Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak będą wyglądać okręgi wyborcze w gminie Wronki?

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
Opozycyjni radni dopytywali się, dlaczego przez komisarza wyborczego nie został przyjęty wstępny projekt uchwały w sprawie podziału Gminy Wronki na okręgi wyborcze
Opozycyjni radni dopytywali się, dlaczego przez komisarza wyborczego nie został przyjęty wstępny projekt uchwały w sprawie podziału Gminy Wronki na okręgi wyborcze
W czasie ostatniej sesji Rady MiG Wronki podjęto uchwałę w sprawie podziału Gminy Wronki na okręgi wyborcze

Projekt przedstawił w trakcie sesji Zastępca Burmistrza Robert Dorna. Wstępny projekt tej uchwały został w czasie posiedzeń Komisji przedstawiony radnym, został też skonsultowany, a następnie przekazany komisarzowi wyborczemu do konsultacji.

Jak zaznaczał wiceburmistrz, projekt ostateczny przedłożony radnym uwzględnia zastrzeżenia komisarza, które zostały przekazane pismem z 17 .11. 2012. Są to względy prawne – uchwała musi po przeliczeniu dokładnej liczby mieszkańców na dzień 30.06.2012 określić tzw. normę przedstawicielstwa, tzn. wyliczyć, ile mieszkańców przypada na 1 okręg na zasadzie podzielenia liczby mieszkańców (18 tys. 663 osoby) przez 15 okręgów wyborczych. Jednolita norma przedstawicielstwa wynosi dla gminy Wronki 1 tys. 245 osób. Kolejny wzgląd prawny to fakt, że okręgi wyborcze nie powinny łączyć jednostek pomocniczych z częściami miasta; poza tym, utworzony okręg wyborczy nie może znacząco odbiegać od wyliczonej normy przedstawicielstwa. Ostatnim względem prawnym jest przyjęcie, że proporcjonalnie ilość okręgów miejskich musi wynosić 9, a okręgów wiejskich 6.Następne okoliczności – to, jak powiedział Dorna– kompromisy przyjęte przy wstępnych ustaleniach – po pierwsze kompromisy arytmetyczne, wynikające z tego, że radni przyjęli, że aby norma przedstawicielska była zachowana i by nie przekraczać wskaźników od 0.8 w dół i od 1.3 w górę. Pod uwagę brane były także argumenty i kompromisy społeczno-mentalne (które szeroko były dyskutowane w czasie posiedzenia komisji) i argumenty natury przestrzennej.
Wynikiem prawnych uargumentowań i dyskusji, jest przedłożony projekt uchwały i załącznik do uchwały, który wskazuje numery okręgów, granice okręgów wyborczych i liczbę wybieranych radnych – która z mocy prawa wynosi zawsze 1.

– Pięć minut przed głosowaniem dostajemy propozycję podziału na nowe okręgi wyborcze. To jest rzecz niepoważna. Odnoszę wrażenie, że podział na okręgi nie ma służyć mieszkańcom, ale radnym, którzy będą w okręgach startowali. Proponuję przegłosowanie uchwały z załącznikiem w wersji pierwotnej przygotowaną przez Paulinę Sulicką pod nadzorem sekretarza i jeżeli komisarz tego nie przyjmie, to będzie kilka tygodni czasu, by jeszcze raz się nad tym pochylić – przekonywał radny Romuald Prajs.
– Projekt wstępny z 15 października nie uzyskał akceptacji komisarza wyborczego, z czego można wnioskować, że gdyby stał się uchwałą, również nie uzyskałby akceptacji. Projekt, który burmistrz przedstawia dzisiaj, tę akceptację ma w 100 %. Dlaczego zgłaszać projekt, którego braku akceptacji jesteśmy pewni, bo na etapie konsultacji nie został przyjęty? – pytał wiceburmistrz.
Uchwała przedstawiona przez wiceburmistrza została przyjęta większością głosów.

Wniosek o zmianę okręgów złożył Przewodniczący Ryszard Firlet.

– Po analizie wstępnego projektu oraz kierując się wskaźnikami, jakie występują na os. Borek, na os. Słowiańskim, na ul. Słowackiego, po rozmowach z mieszkańcami tych obwodów, zająłem przygotowaniem się propozycji kilku zmian kosmetycznych. W okręg 4 wchodziłyby Chrobrego, Garncarska, Klasztorna, Kościuszki, Mickiewicza 1-15, 23-53, os. Mieszka I, Podgórna, Rzeczna, Szkolna, Szpitalna, Wodna, Zwycięzców, w okręg 6: Mickiewicza 20 do końca, os. Borek 1a, 1e, 10a-13, os. Słowackiego, Słoneczna, a w 7 : Cienista os. Borek 2a – 8b, 14 do końca, os. Słowiańskie – mówił Firlet. Jego wniosek został przez radnych przyjęty.
– Sadzę, że komisarz uzna, że moja propozycja jest sensowna; wskaźniki, jakie osiągnięto by po mojej propozycji na okręgu 4 i 6, byłyby jednakowe – 1.4 – odpowiadał Firlet na pytanie radnego Arkadiusza Białka dotyczące przyszłej akceptacji jego wniosku.

Okręgi wyborcze:

1 Wronki, ulice: Brzoskwiniowa, Czereśniowa, Dworcowa, Jabłoniowa, Morelowa, Nowowiejska, Orzechowa, Towarowa, Wiśniowa.
2 Wronki, ulice: Al. Wyzwolenia, Azaliowa, Działkowa, Graniczna, Jaśminowa, Kameliowa, Kwiatowa, Nowa, Piękna, Radosna, Różana, Sadowa, Ukośna, Waniliowa, Warzywna, Wiatraczna, Wiosenna, Wspólna, Zaułek;
Nowa Wieś, ulice: Miodowa, Słonecznikowa.
3 Wronki, ulice: Dr I. Zimniaka, Kościelna, Kręta, Krótka, Plac Wolności, Powstańców Wielkopolskich, Poznańska, Rynek, Sierakowska, Spokojna.
4 Wronki, ulice: B. Chrobrego, Garncarska, Klasztorna, Kościuszki, Mickiewicza 1-15, 23-53 nieparzyste, Podgórna, Rzeczna, Szkolna, Szpitalna, Wodna, Zwycięzców; Os. Mieszka I.
5 Wronki, ulice: Lipowa, Niepodległości, Partyzantów, Polna, Ratuszowa; Os. Staszica.
6 Wronki, ulice: Mickiewicza od 20 parzyste do końca, od 53a nieparzyste do końca, Słoneczna; Os. Borek 1A – 1E, 10A-13, Os. Słowackiego.
7 Wronki, ulice: Cienista; Os. Borek 2A-8F, 14 do końca, Os. Słowiańskie.
8 Wronki, ulice: Brzozowa, Dębowa, Gajowa, Klonowa, Łąkowa, Ogrodowa, Pogodna, Sosnowa, Świerkowa, Topolowa, Wierzbowa, Zacisze.
9 Wronki, ulice: Jana Pawła II, Bukowa, Grabowa, Jaworowa, Leśna, Łowiecka, Myśliwska, Nadbrzeżna, Nadwarciańska, Piaskowa, Przesmyk, Rolna, Rzecińska.
10 Miejscowości: Aleksandrowo, Borek, Jasionna, Krasnobrzeg, Nadolnik, Nowy Kraków, Obelzanki, Piła, Popowo, Smolnica, Stróżki, Szklarnia, Winnogóra.
11 Miejscowości: Huby – Oporowo, Nowa Wieś, ulice: Boczna, Górna, Kasztanowa, Lipowa, Młodych, Parkowa, Staromiejska, Szamotulska, Szkolna, Topolowa; Samołęż, Warszawa.
12 Miejscowości: Ćmachowo, Marianowo, Stare Miasto, Wierzchocin.
13 Miejscowości: Biezdrowo, Olin, Pierwoszewo, Pożarowo, Wartosław.
14 Miejscowości: Dąbrowa, Głuchowo, Józefowo, Karolewo, Kłodzisko, Lubowo, Łucjanowo, Olesin, Pakawie, Wróblewo
15 Miejscowości: Chojno – Błota Małe, Chojno – Błota Wielkie, Chojno – Młyn, Chojno – Wieś, Dębogóra, Głuchowiec, Gogolice, Kobus, Lubowo Drugie, Lutyniec, Maszewice, Mokrz, Pustelnia, Rzecin, Samita, Szostaki, Tomaszewo, Zdroje.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto