Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulinarne podróże po Wielkopolsce. Gmina Ostroróg poleca przepyszne dania!

Magda Prętka
Krzysztof Witoń
Książka kucharska "Kulinarne podróże po Wielkopolsce", to nasze najnowsze wydawnictwo. Znalazły się w nim również dania przebojowych gospodyń z gminy Ostroróg: "Wesołych kobietek z Binina" oraz "Aktywnych kobiet z Bobulczyna". Sprawdźcie koniecznie!

Zanim zaprosimy do spotkania z fantastycznymi gospodyniami z Binina oraz Bobulczyna, gorąco zachęcamy do zapoznania się z prezentacją Gminy Ostroróg. To przecież tam wszystko się zaczęło...

Gmina Ostroróg leży na Równinie Szamotulskiej, wchodzącej w skład Pojezierza Poznańskiego. Usytuowana jest w powiecie szamotulskim i województwie wielkopolskim. Miasto Ostroróg wyróżnia się malowniczym położeniem na północnym brzegu Jeziora Wielkiego nad rzeką Ostrorogą. Licząca blisko 5 tysięcy mieszkańców społeczność gminy jest bardzo aktywna. Działają tu liczne stowarzyszenia, które integrują i aktywizują lokalną społeczność.

Gmina ma powierzchnię ok. 85 km kw. i charakter rolniczo-usługowy. Większość terenu stanowią obszary rolnicze, które zajmują około 65 proc. jej powierzchni. Południową część pokrywają lasy, które stanowią prawie 27 proc. powierzchni ogólnej. Teren polodowcowy, z licznymi morenami, urozmaicają jeziora i oczka wodne, rozsiane wśród pól i lasów. Największe zbiorniki wodne, znajdujące się na tym terenie, to dwa jeziora: Wielkie (49 ha) i Mormin (14 ha). W skład gminy wchodzi miasto Ostroróg oraz 13 sołectw. Przez gminę biegną ważne szlaki komunikacyjne - drogi wojewódzkie nr 116 i 184. Ostroróg to miejsce, w którym można odpocząć.

Z plaży nad Jeziorem Mormin co roku korzystają zarówno osoby mieszkające w pobliżu, jak również goście z ościennych gmin. Zbiorniki wodne to miejsce atrakcyjne dla wędkarzy, którzy nad akwenem organizują zawody i wędkują indywidualnie. W pobliżu plaży nad Jeziorem Mormin znajdują się miejsca idealne do rekreacji - ścieżki spacerowe, plac zabaw, boisko do siatkówki i miejsce na ognisko. Niedaleko mieści się amfiteatr i widownia. Latem to centrum życia kulturalnego gminy. Największą doroczną imprezą organizowaną na tym terenie jest festyn „Jan z Ostroroga w Gości Prosi”, który przyciąga nad jezioro wielu uczestników. W 2016 roku odnowiono tradycję Dożynek Gminnych, których organizatorem są kolejne sołectwa gminy. To impreza, która najlepiej pokazuje aktywność i zaangażowanie mieszkańców w rozwój i pielęgnowanie tradycji regionu.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostroróg poza działalnością związaną z czytelnictwem zajmuje się animacją kultury, organizując uroczystości, konkursy, zajęcia dla dzieci i młodzieży. Do bazy oświatowej należą budynki Zespołu Szkół w Ostrorogu, w tym hala sportowo-widowiskowa. W niej odbywają się coroczne turnieje piłkarskie, tenisa stołowego czy większe gminne imprezy, które mają miejsce w chłodniejszych miesiącach roku.

Gmina promuje sport wśród mieszkańców. Boiska i place zabaw oraz siłownie zewnętrzne w poszczególnych miejscowościach uatrakcyjniają spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Koronną dyscypliną sportu, w której mieszkańcy odnoszą największe sukcesy, jest tenis stołowy. Dobre warunki dla organizacji na tym terenie sprzyjają miłośnikom wędkarstwa, pszczelarstwa, łowiectwa, pasjonatom sportu, seniorom, hodowcom gołębi pocztowych, artystom i innym. W gminie działa kilkanaście stowarzyszeń, w tym 7 jednostek OSP.

Na terenie gminy rozsiane są liczne zabytki związane z jej bogatą historią. Ostroróg prawa miejskie uzyskał już ponad 600 lat temu, jego założycielem był Sędziwój Ostroróg, jeden z najbliższych doradców Władysława Jagiełły i jego następcy Władysława Warneńczyka. Inną wybitną postacią w dziejach miasta był Jan Ostroróg, który żył w latach 1436-1501. Był kasztelanem poznańskim, wojewodą poznańskim i pisarzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto