Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Rewitalizacja Rynku: operacja na otwartym sercu miasta. Kiedy ruszą prace?

Magda Prętka
Magda Prętka
Na Rynku i ulicach do niego prowadzących pojawiły się już nowe znaki drogowe informujące o czasowej zmianie organizacji ruchu
Na Rynku i ulicach do niego prowadzących pojawiły się już nowe znaki drogowe informujące o czasowej zmianie organizacji ruchu Magda Prętka
Zgodnie z komunikatem burmistrza Szamotuł, zmiana organizacji ruchu na Rynku, wynikająca z rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych w centrum miasta, miała zostać wprowadzona w poniedziałek, 9 sierpnia. Z przyczyn niezależnych od Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły termin uległ jednak przesunięciu o kilka dni

Rewitalizacja szamotulskiego Rynku. Projekt nie był konsultowany?

W mediach społecznościowych wrze. Przedstawiony kilka tygodni temu przez Urząd Miasta i Gminy Szamotuły projekt rewitalizacji starówki został krytycznie przyjęty przez część społeczności lokalnej. Mieszkańcy i mieszkanki wskazują nie tylko na zbyt małą ilość zieleni ujętą w projekcie oraz - ich zdaniem - złe rozwiązania komunikacyjne, ale i fakt, że ostateczna koncepcja przebudowy Rynku nie została poddana szerokim i otwartym konsultacjom społecznym.

Magistrat odbija ten argument przekonując, że każda zainteresowana osoba mogła przystąpić do stowarzyszenia Szamotulski Rynek, który stał się partnerem samorządu w projekcie rewitalizacji, a większość wniosków, zmian i pomysłów przedstawionych przez jego członków została w końcowej koncepcji uwzględniona. Tomasz Grabowski z Wydziału Promocji, Komunikacji i Współpracy Zagranicznej zaznacza przy tym, że wpływ na ostateczny kształt projektu miał też Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Szamotulan i szamotulanek argument dotyczący przystąpienia do stowarzyszenia zupełnie nie przekonuje. Tym bardziej, że mało kto o takiej możliwości wiedział. Część z nich odbiera go jako kiepski żart, inni są bardziej dosadni - mówią o instrumentalnym traktowaniu społeczności lokalnej przez władze miasta, które w jej głos się nie wsłuchują i braku przyzwoitości. Jakkolwiek jednak by do sprawy nie podchodzić, decyzje już zapadły, a proces rewitalizacji w zasadzie ruszył.

Będzie więcej zieleni?

Mimo wszystko, warto jednak wspomnieć o wprowadzonych do projektu zmianach, wynikających z wniosków stowarzyszenia. Faktycznie jest ich sporo. To m.in. poszerzenie miejsc parkingowych i zmiana sposobu parkowania na skośny, zwiększenie ilości miejsc postojowych do 84 (kosztem zatoki autobusowej - przystanek przeniesiony zostanie w pobliże budynku nr 5), przeniesienie postoju taksówek na ulicę Ratuszową, zmiana lokalizacji stacji rowerów miejskich oraz wydzielenie dodatkowej przestrzeni na ogródki gastronomiczne (w pobliżu budynku nr 14 i 15). Zlikwidowane zostaną również szalety miejskie, a nowa, autonomiczna toaleta stanie w pobliżu Parku Jana III Sobieskiego. Na wniosek stowarzyszenia, w posadzce na placu głównym pojawią się widoki Starych Szamotuł, cała starówka zostanie też wzbogacona o dodatkowe elementy zieleni niskiej i drzewa.

Finalnie, po rewitalizacji w centrum miasta znajdzie się 41 drzew (obecnie 26), a zieleń niska zajmować będzie powierzchnię 510,63 m2 (obecnie 190,31m2). To jednak nie wszystko. Jak poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych radny, Bartosz Węglewski - burmistrz Szamotuł zobowiązał się do wprowadzenia na Rynku tzw. zieleni mobilnej, czyli nasadzeń np. drzew w donicach. Pojawiła się również szansa na tzw. zielony przystanek.

