Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Mieszkańcy opowiedzieli się "za" programem in vitro

RED.
Konsultacje społeczne w sprawie programu in vitro w Szamotułach promowali członkowie i sympatycy lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej
Konsultacje społeczne w sprawie programu in vitro w Szamotułach promowali członkowie i sympatycy lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej Magda Prętka
Czy gmina Szamotuły będzie wspierać pary starające się o potomstwo metodą zapłodnienia pozaustrojowego lub dołączy do programu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego? Mieszkańcy opowiedzieli się "za" programem in vitro

Konsultacje społeczne w sprawie programu in vitro w mieście i gminie Szamotuły

W środę, 31 marca zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie opracowania i przyjęcia programu profilaktyki zdrowotnej dotyczącej leczenia niepłodności metodą in vitro w mieście i gminie Szamotuły. Trwające miesiąc konsultacje przybrały formę internetowej ankiety. Za jej pośrednictwem każdy z mieszkańców, bez względu na wiek, mógł opowiedzieć się „za” realizacją wspomnianego programu lub wyrazić swój sprzeciw.

Wyniki konsultacji. Jak głosowali mieszkańcy?

Urząd Miasta i Gminy Szamotuły, który konsultacje prowadził, opublikował wyniki głosowania w czwartek, 1 kwietnia. Jak się okazało - większość osób biorąca w nich udział poparła projekt. Trudno mówić jednak o wysokiej frekwencji. W sumie wypełniono tylko 1830 ankiet, z czego 1264 zawierały odpowiedź „tak” (dla opracowania programu – 69,1%), a 566 - „nie” (30,9%). Warto jednak zaznaczyć, że urząd nie zorganizował żadnej akcji informacyjno – promocyjnej, mającej na celu zachęcenie jak największej liczby osób do udziału w konsultacjach. Mimo zapowiedzi, nie przygotowano też punktów stacjonarnych do głosowania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: RUSZYŁY KONSULTACJE SPOŁECZNE W SPRAWIE PROGRAMU IN VITRO

"Zrobiliśmy co się dało, aby w konsultacjach wzięło udział jak najwięcej osób"

Inicjatorzy programu – szamotulscy radni – Joanna Ludwiczak i Bartosz Węglewski otrzymali za to wsparcie od posła, Jakuba Rutnickiego. To właśnie w jego biurze w Szamotułach mieszkańcy nieposiadający dostępu do internetu lub mający trudności z samodzielnym wypełnieniem ankiety, mogli uzyskać pomoc techniczną. Radni, wraz z lokalnymi sympatykami Platformy Obywatelskiej rozprowadzali również ulotki promujące konsultacje, zorganizowali akcję plakatowania miasta i gminy (wiele plakatów szybko zostało zdartych) oraz konferencję prasową z udziałem uznanej położnej, Agnieszki Kamińskiej - Nowak.

- Zrobiliśmy co się dało, aby w konsultacjach wzięło udział jak najwięcej osób. Ciężką pracą wielu osób wypracowano 1830 oddanych głosów. Dla jednych to dużo, dla innych to mało. Dzisiaj mogę zapytać malkontentów, co Oni zrobili, aby frekwencja była większa? Bez względu na frekwencję wyniki 69.1% na TAK do 30.9% na NIE to przewaga miażdżąca, która powinna wskazać jasno drogę radnym jak mają głosować jeżeli szanują głos mieszkańców – komentował „na gorąco” wyniki konsultacji Bartosz Węglewski.

Co dalej z programem in vitro?

Poparcie społeczne dla programu in vitro nie oznacza jednak, że samorząd faktycznie będzie go realizować. Propozycję Ludwiczak i Węglewskiego musi jeszcze poprzeć rada miejsko – gminna. Jeśli ta również opowie się „za” wspieraniem par starających się o potomstwo metodą zapłodnienia pozaustrojowego, samorząd przeznaczy na ten cel kwotę 100 tys. zł (w ujęciu rocznym). Zgodnie z założeniem inicjatorów programu – każda z par miałaby otrzymać pomoc w wysokości 5 tys. zł (udział w procedurze in vitro, to ponad 20 tys. zł).

ZOBACZ RÓWNIEŻ: DYSKUSJA W SPRAWIE PROGRAMU IN VITRO

Co ciekawe – jeszcze w trakcie konsultacji społecznych pojawiła się szansa na „wpisanie”
szamotulskiego programu in vitro w program tego typu realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Pozwoliłoby to na obniżenie kosztów po stronie gminy, zainteresowane pary mogłyby szybciej rozpocząć proces leczenia, a na dodatek zachowałyby większą anonimowość. I w tym przypadku wszystko zależy od decyzji, jaką podejmie Rada Miasta i Gminy Szamotuły. Węglewski i Ludwiczak w najbliższym czasie zamierzają wywołać projekt uchwały w tej sprawie.

Międzychód dołącza do programu Urzędu Marszałkowskiego

Przypomnijmy, że dyskusja na temat programu in vitro w Szamotułach toczy się od grudnia 2019 roku i towarzyszy jej mnóstwo kontrowersji. Konsultacje społeczne zostały zorganizowane na wniosek radnego, Bartosza Węglewskiego, który stwierdził, że to mieszkańcy powinni zadecydować o tym, czy program ma być realizowany. Tymczasem, 30 marca decyzję o dołączeniu do programu in vitro Urzędu Marszałkowskiego podjęła Rada Miejska w Międzychodzie. Dzięki temu jeszcze w tym roku skorzysta z niego 7 par zamieszkałych w gminie Międzychód.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: GMINA MIĘDZYCHÓD W PROGRAMIE IN VITRO URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto