Turniej w rocznicę wyzwolenia Szamotuł

Tobiasz Chożalski
67 lat temu, 27 stycznia 1945 roku Szamotuły zostały wyzwolone spod hitlerowskiej okupacji. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w Szamotułach rozgrywany jest od kilku lat turniej piłki nożnej seniorów. Również w tym roku nie było inaczej. Dzisiaj od godziny 15 szamotulska hala „Wacław” gościła 6 zespołów z naszego powiatu wśród, których znalazły się następujące drużyny: Czarni Wróblewo występujący w IV lidze, Czarni Kaźmierz, Sparta Szamotuły, Sokół Duszniki oraz Błękitni Wronki występujące w Klasie Okręgowej oraz Kłos Gałowo reprezentujący A – Klasę.

Organizatorzy podzieli drużyny na dwie grupy. W pierwszej znaleźli się Błękitni Wronki, Czarni Kaźmierz i Sparta Szamotuły. W drugiej: Czarni Wróblewo, Sokół Duszniki i Kłos Gałowo. W meczach grupowych Błękitni zremisowali 2:2 ze Spartą, Sokół pokonał Kłosa 2:1, Czarni Kaźmierz przegrali 1:4 z Błękitnymi, Czarni Wróblewo pokonali Kłosa Gałowo 2:0, Sparta przegrała z Czarnymi Kaźmierz 1:3 oraz Sokół uległ 0:3 Czarnym Wróblewo. Turniej rozgrywany jest systemem, w którym po spotkaniach grupowych odbyły się mecze drużyn, które zajęły analogiczne miejsca w swoich grupach. W spotkaniu o piąte miejsce miejscowa Sparta podejmowała Sokoła Duszniki. Mecz zakończył się wynikiem 3:2. W spotkaniu o trzecie miejsce Kłos Gałowo zmierzył się z Czarnymi Kaźmierz. Spotkanie wygrali zawodnicy z Gałowa wynikiem 5:2. W ten sposób Kłos zajął najniższe miejsce na podium. W finale zmierzyły się dwie drużyny z gminy Wronki – Czarni Wróblewo i Błękitni Wronki. Czarni objęli prowadzenie już w drugiej minucie po pięknym strzale Mariusza Chojana. Do przerwy wynik się już nie zmienił. Na dwie minuty przed końcem piłkarze z Wróblewo podwyższyli wynik na 2:0. Taki stan rzeczy utrzymał się już do końca i wróblewianie zostali zwycięzcami szamotulskiego turnieju. Poziom sportowy zawodów nie zachwycał, lecz należy pamiętać, że wszystkie zespoły biorące udział w turnieju są w trakcie przygotowań do rundy rewanżowej sezonu 2011/2012.