Chociaż po przebudowie na starówce zieleni ma być więcej, aniżeli obecnie, mieszkańcy i mieszkanki uparcie przekonują, że to i tak za mało. Komentarze, jakie w tej sprawie dotarły do naszej redakcji nie są złośliwe. Wypełnia je za to szczera obawa o serce miasta, które w ramach inwestycji - jak mówią komentujący - zostanie zabetonowane.

Wkrótce rozpocznie się rewitalizacja płyty szamotulskiego Rynku

Czasowa zmiana organizacji ruchu na Rynku

Rozpoczęcie I etapu przebudowy starówki zaplanowano na poniedziałek, 9 sierpnia. Urząd poinformował o tym na początku ubiegłego tygodnia. Zamknięty miał wówczas zostać odcinek ulicy Dworcowej - od skrzyżowania z ulicą Krzywą do wjazdu na Rynek, a także część starówki - od szaletów miejskich do krzyża.

W związku z pracami, w ścisłym centrum miasta nastąpić miała czasowa zmiana organizacji ruchu. Na ulicach Wronieckiej, Sukienniczej i Ratuszowej planowano wprowadzenie ruchu dwukierunkowego, który obowiązywać miał także na zachodniej części Rynku - przy piekarni Pabich oraz Banku Spółdzielczym. Tym samym na wspomnianych ulicach zlikwidowano by miejsca parkingowe. W połowie ubiegłego tygodnia w centrum miasta zamontowano nawet nowe znaki drogowe.

Szamotulanie i szamotulanki znów nie szczędzili krytycznych komentarzy podkreślając, że na starówce i w jej obrębie zapanuje chaos komunikacyjny, a przejazd przez Rynek graniczyć będzie z cudem.

Termin wprowadzenia zmian został przesunięty

Późnym piątkowym popołudniem, 6 sierpnia magistrat poinformował jednak, że z przyczyn od niego niezależnych termin wprowadzenia zmian uległ przesunięciu o kilka dni. Okazało się, że wykonawca (firma „Ciepłownik Ekoinwestycje Sp . z o.o. Sp.k.” z podpoznańskich Plewisk) nie był w stanie wejść na plac budowy 9 sierpnia. Do minionej środy (11 sierpnia), do południa konkretny termin rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych pozostawał nieznany. O szczegółach w tym zakresie informować będziemy za pośrednictwem serwisu szamotuly.naszemiasto.pl.

Wiadomo natomiast, jakie prace prowadzone będą w I etapie rewitalizacji, który obejmie część pierzei południowej Rynku oraz wschodniej. To m.in. budowa infrastruktury wodno - kanalizacyjnej i energetycznej oraz uzbrojenie terenu.

- Zostaną przeprowadzone prace rozbiórkowe dotychczasowych chodników i jezdni. W I etapie prac zostaną wybudowane nowe chodniki, jezdnia, parkingi, oświetlenie, monitoring. Pojawią się też elementy małej architektury i zieleń - informuje Tomasz Grabowski z Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły.

Kiedy zakończą się prace?

Projekt rewitalizacji szamotulskiego Rynku podzielony został na 4 etapy. Finał pierwszego wstępnie zaplanowano na koniec lutego 2022 roku.

- Po jego zakończeniu wykonawca przystąpi do realizacji drugiego, później trzeciego i czwartego etapu prac. Po zakończeniu kolejnych etapów rewitalizacji następować będą korekty organizacji ruchu kołowego na Rynku. Przypominam, że zgodnie z umową wszystkie prace rewitalizacyjne powinny się zakończyć do 31 października 2022 roku - tłumaczy Tomasz Grabowski.

Przypomnijmy, że wartość projektu to ponad 14, 5 mln zł. Za realizację zadania gmina Szamotuły zapłaci jednak "tylko" 2,2 miliona - wszystko dzięki dofinansowaniu w wysokości 85 proc. wartości inwestycji, jakie samorząd pozyskał ze środków unijnych.

Do tematu powrócimy, gdy tylko rozpoczną się prace na Rynku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto