Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat szamotulski. Co ze szczepieniami niepełnosprawnych seniorów - osób leżących?

Magda Prętka
Magda Prętka
Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Polska żyje szczepieniami. To gorący temat również w powiecie szamotulskim. Na przełomie stycznia i lutego powinny rozpocząć się szczepienia seniorów. Gros z nich, to jednak osoby niepełnosprawne, leżące. Jak mają dotrzeć do punktu szczepień?

Tydzień temu otwarto przyjmowanie zgłoszeń na szczepienia przeciwko COVID – 19. Kolejną grupą, która po medykach skorzysta ze szczepień będą seniorzy w wieku od 80 lat, a następnie osoby w wieku powyżej 70. roku życia. Na terenie powiatu szamotulskiego szczepień dokonywać będzie 11 podmiotów leczniczych. Są to przede wszystkim gabinety lekarzy rodzinnych znajdujące się w poszczególnych miastach i gminach, a także szpital powiatowy w Szamotułach. Pierwsze szczepienia powinny rozpocząć się na przełomie stycznia i lutego.

Sprawa budzi jednak pewne niejasności. Wielu seniorów zmaga się bowiem z rozmaitymi dolegliwościami i niepełnosprawnościami, które mogą uniemożliwić osobiste pojawienie się w punkcie szczepień. Co mają zrobić w takiej sytuacji?

- Szpital w Szamotułach na takie pytania nie odpowiada – tłumaczy jeden z naszych Czytelników, który zwrócił uwagę redakcji na ów problem.

Michał Wasilewski – rzecznik prasowy szamotulskiego SP ZOZ-u wyjaśnia z kolei, że w tym zakresie szpital pełni obecnie jedynie rolę punktu szczepień. Niemniej, pojawiły się plany utworzenia grupy wyjazdowej, która miałaby szczepić osoby w terenie.

- To na razie bardzo ogólne założenia. Nie znamy jeszcze żadnych szczegółów dotyczących m.in. sposobu i zasad, na jakich tzw. „terenowe szczepienia” miałyby się odbywać. Gdy tylko będą one znane, niezwłocznie o tym poinformujemy – mówi Michał Wasilewski.

Wiadomo natomiast, że samorządy będą zapewniać transport osobom starszym, które m.in. z uwagi na niepełnosprawności samodzielnie nie są w stanie dotrzeć do punktu szczepień i nie mogą w tym zakresie skorzystać z pomocy najbliższych. Kilka gmin w powiecie szamotulskim uruchomiło już w tym celu dedykowane infolinie. W przypadku gminy Wronki, transportem zajmą się strażnicy miejscy, a w razie konieczności pomogą strażacy – ochotnicy.

O szczegółach dowozów organizowanych w powiecie wkrótce poinformujemy.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto