Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Duszniki. Dla kogo świetlica wiejska w Podrzewiu?

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Archiwum czytelnika
Świetlice wiejskie, to pomieszczenia przeznaczone do spędzania czasu wolnego, rekreacji i edukacji, rozwijania zainteresowań i integracji lokalnych społeczności. Świetlice te mają charakter obiektów użyteczności publicznej.

Zaczynamy od oficjalnej definicji, aby już na samym początku wyjaśnić, czym są świetlice wiejskie. Ale czy w praktyce też to tak wygląda? Szybko okazuje się, że nie wszędzie. Otóż mieszkańcy Podrzewia w gminie Duszniki nie bardzo mogą ze swojej świetlicy, czy też sali wiejskiej korzystać. Przynajmniej tak było na początku września, gdy w miejscowości odbywał się festyn.

O tym, że organizatorzy nie mogli skorzystać z świetlicy wiejskiej, w tym również prądu, czy toalet poinformowała nas jedna z mieszkanek – oburzona całą sytuacją.

- Mamy XXI wiek, a my mieszkańcy nie możemy skorzystać z naszego przecież miejsca, z naszej świetlicy. Nie tak to wszystko powinno wyglądać – powiedziała nam.

I choć początkowo sytuacja wydała nam się wprost niewiarygodna, to sołtys Podrzewia Joanna Zimna potwierdziła nam, że faktycznie sala wiejska nie była dostępna dla mieszkańców, w tym właśnie na organizację wspomnianej imprezy.

- Z końcem grudnia 2020 roku, jako sołtys straciłam klucze do świetlicy wiejskiej i już ją nie zawiaduje – mówi nam. - Jednak tego, że nie będziemy mogli skorzystać z sali na naszą imprezę, nie przewidziałam. Festyn przygotowywało sołectwo razem z Kołem Gospodyń Wiejskich i m.in. Strażakami. Dzień przed imprezą okazało się, że nie dość, że nie będziemy mogli skorzystać z budynku sali wiejskiej, to jeszcze w żadnym wypadku nie możemy skorzystać z toalet oraz dostępu do prądu, przez co przecież zostaliśmy bez sanitariatów i nagłośnienia – mówi nam.

Ostatecznie organizatorom udało się załatwić zarówno agregat prądotwórczy, jak i przenośne toalety typu „toi toi”, a sam festyn się udał – z czego uczestniczy, jak i organizatorzy się cieszyli. Mało jednak brakowało, a wielotygodniowe przygotowania do imprezy spaliłyby na panewce – mówiąc kolokwialnie.

- Udało nam się wszystko załatwić na czas, jednak taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Świetlica jest dla mieszkańców i na ich potrzeby – kończy Joanna Zimna.

Dlaczego sołectwo nie mogło skorzystać z sali wiejskiej? Joanna Zimna podejrzewa, że ma to związek z faktem, że sołtys Podrzewia jest obecnie w opozycji do wójta gminy, wskazuje jednak, że polityczne sympatie lub antypatie nie powinny mieć wpływu na wzajemne relacje na linii gmina – mieszkańcy.

W czwartek 9 września wysłaliśmy do dusznickiego urzędu maila w powyższej sprawie. Poprosiliśmy wójta o skomentowanie sprawy braku dostępu mieszkańców do świetlicy podczas wspomnianego festynu, a także o wyjaśnienie powód takich decyzji. Zapytaliśmy również czy nie jest tak, że świetlica wiejska jest dla mieszkańców, a zarządza nią sołectwo? Dlaczego nie można było skorzystać z obiektu i mediów podczas tej imprezy? Kto zarządza świetlicami w sołectwach na terenie gminy? Jakie są warunki/zasady korzystania z obiektów dla mieszkańców?

Niestety do teraz (wtorek 14 września, g.18.00) nie otrzymaliśmy odpowiedzi na naszego maila. Próbowaliśmy również połączyć się z wójtem na numer komórkowy ze strony internetowej gminy – nie udało nam się.

Do tematu zatem wrócimy, gdy władze gminy Duszniki odniosą się do opisywanej sprawy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto