodziewać, o dziwo, nie wywołał burzliwej dyskusji wśród radnych. Jedyną zmianę w projekcie uchwały w tej sprawie zaproponował przewodniczący rady. Marian Płachecki tłumaczył, że chociaż w przypadku wsi, które muszą znaleźć się w jednym okręgu wyborczym, żadne zmiany nie wchodzą w grę, warto byłoby zastanowić się nad nieco innym podziałem miasta. Zgodnie z jego propozycją, liczba mandatów w okręgu nr 2 miałaby ulec zwiększeniu z 5 na 6, natomiast w okręgu nr 3 – zmniejszeniu z 8 na 7 mandatów. – W ten sposób dysproporcje (w liczbie mandatów pomiędzy okręgami – przyp. red.) nie będą takie duże. W konsekwencji tego następujące ulice z okręgu nr 3 musiałyby zostać wpisane do okręgu nr 2: 11 listopada, Barwna, Feliksa Nowowiejskiego, Jana Jonstona, Odległa, Okrężna, Przelot i Stanisława Zgaińskiego – wyliczał Płachecki.

Odpowiadając na pytania radnych przewodniczący informował, że jego propozycja spełnia wszystkie wskaźniki, w tym tzw. normę przedstawicielstwa i zyskała pozytywną opinię komisarza wyborczego. W formie autopoprawki burmistrza może zatem zostać wprowadzona do porządku sesji.

Członkowie komisji budżetu nie mieli żadnych zastrzeżeń do przedstawionego wniosku i zaopiniowali go pozytywnie. Podobnie było na sesji, kiedy większością głosów radni podjęli uchwałę w tej sprawie. Karol Hartwich dopowiadał wówczas tylko, że w ślad za nowym podziałem miasta i gminy na okręgi wyborcze, drobnym zmianom ulegną również obwody głosowania. Jesienią zatem część mieszkańców będzie musiała udać się do innych lokali wyborczych, aniżeli dotychczas. Urząd będzie prowadził jednak kampanię informacyjną w tej sprawie.

Jaki kształt zatem ostatecznie przyjmą okręgi wyborcze w gminie?

OKRĘG NR 1: Baborowo, Baborówka, Brodziszewo, Emilianowo, Gałowo, Gąsawy, Jastrowo, Kąsinowo, Kępa, Koźle, Krzeszkowice, Lipnica, Lulinek, Mutowo, Myszkowo, Otorowo, Pamiątkowo, Piaskowo, Piotrkówko, Przecław, Przyborowo, Przyborówko, Szczuczyn, Śmiłowo, Witoldzin.

OKRĘG NR 2 (Szamotuły - ulice): 11 Listopada, 1 Maja, Akacjowa, Barwna, Boczna, Borowa, Brzozowa, Bukowa, Cicha, Cienista, Cmentarna, Czereśniowa, Dębowa, Długa, Dobra, Edmunda Calliera, Feliksa Nowowiejskiego, Fryderyka Chopina, Gajowa, Graniczna, Gruszowa, Halszki, Heliodora Święcickiego, Henryka Sienkiewicza, Hetmańska, Ignacego Łukasiewicza, Jabłoniowa, Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Jana Jonstona, Jastrowska, Jaśminowa, Jaworowa, Jesienna, Jęczmienna, Kalinowa, Kasztanowa, Klonowa, Konstantego Scholla, Kosynierów, Kwiatowa, Leśna, Letnia, Marii Curie Skłodowskiej, Mikołaja Kopernika, Miła, Moraczewskiego, Morelowa, Odległa, Ogrodowa, Okrężna, Ostrorogska, Owocowa, Owsiana, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Podgórna, Polna, Powstania Styczniowego, Powstańców Wielkopolskich, Promenada, Prosta, Przelot, Pszenna, Różana, Rycerska, Rzemieślnicza, Stanisława Zgaińskiego, Sezamkowa, Skrajna, Skryta, Spokojna, Szczuczyńska, Targowa, Topolowa, Ułańska, Uskok, Wiejska, Wierzbowa, Wiosenna, Wiosny Ludów, Wiśniowa, Zakole, Zamkowa, Zielona, Zimowa, Żwirki i Wigury.

OKRĘG NR 3 (Szamotuły - ulice): 27 grudnia 1918, 3 Maja, Adama Mickiewicza, Adama Naruszewicza, Aleksandra Aujezdeckiego, Aleksandra Kamińskiego, Błękitna, Bolesława Chrobrego, Bolesława Krzywoustego, Braci czeskich, Bringoles, Bruneck, Cypriana Kamila Norwida, Daleka, Dobrogosta Szamotulskiego, Dworcowa, Europejska, Franciszka Zabłockiego, Franciszkańska, Garncarska, Gąsawska, Gross - Gerau, Grzegorza Snopka, Halderberge, Hokejowa, Hugona Kołłątaja, Hustarska, Ignacego Krasickiego, Jana Henryka Dąbrowskiego, Jana III Sobieskiego, Jana Kasprowicza, Jana Ostroroga, Jana Paterki, Jana Pawła II, Joachima Lelewela, Juliusza Słowackiego, Kapłańska, Kazimierza Wielkiego, Kiszewska, Kolarska, Kościelna, Kręta, Krótka, Krzywa, Księżycowa, Lazurowa, Leonarda Glabisza, Lipowa, Łąkowa, Łucznicza, Łukasza Górki, Maksymiliana Rabesa, Marii Wichierkiewiczowej, Mark, Mateusza Kmity, Mieszka I, Młyńska, Niebiańska, Niepodległości, Nowa, Obornicka, Piekarska, Piłkarska, Piotra Skargi, Pływacka, Pogodna, Poprzeczna, Poznańska, Promienista, Przemysłowa, Przybrodzka, Ratuszowa, Robotnicza, Rolna, Romana Łopińskiego, Romana Maya, Rynek, Rynkowa, Rzeczna, Składowa, Słoneczna, Słowiańska, Sportowa, Spółdzielcza, Sprinterska, Stanisława Maczka, Stanisława Sosabowskiego, Stanisława Staszica, Stefana Batorego, Strumykowa, Sukiennicza, Szachowa, Szkolna, Średnia, św. Stanisława, Świdlińska, Tadeusza Kutrzeby, Tenisowa Tielt, Turkusowa, Wacława Szamotulczyka, Wąska, Wioślarska, Władysława Andersa, Władysława Jagiełły, Władysława Łokietka, Władysława Sikorskiego, Władysława Wareńczyka, Wodna, Wojciecha Bogusławskiego, Wojska Polskiego, Wroniecka, Zacisze, Zaułek, Zygmunta Starego, Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto