Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa akcja sadzenia lasów w powiecie szamotulskim [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Michalina Szymczak/Mat. Nadleśnictwa Wronki
Na terenie Nadleśnictwa Pniewy oraz Nadleśnictwa Wronki tej wiosny zasadzonych zostanie ponad 330 ha młodych lasów. W tzw. "akcjach odnowieniowych" brali udział również mieszkańcy

Wiosna, to okres gorączkowych prac leśnych i zarazem doskonały czas na sadzenie młodego lasu. Działania w tym zakresie prowadzone są również w powiecie szamotulskim – m.in. na terenie Nadleśnictwa Wronki i Nadleśnictwa Pniewy, gdzie łącznie zostanie odnowionych oraz zalesionych ponad 330 ha gruntów. Sadzenia odbywają się każdego roku – nie tylko wiosną, ale i jesienią, na powierzchniach, na których wcześniej został wycięty las. W przypadku Nadleśnictwa Pniewy młode drzewa zaczynają rosnąć przeważnie już po roku od wycinki.

– Głównym zadaniem leśników jest dostarczenie na rynek drewna, zapewniając jednocześnie dostępność tego niezwykłego surowca przyszłym pokoleniom. W tym roku posadzimy około 135 ha lasów, odnawiając powierzchnie po wycince, a także zalesiając grunty porolne i nieużytki. Pozwala nam to systematycznie zwiększać powierzchnię naszych lasów – tłumaczy Monika Kubiak z Nadleśnictwa Pniewy. – Każdego roku na naszej szkółce leśnej w Dąbrowie produkujemy 1,5 mln sadzonek, które trafiają do lasu – dodaje.

Z kolei na terenie Nadleśnictwa Wronki tej wiosny odnowiono już ponad 200 ha lasu, z czego około 17 ha stanowi odnowienie naturalne.

– Wybór lokalizacji jest następstwem wcześniej prowadzonych prac z zakresu pozyskania drewna. Zgodnie z ustawą o lasach, leśnicy mają 5 lat na odnowienie od momentu wycięcia drzew na danej powierzchni. W większości przypadków zajmuje nam to maksymalnie 2 lata. Także jeśli w danym miejscu właśnie prowadzona jest wycinka to już niedługo w tym samym miejscu zazieleni się od młodego pokolenia – mówi Michalina Szymczak z Nadleśnictwa Wronki.

Lasy sadzone są głównie przez wykonawców zewnętrznych, czyli Zakłady Usług Leśnych. Mimo to, pracownicy nadleśnictw nierzadko włączają się w działania podejmowane w tym zakresie. Leśnicy z Wronek tej wiosny wzięli już udział w dwóch „akcjach odnowieniowych”, podczas których mogli spróbować swych sił w niełatwych pracach sadzeniowych.

– Nie jest to wydarzenie cykliczne, narodziło się spontanicznie ze względu na chęć bliższego obcowania z naturą przez pracowników biurowych oraz jako forma swoistej integracji – podkreśla Michalina Szymczak i dodaje, że do wspólnego sadzenia lasu przyłączyć się mogą również uczniowie szkół, czy lokalne stowarzyszenia. Wystarczy tylko skontaktować się w tej sprawie z nadleśnictwem.

W Pniewach natomiast, wspólne sadzenie lasów przez wszystkich pracowników, to już tradycja. Nadleśnictwo od kilku lat wspiera także inicjatywy oddolne umożliwiając społeczności lokalnej uczestnictwo w sadzeniu lasu.

– W tym roku posadziliśmy wspólnie z lokalnym Stowarzyszeniem Kaźmierz las we wsi Kopanina. Podobna akcja odbyła się w Luboszu przy udziale uczniów tamtejszej szkoły podstawowej – wylicza Monika Kubiak.

Leśnicy z powiatu szamo-tulskiego przyłączyli się również do ogólnopolskiej akcji #sadziMY, powstałej z inicjatywy Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. 26 kwietnia w siedzibach obu nadleśnictw mieszkańcy mogli bezpłatnie otrzymać sadzonki dębu i świerku, a następnie posadzić je w dowolnym miejscu. Leśnicy tłumaczyli jak prawidłowo zasadzić drzewko i zadbać o nie, by rosło swobodnie.

– Dzięki tej akcji każdy mógł zrobić coś dobrego dla Ziemi – mówi z uśmiechem Michalina Szymczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto