Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uczniowie szamotulskiego "Rolnika" uczestniczyli w programie zagranicznych staży zawodowych w Niemczech

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach, znany jako szamotulski "Rolnik", podsumował podczas zorganizowanego seminarium program zagranicznych staży zawodowych w Niemczech, w którym brali udział uczniowie z różnych zakątków kraju wraz z opiekunami. Tegoroczni praktykanci odebrali certyfikaty i dyplomy ukończenia praktyk, a także opowiedzieli o swoich doświadczeniach.

We wtorek, 6 lutego, w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach odbyło się seminarium podsumowujące program zagranicznych staży zawodowych w Niemczech, skierowany do uczniów polskich szkół rolniczych, w którym uczestniczyła młodzież z różnych zakątków kraju wraz z opiekunami. Uczniowie szamotulskiego "Rolnika" już od ponad 20 lat zdobywają doświadczenie zawodowe wyjeżdżając na staże do gospodarstw rolnych w Dolnej Saksonii.

Projekt realizowany jest przez Towarzystwo Umiejętności Rolniczych w Poznaniu oraz Ośrodek Szkoleniowy Deula w Nienburgu we współpracy z Wielkopolską Izbą Rolniczą w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021 - 2027, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus - przekazuje Pani Magda Prętka.

Na seminarium obecni byli nie tylko gospodarze, dyrektor Arkadiusz Majer i wicedyrektor Ewa Peraj, ale także przedstawiciele instytucji partnerskich, jak Anna Majer z Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz Piotr Szymański i Piotr Pietrzak z poznańskiego Towarzystwa Umiejętności Rolniczych.

Praktykanci opowiedzieli o przebytym stażu i wizycie w Dolnej Saksonii

W seminarium uczestniczyli również sami stażyści oraz uczniowie III i IV klas technikum, którzy mieli okazję dowiedzieć się więcej o przebiegu tego polsko-niemieckiego projektu oraz jakie korzyści niesie ze sobą zdobywanie praktyki u zachodnich sąsiadów.

O zdobytym doświadczeniu oraz umiejętnościach, które nabyli podczas stażu, opowiedzieli podczas seminarium tegoroczni praktykanci - Kamila Kaczmarek, Ksawery Matuszewski i Bartosz Wieczorek. W trakcie pobytu w Niemczech nie tylko rozwijali umiejętności zawodowe, ale również zdobywali cenne doświadczenie życiowe. Nowe przyjaźnie, poznawanie niemieckiej kultury i regionu Dolnej Saksonii stanowiły dodatkowe atuty programu.

Wiedza oraz umiejętności nabyte podczas stażu okazały się niezwykle cenne, a rozłąka z domem i konieczność sprawdzenia się w nowych rolach nauczyły ich samodzielności i dodały pewności siebie. Zgodnie przyznawali, że była to „dobra lekcja” pełna merytoryki i ważnej praktyki zarazem.

Uczniowie "Rolnika" uzyskali certyfikaty i dyplomy ukończenia stażu

Kamila, Ksawery i Bartosz, podobnie jak inni stażyści z całej Polski, w okresie od lipca do września 2023 roku, gościli u niemieckich rodzin, gdzie mieli okazję pracować bezpośrednio przy produkcji rolnej. By odpowiednio przygotować ich do tego zadania, uprzednio odbyli kilkudniowe szkolenie wprowadzające, które przeprowadzono w Niemieckim Ośrodku Szkoleniowym dla Techniki Rolniczej Deula w Nienburgu.

W trakcie seminarium praktykanci odebrali certyfikaty potwierdzające odbycie stażu zawodowego oraz dyplomy jego ukończenia. Gdy młodzież niebawem wkraczać będzie na rynek pracy, staną się one atrakcyjnym dla pracodawców punktem w ich CV. Mówił o tym zresztą Piotr Pietrzak przekonując, iż na przestrzeni lat doświadczenie i wartości wyniesione ze staży zaprocentowało wysokimi stanowiskami w ośrodkach i firmach bezpośrednio lub pośrednio związanych z rolnictwem - podsumowuje Pani Magda Prętka.

Uczniowie szamotulskiego "Rolnika" uczestniczyli w programie...

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto