Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukali zaginionego grzybiarza. Co zrobić, by uniknąć takich sytuacji?

Red.
Blisko trzydziestu strażaków ochotników z terenu gminy Wronki, zastęp z JRG Szamotuły oraz policja brało udział w poszukiwaniach zaginionego grzybiarza. Do zdarzenia doszło w czwartek 9 listopada w godzinach wieczornych.

Jak poinformował ogniomistrz Łukasz Kawka z KP PSP w Szamotułach, wpłynęło zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny w pobliżu miejscowości Jasionna gm. Wronki.

- Chodziło o podjęcie działań w celu odnalezienia zaginionego mężczyzny, który w dniu dzisiejszym udał się do lasu na grzybobranie. W związku z późną porą, ale przede wszystkim zagrożeniem życia i zdrowia mężczyzny natychmiast rozpoczęto jego poszukiwania. Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Wronki, OSP Jasionna oraz OSP Chojno.

Okazało się, że zaginionym jest mieszkaniec sąsiedniego powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego i właśnie w miejscowości Smolary również prowadzono poszukiwania, które koordynowały służby z sąsiedniego powiatu.

W związku z faktem, że zdrowie i życie 85-letniego mężczyzny było zagrożone, akcję poszukiwawczą w lasach na terenie gminy Wronki oraz w okolicach miejscowości Smolary prowadzono do godziny 2 w nocy. Prócz służb z terenu powiatu szamotulskiego i czarnkowsko – trzcianeckiego, w działania zaangażowano również specjalistyczne strażackie grupy poszukiwawcze z Poznania.

Niestety mężczyzny nie udało się odnaleźć. Działania przerwano i wznowiono je dopiero w piątek rano. Wówczas służbom udało się odszukać zaginionego mężczyznę. Okazało się, że noc spędził w samochodzie, którym przyjechał do lasu. Nie mógł wyjechać, bo wcześniej zakopał się w podmokłym terenie.

Okres grzybobrań nadal trwa. Pogoda powoduje, że las cały czas jest atrakcyjnym miejscem na spędzanie w nim wolnego czasu. Wraz z policją przypominamy jednak, jak należy się zachowywać, by nie wpaść w tarapaty.

10 zasad bezpiecznego wyjścia na grzybobranie

  • 1. Staraj się nie wychodzić na grzyby samemu. Podczas zbierania grzybów pozostań w kontakcie wzrokowym z towarzyszami.
  • 2. Poinformuj bliskich, gdzie się wybierasz i o której planujesz wrócić.
  • 3. Sprawdź na mapie obszar, na którym zamierzasz zbierać grzyby. ]Zapoznaj się ze szlakami i trasami prowadzącymi do głównych dróg.
  • 4. Jeśli nie znasz dobrze terenu, trzymaj się szlaku. Miej w zasięgu wzroku główną ścieżkę. Zwracaj uwagę również na punkty orientacyjne, elementy charakterystyczne w danym terenie. Jeśli się zgubisz – mogą być one cenną wskazówką dla służb ratunkowych.
  • 5. Miej przy sobie naładowany telefon. Może się tez przydać: gwizdek, latarka, kompas i powerbank.
  • 6. Ubierz się adekwatnie do warunków pogodowych. Pamiętaj o ciepłej, przeciwdeszczowej odzieży i obuwiu oraz elementach odblaskowych.
  • 7. Jeśli wychodzisz na dłużej zabierz ze sobą prowiant i cos ciepłego do picia. Pamiętaj również o butelce wody.
  • 8. Planuj wyjście na grzybobranie w godzinach porannych lub w ciągu dnia. Nie wychodź zbyt późno, nie ryzykuj, że w lesie zastanie cię zmierzch.
  • 9. Jeśli się zgubisz nie panikuj. Zadzwoń do rodziny i na numer alarmowy 112.
  • 10. Jeśli usłyszysz głosy lub zobaczysz światła – zostań w miejscu i zacznij gwizdać lub głośno wołać.

Policja wskazuje również, co zrobić gdy Twój bliski zgubi się podczas grzybobrania.

Jeśli twój bliski wybrał się na grzybobranie i nie wrócił o umówionej porze oraz nie ma z nim kontaktu – natychmiast rozpocznij poszukiwania. Jak najszybciej zgłoś zaginięcie na Policje dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Każda godzina opóźnienia w zgłoszeniu zaginięcia może zdecydować o życiu i zdrowiu Twojego bliskiego. Z każdą godziną obszar potencjalnych poszukiwań zwiększa się. Jeśli Twój bliski się odnajdzie – możesz odwołać zgłoszenie i nie poniesiesz z tego powodu żadnych konsekwencji.

Jeśli Twój bliski zaginął, możesz skorzystać ze wsparcia oferowanego przez Fundację ITAKA. Nasi specjaliści dostępni są przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Wystarczy zadzwonić.
Linia Wsparcia dla Rodzin Osób Zaginionych (+48) 22 654 70 70

Fundacja ITAKA realizuje bezpłatne:
- wsparcie poszukiwawcze
- wsparcie psychologiczne
- poradnictwo prawne
- poradnictwo socjalne

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto