Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotulanka przypomina tragiczne wydarzeniach z 1939 roku. Przy ulicy Franciszkańskiej w Szamotułach stracono dziesięciu Polaków

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Marzena Pociecha-Stepczyńska
Szamotulanka, Marzena Pociecha-Stepczyńska, opowiada historię swojej rodziny, przypominając tragiczne wydarzenia z 13 grudnia 1939 roku. W egzekucji na ulicy Franciszkańskiej zginęło dziesięciu Polaków, a wśród nich Wincenty Pociecha i Tomasz Czyż – pradziadek oraz prapradziadek kobiety.

Do tragedii na ulicy Franciszkańskiej doszło w odwecie za postrzelenie niemieckiego żołnierza, co doprowadziło do dramatycznego losu dziesięciu rzemieślników i rolników z Szamotuł, Wronek, Otorowa, Pniew i Piłki, którzy padli ofiarą okrutnej represji.

Wśród nich byli Jan Szymkowiak, Jan Brzoski, Adam Zeuschner, Feliks Ludek, Jan Kaczmarek, Tomasz Czyż, Wincenty Pociecha, Brunon Korpik, Wojciech Sydor i Franciszek Kaczmarek.

Straceni w egzekucji Wincenty Pociecha i Tomasz Czyż - pradziadek i prapradziadek szamotulanki

Marzena Pociecha-Stepczyńska opowiedziała tragiczną historię członków swojej rodziny. Jej pradziadek oraz prapradziadek zostali rozstrzelani w Szamotułach na ulicy Franciszkańskiej, 13 grudnia 1939 roku.

Pochodzę z miasta Szamotuły w Wielkopolsce. W małej wsi Osowo Nowe przyszedł na świat mój ojciec i dziadek. Historia mojej rodziny, mojego prapradziadka Wincentego Pociecha, zaczyna się we wsi Męcina.

W 1902 r na świat przychodzi Wincenty, syn Wincentego i Reginy z Jabłońskich, który był jednym z siedmiorga dzieci. W okresie międzywojennym wraz z rodzicami i rodzeństwem przybył do Wielkopolski, gdzie rodzina nabyła gospodarstwo rolne w Osowie Nowym. W 1927 roku Wincenty poślubił w Otorowie Józefę z domu Czyż i zamieszkał u teścia Tomasza Czyża ur. w Rudna Wielka. Tam przyszło na świat trzech synów - czwarty urodził się już po jego śmierci.

Gdy wybucha II wojna światowa Wincenty angażuje się w działalność patriotyczną w Otorowie. Z początkiem grudnia 1939 zostaje aresztowany i oskarżony o przechowywanie broni, po uprzednim przeszukaniu gospodarstwa Tomasza Czyża, oraz rzekome postrzelenie niemieckiego żołnierza. Zarzut ten postawiono 9 innym rolnikom, rzemieślnikom z Otorowa, Szamotuł, Wronek i Pniew, w tym także Tomaszowi Czyżowi.

Dokonano egzekucji pomimo udowodnionej niewinności ofiar

13 grudnia 1939 przy ul Franciszkańskiej w Szamotułach Niemcy dokonali egzekucji, rozstrzeliwując moich przodków.

Mimo, że udowodniono ich niewinność, rozkaz z Berlina wykonano. Rozstrzelanych pochowano na cmentarzu Szamotulskim we wspólnej mogile obok pięciu Otorowian, ofiar pierwszej egzekucji w naszym mieście z dnia 13 października 1939. O tragicznym losie Szamotulskich Bohaterów przypomina kamienna grota z pamiątkową tablicą w miejscu egzekucji. Na cmentarzu wykonano nowy pomnik poległych, projektu Agnieszki Barłóg, spokrewnionej z Tomaszem Czyżem.

Wojenna zawierucha nie oszczędziła również rodziny Wincentego. Żona Józefa, będąca przy nadziei, wraz z innymi rodzinami, została wysiedlona w okrutnych warunkach, w bydlęcych wagonach wywieziona na Śląsk. Młodszy z braci Władysław, urodzony w 1911 roku, jako podporucznik rezerwy wojska polskiego oraz nauczyciel został jeńcem obozu w Kozielsku. Wiosną 1940 roku zamordowany został w Katyniu przez NKWD, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939. Drugi z braci Ignacy urodzony w 1914 roku, został zesłany na roboty do fabryki broni Mauser w Niemczech. Najstarszy z braci Józef emigrował do Ameryki i tam pozostał.

Dziś wiem, kim jestem, skąd pochodzę i jestem dumna z nazwiska Pociecha.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto