Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Folklorystyczny "Szamotuły" zadomowi się w... siedzibie strażników miejskich!

Magda Prętka
Magda Prętka
Pomieszczenie w budynku przy Placu Sienkiewicza mają pełnić funkcję specjalnych magazynów dla strojów tancerzy i tancerek
Pomieszczenie w budynku przy Placu Sienkiewicza mają pełnić funkcję specjalnych magazynów dla strojów tancerzy i tancerek Magda Prętka
Samorząd wyremontuje pomieszczenia w obecnej siedzibie Straży Miejskiej w Szamotułach. Po jej przeniesieniu na Rynek, z budynku przy Placu Sienkiewicza korzystać będzie Zespół Folklorystyczny "Szamotuły". Jakie działania będą tu prowadzone?

Siedziba strażników miejskich dla Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły"

W trakcie ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły, która odbyła się pod koniec lipca, radni pochylili się nad szeregiem zmian dotyczących uchwały budżetowej. Jedną z nich było nowe zadanie, polegające na remoncie pomieszczeń w budynku usytuowanym przy Placu Sienkiewicza w Szamotułach. Chodziło o obecną siedzibę strażników miejskich (obiekt za starym sądem), w której zadomowić się ma Zespół Folklorystyczny „Szamotuły”.

Jeszcze w tym roku bowiem miejskich stróżów prawa czeka przeprowadzka na Rynek – do wyremontowanej kamienicy po dawnym PKO. Budynek przy Placu Sienkiewicza będzie mógł zatem zostać wykorzystany na inne cele.

Szamotuły. "Wesele szamotulskie" zakończyło I Przegląd Folkl...

Nowa sala do ćwiczeń, czy pomieszczenia do przechowywania strojów?

Tematem zainteresowała się radna Ilona Kaluga, która dopytywała o działania, jakie realizowane będą w obiekcie.

- Zespół folklorystyczny od dawna już zasłużył na to, żeby doczekał się porządnej sali do ćwiczeń, bo z tego co wiem ćwiczenia odbywają się chyba w szkołach, dzięki zorganizowaniu sali. Czy oni będą mieć tam jakieś rzeczy przechowywane? Chcielibyśmy wiedzieć, co tam będzie się odbywało – pytała radna.

Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek tłumaczył, że największą potrzebą zespołu są obecnie pomieszczenia do przechowywania drogocennych strojów – zakupionych zresztą przy wsparciu środków samorządu.

- Mam tu na myśli zarówno stroje szamotulskie, jak i kontusze. Były to spore środki, które żeśmy wydali. Warunki, w których w tej chwili przebywają w SzOK-u są urągające, tam wręcz mole się zalęgły i trzeba ratować to jak najszybciej – podkreślał burmistrz.

Noc Świętojańska w Szamotułach. Przepiękny obrzęd w wykonani...

"Chodzi głównie o magazyny, odpowiednio wietrzone, wentylowane"

Równocześnie przekonywał, iż zespół nie potrzebuje miejsca do odbywania treningów, gdyż korzysta z sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Budynek Straży Miejskiej znajduje się zaś w bliskim sąsiedztwie „Rolnika”, w związku z czym lokalizacja obiektu, który służyć ma „Szamotułom” - zdaniem Kaczmarka - jest jak najbardziej trafiona i została zaakceptowana przez kierownika zespołu.

- Chodzi głównie o magazyny, odpowiednio wietrzone, wentylowane, które będą spełniały funkcję magazynów dla strojów folklorystycznych, które często po przyjeździe muszą odparować. Wiadomo w jakich warunkach zespół tańczy i występuje, często odbywa się to latem - komentował włodarz.

Na remont pomieszczeń w budynku przy Placu Sienkiewicza samorząd zamierza przeznaczyć 170 tys. zł. O dalszych szczegółach zdania będziemy na bieżąco informować.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto