18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Sztuki w Szamotułach. Młodzi toczyli boje na słowa [GALERIA]

Redakcja
Noc Sztuki w Szamotułach, czyli Ogólnopolski Turniej Ożywiania Słowa o Laur Rodu Górków
Noc Sztuki w Szamotułach, czyli Ogólnopolski Turniej Ożywiania Słowa o Laur Rodu Górków Magda Prętka
Noc Sztuki w Szamotułach, czyli Turniej Ożywiania Słowa o Laur Rodu Górków rozegrany został w kinie "Halszka" w minioną sobotę i niedzielę. W bojach na słowa wzięli udział młodzi recytatorzy, aktorzy, piosenkarze i instrumentaliści z całej Polski

Noc Sztuki w Szamotułach, to... wzruszenie, złość, ból, smutek mieszający się z radością, ukojenie. Trudno tak naprawdę zliczyć, jak wiele emocji w sobotni wieczór i noc rozpoczynającą niedzielę uwalniali ze swoich serc młodzi aktorzy, recytatorzy, wokaliści i instrumentaliści. XVII Ogólnopolski Turniej Sztuki Ożywiania Słowa o Laur Rodu Górków, który rozegrany został na scenie kina „Halszka” przepełniony bowiem został subtelnością i paradoksalnie – niesłychaną ekspresją, zarazem. To była noc magii słowa – tego mówionego, śpiewanego, niedopowiedzianego...

Zanim artyści zawładnęli sceną, „na chwilę” oddali ją w ręce Katarzyny Groniec i jej zespołu. Jedna z najbardziej uznanych polskich piosenkarek, której twórczość charakteryzuje wyszukana, acz bardzo poetycka warstwa tekstowa, zachwycała i skłaniała do refleksji. Swoim występem otworzyła niejako tegoroczną Noc Sztuki, pod którym to hasłem toczą się zmagania o Laur Rodu Górków.

Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się wczesnym wieczorem. Jury wysłuchało i obejrzało łącznie 21 prezentacji artystycznych, które podzielone zostały na 4 kategorie konkursowe. Wywiedzione ze słowa, recytacja, poezja śpiewana, teatr jednego aktora – to w ramach tych form właśnie młodzi toczyli boje na słowa.

Poziom tegorocznych popisów scenicznych zdawał się być dość wyrównany, choć występy niektórych uczestników wywarły szczególne wrażenie na widzach. Dużym zróżnicowaniem charakteryzował się przy tym sam materiał prezentowany przez młodych. Wielu z nich oparło go zresztą na utworach własnego autorstwa.

Po godzinach przesłuchań i zakulisowych dyskusjach jury, późną nocą postanowiło ogłosić werdykt. W kategorii wywiedzione ze słowa przyznano 2 wyróżnienia, które trafiły do Krzysztofa Bajsztoka i Wiolety Szymkowiak z Kościana. Paulina Statucka – szamotulanka reprezentująca CK Zamek w Poznaniu otrzymała zaś nagrodę główną w kategorii poezja śpiewana. Wśród recytatorów najlepsza okazała się Zuzanna Saporznikow reprezentująca, podobnie jak Paulina Statucka, CK Zamek w Poznaniu. Dwie równorzędne drugie nagrody jury przyznało z kolei Mikołajowi Kubackiemu z Trzcianki i Danielowi, Jackowi Stachuła z Poznania. Trzecia nagroda trafiła w ręce Hanny Podskarbii ze Słupska. Ponadto wyróżnienia otrzymali: Angelika Stepczyńska i Monika Statucka z Szamotuł, Paweł Datkiewicz z Trzcianki oraz Dominik Gostomski z Wrocławia. Przedstawiciel Kościana, Tomasz Żurek zwyciężył natomiast w kategorii teatr jednego aktora.

Najważniejsza nagroda turnieju – statuetka Lauru Rodu Górków, a także nagroda pieniężna, w tym roku trafiły do rąk Adriany Boś z Nowej Soli. Jej fantastyczne wykonanie monodramu „La Malcastree” według prozy Emmy Santos w opracowaniu i reżyserii Edwarda Gramonta, nie pozostawiało wątpliwości członkom jury co do tego werdyktu . W plebiscycie publiczności zwyciężyła natomiast Zuzanna Saporznikow.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto