Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotulski rynek doceniony w prestiżowym konkursie

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Gmina Szamotuły
Władze Szamotuł pochwaliły się sukcesem w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego Inwestycja Roku, którego organizatorem jest Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami.

Warto wskazać, że Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami jest największą polską organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą przedsiębiorców związanych z zarządzaniem nieruchomościami i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, w tym ich związki oraz inne organizacje i jednostki organizacyjne o statusie przedsiębiorcy.

Z kolei sam konkurs ma na celu promocję postaw proinwestycyjnych, proekologicznych i proinnowacyjnych wśród inwestorów, wykonawców, projektantów, władz samorządowych i lokalnych społeczności.

- Konkurs skierowany jest do szerokiego grona inwestorów (prywatnych, samorządowych, spółdzielczych, korporacyjnych), których inwestycje wyróżniają się na tle innych nowoczesnością zastosowanych rozwiązań. Pod uwagę brane są również założenia inwestycyjne kładące nacisk na przywrócenie walorów estetycznych danego obiektu, jak i mające na celu poprawę infrastruktury technicznej, funkcjonalności, energooszczędności, ekologii, udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Analizowany jest też wpływ inwestycji na otaczające ją środowisko naturalne, ład urbanistyczny oraz oryginalność pomysłu i ekonomiczną zasadność inwestycji – informują organizatorzy na swojej stronie internetowej.

W tym roku kapituła doceniła szamotulską inwestycję. W kategorii Inwestycja – Obiekty historyczne najlepiej oceniona została rewitalizacja centrum miasta w Szamotułach.

- Dzięki tej rewitalizacji uporządkował urbanistyczną przestrzeń Rynku i ruch kołowy,. Wprowadzono też nowe elementy małej architektury takie jak: fontanna, ławki, wiaty przystankowe czy obszary zielone. Wyznaczono wygodne ciągi piesze i rowerowe oraz zastosowano wiele innych rozwiązań mających na celu uczynienie Rynku miejscem przyjaznym - uzasadniono.

Przypomnijmy, że Projekt zakrojony był na szeroką skalę
Rewitalizacja centrum miasta była zakrojonym na szeroką skalę przedsięwzięciem, realizowanym w 3 etapach przez firmę Ciepłownik Ekoinwestycje z Plewisk. Pierwsze prace rozpoczęły się 11 października 2021 roku, ich finał nastąpił zaś w listopadzie 2022.

Oprócz przebudowy płyty Rynku projekt obejmował modernizację dawnej siedziby banku PKO, do której przeniesiono oddział Ośrodka Pomocy Społecznej i Straż Miejską. Swoje lokum znalazł tu również Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – koło w Szamotułach.

Pracami objęto też Park Jana III Sobieskiego, do którego po latach powróciło miasteczko rowerowe. Centrum miasta znalazło się pod czujnym okiem kamer, na Rynku stanęły interaktywne przewodniki turystyczne oraz urządzenia SOS pozwalające na bezpośredni kontakt w sytuacjach zagrożenia ze strażnikami miejskimi lub numerem alarmowym 112.

Zadanie realizowane przez Miasto i Gminę Szamotuły pochłonęło w sumie 12 mln 718 tys. 149,90 zł, z czego 10 mln 17 tys. 896,59 zł stanowiło dofinansowanie, jakie samorząd pozyskał z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Wkład własny wyniósł zatem 2 mln 700 tys. 253,31 zł, przy czym ponad 932 tys. zł to koszty dodatkowe.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto