Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż pożarna apeluje - stop pożarom traw! Ostatnio spłonęły 2 hektary łąki [FOTO]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Aż dziesięć zastępów strażaków z terenu dwóch powiatów walczyło z groźnym pożarem traw, do którego doszło w miejscowości Stare w gminie Kaźmierz. Zadymienie w okolicach lasu zauważono 24 marca po godzinie 15. Natychmiast zawiadomiono o tym fakcie strażaków.

Na miejsce skierowano strażaków z terenu powiatu szamotulskiego i poznańskiego. Działania były trudne, bo ogień szybko się rozprzestrzeniał, a zagrożony był las. Ostatecznie po kilku godzinach działań ratownikom udało się ostatecznie usunąć zagrożenie, zniwelować wszystkie zarzewia ognia. Finalnie spaleniu uległy 2 hektary łąk.

Przyczyna powstania pożaru nie jest na razie znana. Jednak to nie pierwsze tego typu zdarzenie w okolicy. Od kilku tygodni - m.in. z powodu panującej na naszym terenie suszy - strażacy często wyjeżdżają do pożarów traw, nieużytków, a ostatnio także i poszyć leśnych.

Jeden z takich pożarów odnotowano w okolicach Grzebieniska, a spowodowany był poprzez wypalanie nieużytków roślinnych. Tymczasem niewielu zdaje sobie sprawę z faktu, że powszechnie przyjęte od lat wypalanie pozostałości roślinnych, nie tylko niesie zagrożenie w postaci pożaru, ale jest szkodliwe.

Jak informuje biuro prasowe Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Tylko do 25 marca 2022 roku strażacy w całej Polsce interweniowali 20060 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych.

Co więcej, wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Mówi o tym m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

- rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto