Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe połączenia kolejowe do Szamotuł w ramach kolei kolei metropolitalnej

Red.
Od stycznia 2024 roku między innymi mieszkańcy powiatu szamotulskiego będą mieli do dyspozycji więcej połączeń kolejowych, w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W minionym tygodniu – 11 września podpisano porozumienie z samorządami współtworzącymi kolej.

Jak poinformowano - najbardziej zadowoleni ze zmian będą mieszkańcy korzystający z linii Poznań-Opalenica-Nowy Tomyśl, ale  dodatkowe kursy PKM pojawią sięrównież między Poznaniem a Grodziskiem Wlkp., Kościanem, Pobiedziskami, Rogoźnem, Szamotułami, Środą Wlkp. i Wrześnią.

- Od początku 2024 roku mieszkańcy Metropolii Poznań i sąsiednich powiatów, będą mieli więcej pociągów do dyspozycji. Samorządy stowarzyszone i partnerskie w porozumieniu z samorządem Województwa Wielkopolskiego, który jest największym płatnikiem, postanowiły zagęścić siatkę połączeń Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Tym razem rozkład wzbogaci się przede wszystkim na najkrótszych trasach. W kilku przypadkach miejscowości pierwszy raz staną się stacjami końcowymi linii – poinformowano.

Sieć Poznańskiej Kolei Metropolitalnej obecnie składa się zatem z linii:

• PKM1 Gniezno – Poznań – Kościan

• PKM2 Września – Poznań – Nowy Tomyśl

• PKM3 Wągrowiec – Poznań – Grodzisk Wielkopolski

• PKM4 Środa Wielkopolska – Poznań – Szamotuły – Wronki

• PKM5 Poznań – Rogoźno Wielkopolskie

Połączenia są obsługiwane przez Koleje Wielkopolskie oraz POLREGIO. W roku 2023 PKM to 193 pary pociągów. Od stycznia 2024 ich liczba wzrośnie do 219 par połączeń dziennie. Na obszarze działania PKM jest blisko 100 stacji i przystanków.

W przypadku mieszkańców powiatu szamotulskiego od stycznia PKM4 do Wronek będzie miała bogatszy rozkład na odcinku Poznań-Szamotuły.

Dodać warto, że w działalność Poznańskiej Kolei Metropolitalnej zaangażowanych jest 48 samorządów – Województwo Wielkopolskie, Miasto Poznań i Powiat Poznański, które współfinansują każdą z linii PKM, a także 9 kolejnych powiatów i 36 gmin, z których większość to członkowie stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Przypomnijmy, że PKM została uruchomiona w 2018 roku. Pierwsze połączenia uruchomiono na trasach z Poznania do Wągrowca, Grodziska Wielkopolskiego, Nowego Tomyśla i Jarocina, a po kilku miesiącach także do Swarzędza. Rok później nitka swarzędzka została wydłużona do Kostrzyna, a w 2020 – do Wrześni. W tym samym roku pojawiły się też połączenia na liniach do Rogoźna i Gniezna. W roku 2022 ze współfinansowania wycofał się powiat jarociński i dlatego teraz ta linia kończy się w Środzie Wielkopolskiej. Pociągi PKM pojawiły się z kolei na trasie do Kościana. Od stycznia 2023 Poznańska Kolej Metropolitalna jeździ także do Wronek.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto