Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa. Podsumowanie corocznej akcji przeciwko zatruciom czadem

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Powiat Szamotulski Oficjalnie
Tlenek węgla, potocznie znany jako czad, to bezwonny i niezwykle niebezpieczny gaz. Jednak aby uniknąć zatrucia nim, wystarczy małe urządzenie, jakim jest czujnik czadu. We wtorek, 28 listopada w Szamotułach odbyło się podsumowanie corocznego konkursu "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa". Inicjatywa poświęcona jest problematyce zatrucia tlenkiem węgla, znanego jako czad. Sprawdź, jak zapobiegać pojawieniu się tego silnie trującego gazu w domu!

Podczas podsumowania zorganizowanego przez Powiat Szamotulski i Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej konkursu "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" Starosta Szamotulski, Beata Hanyżak, oraz Komendant Powiatowy PSP, st. bryg. Ireneusz Pers, serdecznie podziękowali mieszkańcom za ich zaangażowanie i aktywny udział w corocznym konkursie.

Wśród uczestników podsumowania obecni byli strażacy i kominiarz, którzy poprowadzili prelekcję na temat czadu. Mieszkańcy mieli okazję wysłuchać praktycznych porad dotyczących zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla oraz dowiedzieli się więcej na temat zasad bezpieczeństwa w domu.

Konkurs "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" ma na celu edukowanie na temat ważnych kwestii związanych z ochroną przed zatruciami czadem, co w przyszłości może pozwolić uniknąć niebezpiecznych sytuacji w domowym zaciszu. Inicjatywa ta stanowi istotny krok w budowaniu świadomości mieszkańców na temat bezpieczeństwa w ich własnych domach.

Czym jest czad i jak uniknąć zatrucia nim?

Tlenek węgla, czyli czad, to bezwonny i bezbarwny gaz, który może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Najczęstszym źródłem czadu są wadliwie działające urządzenia grzewcze, takie jak piece czy kuchenki gazowe. Bez świadomości obecności czadu, zatrucia mogą przebiegać bezobjawowo lub z objawami, które łatwo można pomylić z innymi schorzeniami, takimi jak bóle głowy czy nudności.

Podstawowe zasady, które pozwolą uniknąć zatrucia czadem, to:

 • regularna konserwacja i sprawdzanie stanu technicznego urządzeń grzewczych,
 • wentylacja pomieszczeń, w których są używane,
 • montaż czujników czadu w strategicznych miejscach,
 • unikanie korzystania z urządzeń grzewczych w zamkniętych pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

 • lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,
 • nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,
 • drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

 • należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
 • jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
 • rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
 • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto