Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do szkół wkracza reforma

Norbert Woźniak
ZS nr 1 Szamotuły
Zakończył się rok szkolny. Beztroskie wakacje czekają jednak tylko uczniów. Dyrekcje szkół i nauczycieli czeka ból głowy z powodu przygotowań do reformy oświaty. Już wymusiła ona szereg istotnych zmian. O problemach z nią związanych mówi Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Tracą pracę

Reforma w trudnym położeniu postawiła szczególnie naszych pedagogów.

- Wdrażana reforma oświaty spowodowała zmiany w stanie zatrudnienia nauczycieli już w roku szkolnym 2017/2018 - wyjaśnia wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP w Szamotułach Małgorzata Kowzan. Z przytoczonych przez nią danych wynika, że w szkołach gminnych i powiatowych znajdujących się na terenie miasta i gminy Szamotuły pracę już straciło 3 nauczycieli, 7 nauczycielom ograniczono zatrudnienie nawet do pół etatu.

- Są jeszcze nauczyciele, z którymi zgodnie z przepisami na okres stażu na nauczyciela kontraktowego zawarto umowę na czas określony, a w związku ze zmianami umów nie będą mieli przedłużonych - tłumaczy Małgorzata Kowzan.

Ci ostatni nie zostali zwolnieni, ale muszą od września znaleźć inne zatrudnienie.

Zdaniem członków Związku Nauczycielstwa Polskiego najgorszy będzie rok 2019, gdy gimnazja zostaną całkowicie zlikwidowane.

- Nasze samorządy starają się, by tę sytuację złagodzić, np. powiat tworzy w Zespole Szkół nr 1 klasy mistrzostwa sportowego - wskazuje Małgorzata Kowzan.

Kumulacja roczników

Rok 2019 będzie również trudny dla uczniów. Spotkają się bowiem dwa roczniki absolwentów - ostatni rocznik gimnazjalistów i pierwszy rocznik ośmioklasistów.

- Może zabraknąć dla nich miejsc w szkołach ponadpodstawowych, szczególnie w liceach i technikach - wskazuje Małgorzata Kowzan. - Co prawda od 1 września 2019 r. będą czteroletnie licea z klasami liceów trzyletnich i pięcioletnie technika z klasami techników czteroletnich, ale przecież budynki mogą pomieścić ograniczoną liczbę uczniów. Nie będzie możliwości lokalowych, by na przykład utworzyć równolegle pięć klas pierwszych liceum trzyletniego dla absolwentów gimnazjów i pięć klas pierwszych liceum czteroletniego dla absolwentów szkół podstawowych. Szkoły nie są z gumy - zauważa wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP w Szamotułach .

Problem z podręcznikami

Od tego roku szkolnego wprowadza się nową podstawę programową w klasie pierwszej, czwartej i siódmej szkoły podstawowej. ZNP wskazuje, że pociąga to za sobą opracowanie i wydanie nowych podręczników. Tu także może pojawić się problem.

- Obawiamy się, że uczniowie rozpoczynając naukę 1 września nie będą w nie wyposażeni - twierdzi Małgorzata Kowzan.

Stanowisko związkowców

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest przeciwny obecnie wprowadzanym zmianom w systemie oświaty. Chodzi między innymi o to, że jak twierdzą związkowcy reforma ta przygotowana jest „na kolanie”.

- Jeżeli ma ona być wdrożona, to należałoby poczekać z tym chociaż rok, by mieć czas na dopracowanie niespójnych, często sprzecznych ze sobą, przepisów, solidne opracowanie podstawy programowej

i podręczników - wskazuje Małgorzata Kowzan.

Jej zdaniem samorządy miałyby też dłuższy okres na przygotowanie odpowiedniej bazy.

- Przecież do szkoły podstawowej wraca chemia i fizyka, zmieniają się lektury szkolne - uzasadnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto