Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Szamotuł na obchodach 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Magda Prętka
Magda Prętka
Mat. Piotra Gotowego
Uczennice i uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach, działający w miejscowym kole WSPAK, kultywują pamięć o historii. Dali temu wyraz również w tym tygodniu, wspominając bohaterów i bohaterki Polskiego Państwa Podziemnego

83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Członkowie i członkinie szamotulskiego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej oddali hołd wszystkim osobom, które z narażeniem życia prowadziły w czasie II wojny światowej działalność konspiracyjną, walcząc o wolność kraju. We wtorek 27 września minęły 83 lata od powołania Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej następnie w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 roku - w Armię Krajową. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbyły się w Poznaniu.

Obchody powstania Polskiego Państwa Podziemnego zainaugurowała uroczysta msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Zgromadzeni, w towarzystwie pocztów sztandarowych i delegacji oficjalnych, przeszli następnie pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

- Na miejscu zgromadziło się wiele osób na czele z zasłużonymi kombatantami z AK i innych organizacji walczących w podziemiu podczas II wojny światowej. Wśród nich byli m.in. płk Jan Górski czy kpt Maria Krzyżańska, którzy w poprzednich latach spotykali się z młodzieżą nalężącą do szamotulskiego koła WSPAK - relacjonuje Piotr Gotowy, opiekun koła WSPAK w Szamotułach.

Czarno-białe zdjęcia Szamotuł w nowej odsłonie. Zobacz jak w...

Salwa honorowa dla bohaterów i bohaterek

Rozbrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego". Głos zabrali przybyli goście, odczytano również Apel Pamięci. Salwą honorową oddano hołd wszystkim bohaterom i bohaterkom Polskiego Państwa Podziemnego. Parlamentarzyści, samorządowcy oraz politycy, a także delegacje instytucji i stowarzyszeń złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach oraz szamotulskie koło WSPAK reprezentowała młodzież z Zespołu Szkół nr 2, w tym: Dominik Dodolski (prezes koła), Justyna Nazim i Jakub Szarata (wiceprezesi koła) oraz Piotr Gotowy.

"Umarła wierna swoim przekonaniom i wartościom"

W sposób szczególny wspominano Irenę Bobowską - urodzoną w 1920 roku w Poznaniu bohaterkę sprzed lat, która na przekór przeciwnościom losu (jako dziecko przeszła chorobę Heinego-Medina, w następstwie której poruszała się na wózku inwalidzkim) była osobą niezwykle aktywną i pogodną, bezgranicznie zaangażowaną w konspiracyjną służbę Ojczyźnie. Bez wahania oddała dla niej własne życie.

- W 1939 roku, jako 19-latka wstąpiła do Poznańskiej Organizacji Zbrojnej, która następnie zmieniła nazwę na Wojskową Organizacje Ziem Zachodnich. Jej organem prasowym stała się tworzona z inicjatywy Bobowskiej od października 1939 roku podziemna gazetka „Pobudka“. Bobowska została zaprzysiężona w lutym 1940 roku i otrzymała pseudonim konspiracyjny „Wydra“. Zajmowała się redagowaniem gazetki, jej powielaniem oraz kolportażem. Materiały do tekstów pochodziły z nasłuchu radiowego zagranicznych stacji - opowiada Piotr Gotowy.

Wiosną 1940 roku działalność gazetki niestety została zdekonspirowana przez gestapo, a w czerwcu tegoż roku aresztowano jej działaczy i działaczki. Bobowska trafiła najpierw do Domu Żołnierza - siedziby gestapo, potem do Fortu VII - obozu przejściowego gestapo, a następnie do więzienia we Wronkach, gdzie panowały wyjątkowo trudne warunki.

- 22 kwietnia 1941 roku przewieziono ją do więzienia w Berlinie-Moabicie. Ten trudny czas nie złamał ducha Ireny. Sposobem na przetrwanie okazała się m.in. ucieczka w świat poezji. 12 sierpnia 1942 roku odbyła się rozprawa przeciwko Irenie Bobowskiej i jej współpracownikom z redakcji „Pobudki“. Wyrok wykonano 26 września 1942 roku w więzieniu Berlin-Plotzensee przez zgilotynowanie. lrena w chwili śmierci miała zaledwie 22 lata. Umarła wierna swoim przekonaniom i wartościom, z nadzieją, że jeszcze nadejdzie lepszy i spokojny czas. Zostawiła przepiękne i wzruszające wiersze, które dawały innym silę i otuchę - podkreśla Piotr Gotowy.

Szamotuły. Żołnierze Wyklęci - do końca wierni Ojczyźnie i w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto