Kręglarze z „Leśnej” na Mistrzostwach Świata

Norbert Woźniak
Uczniowie Szkoły na Leśnej, zawodnicy wronieckiego klubu KK Dziewiątka – Amica Wronki, Katarzyna Mroczkiewicz, Julia Brodziszewska i Gracjan Machaj reprezentowali nasz kraj na Mistrzostwach Świata U18 w niemieckim Dettenheim. Dziewczyny wróciły z medalami.

Najpierw odbyły się konkurencje drużynowe. Juniorki młodsze zajęły wysokie 5 miejsce.Drużyna juniorów młodszych w składzie z Gracjanem Machajem zajęła miejsce 7. Kolejną konkurencją były tandemy juniorek i juniorów młodszych. Kasia Mroczkiewicz wystąpiła w tej konkurencji z Julią Sidło (Pilica Tomaszów Mazowiecki). Dziewczyny najpierw wyeliminowały Włoszki, a następnie Rumunki. W półfinale musiały uznać wyższość słowackiego duetu i rywalizację zakończyły z brązowym medalem Mistrzostw Świata. W konkurencji sprintów wystąpiły trzy Polki w tym nasza Julia Brodziszewska. Najpierw pokonała Niemkę 2:0, w kolejnej rundzie przy remisie 1:1 wygrała w rzutach zwycięstwa z Rumunką, w ćwierćfinale kolejne 2:0 z Włoszką, w półfinale 2:0 ze Słowenką. W walce o złoto spotkały się dwie Polki – Julia i Nicoletta Dudziak (KS Polonia 1912 Leszno), co było historycznym wydarzeniem w polskich kręglach. Więcej zimnej krwi zachowała Nicoletta i to ona po rzutach zwycięstwa została Mistrzynią Świata. Julia stanęła na drugim stopniu podium. W ostatnim dniu zawodów rozgrywane były finały indywidualne, w których z polskiej reprezentacji wystąpiło aż 6 zawodników – 3 juniorki młodsze (w tym Kasia Mroczkiewicz) i 3 juniorów młodszych (w tym Gracjan Machaj). Rozpoczęła Kasia, która pobijając swój rekord życiowy wyszła na prowadzenie w einzlu (jeden start). Jak się okazało świetny wynik dał jej 3 miejsce, brązowy medal w konkurencji indywidualnej. Gracjan w finałowej grze wypadł nieco słabiej niż w eliminacjach i zakończył swój udział w Mistrzostwach Świata na dalszej pozycji.