Gmina Duszniki. Dla kogo świetlica wiejska w Podrzewiu?

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Archiwum czytelnika
Świetlice wiejskie, to pomieszczenia przeznaczone do spędzania czasu wolnego, rekreacji i edukacji, rozwijania zainteresowań i integracji lokalnych społeczności. Świetlice te mają charakter obiektów użyteczności publicznej.

Zaczynamy od oficjalnej definicji, aby już na samym początku wyjaśnić, czym są świetlice wiejskie. Ale czy w praktyce też to tak wygląda? Szybko okazuje się, że nie wszędzie. Otóż mieszkańcy Podrzewia w gminie Duszniki nie bardzo mogą ze swojej świetlicy, czy też sali wiejskiej korzystać. Przynajmniej tak było na początku września, gdy w miejscowości odbywał się festyn.

O tym, że organizatorzy nie mogli skorzystać z świetlicy wiejskiej, w tym również prądu, czy toalet poinformowała nas jedna z mieszkanek – oburzona całą sytuacją.

- Mamy XXI wiek, a my mieszkańcy nie możemy skorzystać z naszego przecież miejsca, z naszej świetlicy. Nie tak to wszystko powinno wyglądać – powiedziała nam.

I choć początkowo sytuacja wydała nam się wprost niewiarygodna, to sołtys Podrzewia Joanna Zimna potwierdziła nam, że faktycznie sala wiejska nie była dostępna dla mieszkańców, w tym właśnie na organizację wspomnianej imprezy.

- Z końcem grudnia 2020 roku, jako sołtys straciłam klucze do świetlicy wiejskiej i już ją nie zawiaduje – mówi nam. - Jednak tego, że nie będziemy mogli skorzystać z sali na naszą imprezę, nie przewidziałam. Festyn przygotowywało sołectwo razem z Kołem Gospodyń Wiejskich i m.in. Strażakami. Dzień przed imprezą okazało się, że nie dość, że nie będziemy mogli skorzystać z budynku sali wiejskiej, to jeszcze w żadnym wypadku nie możemy skorzystać z toalet oraz dostępu do prądu, przez co przecież zostaliśmy bez sanitariatów i nagłośnienia – mówi nam.

Ostatecznie organizatorom udało się załatwić zarówno agregat prądotwórczy, jak i przenośne toalety typu „toi toi”, a sam festyn się udał – z czego uczestniczy, jak i organizatorzy się cieszyli. Mało jednak brakowało, a wielotygodniowe przygotowania do imprezy spaliłyby na panewce – mówiąc kolokwialnie.

- Udało nam się wszystko załatwić na czas, jednak taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Świetlica jest dla mieszkańców i na ich potrzeby – kończy Joanna Zimna.

Dlaczego sołectwo nie mogło skorzystać z sali wiejskiej? Joanna Zimna podejrzewa, że ma to związek z faktem, że sołtys Podrzewia jest obecnie w opozycji do wójta gminy, wskazuje jednak, że polityczne sympatie lub antypatie nie powinny mieć wpływu na wzajemne relacje na linii gmina – mieszkańcy.

W czwartek 9 września wysłaliśmy do dusznickiego urzędu maila w powyższej sprawie. Poprosiliśmy wójta o skomentowanie sprawy braku dostępu mieszkańców do świetlicy podczas wspomnianego festynu, a także o wyjaśnienie powód takich decyzji. Zapytaliśmy również czy nie jest tak, że świetlica wiejska jest dla mieszkańców, a zarządza nią sołectwo? Dlaczego nie można było skorzystać z obiektu i mediów podczas tej imprezy? Kto zarządza świetlicami w sołectwach na terenie gminy? Jakie są warunki/zasady korzystania z obiektów dla mieszkańców?

Niestety do teraz (wtorek 14 września, g.18.00) nie otrzymaliśmy odpowiedzi na naszego maila. Próbowaliśmy również połączyć się z wójtem na numer komórkowy ze strony internetowej gminy – nie udało nam się.

Do tematu zatem wrócimy, gdy władze gminy Duszniki odniosą się do opisywanej sprawy.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Dodaj ogłoszenie