Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KRUS o bezpieczeństwie

Norbert Woźniak
sxc.hu
W sierpniu doszło do wypadku na polu uprawnym w Ostrolesiu w gminie Szamotuły. 13-latek został uwięziony w rozsiewaczu nawozów. Strażakom udało się wydostać nogę chłopca wycinając kolejne elementy maszyny. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zabrało go do specjalistycznej kliniki w Poznaniu. Stan chłopca był ciężki a lekarze walczyli o jego zdrowie. W związku ze zdarzeniem KRUS przypomina o zasadach dotyczących bezpieczeństwa dzieci w gospodarstwie.

- Dla dzieci i młodzieży szczególnie niebezpieczne jest wykonywanie prac na polu i w gospodarstwie, które są przeznaczone wyłącznie dla dorosłych - mówi Wirginia Kryka z szamotulskiej placówki terenowej KRUS. - Brak u dzieci doświadczenia, wyobraźni oraz świadomości grożącego im niebezpieczeństwa prowadzą do nieszczęścia. Właśnie na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci - dodaje urzędniczka.

Pracownicy kasy przypominają, że dzieci nie powinny obsługiwać ciągników i maszyn rolniczych. Nie wolno im kierować ciągnikami. Nie należy powierzać im także obsługiwania maszyn. Dziecko nie może przebywać w strefie pracy maszyn i pojazdów rolniczych. Nie wolno angażować do pomocy przy sprzęganiu oraz dopuszczać do ich przebywania pomiędzy ciągnikiem a sprzęganą maszyną. Niebezpieczeństwo dla najmłodszych stanowią prace związane z obsługą maszyn stacjonarnych znajdujących się w gospodarstwie. Nie należy pozwalać na ich przebywanie na pomostach załadunkowych siewników i sadzarek do ziemniaków podczas pracy maszyny. Nie wolno im obsługiwać ładowaczy i podnośników.

Dzieci nie mogą uczestniczyć w przerzynaniu drewna pilarką tarczową, nie wolno powierzać im prac, które wymagają użycia pilarek łańcuchowych. Nie mogą brać udziału w ścinaniu drzew, ściąganiu drzew zawieszonych , załadunku i rozładunku drewna. Nie powinny też pomagać przy ścinaniu i rąbaniu drewna. Prace przy zwierzętach gospodarskich także mogą być niebezpieczne dla najmłodszych. Nie wolno im obsługiwać zwierząt o dużej masie ciała (bydło, trzoda chlewna). Niebezpieczeństwo stanowić może także załadunek i rozładunek zwierząt, a także prace przy uboju i rozbiorze zwierząt. Dzieciom nie wolno spawać oraz pomagać przy takich pracach. Należy chronić je także przed dostępem do substancji chemicznych stosowanych w gospodarstwach - przede wszystkim żrących, paliw, chemicznych środków ochrony roślin, nawozów. Nie należy pozwalać dzieciom na wykonywanie prac z wykorzystaniem rozpuszczalników organicznych ani narażać ich na kontakt z tymi substancjami. Dzieci nie mogę też rozpalać i obsługiwać pieców centralnego ogrzewania. Do szczególnie niebezpiecznych czynności należą prace w silosach i zamkniętych zbiornikach, a także opróżnianie zbiorników szamb, wywóz gnojówki i gnojowicy. Wszystkie prace na wysokości takie jak czynności wykonywane na pomostach, drabinach, drzewach i dachach nie powinny być wykonywanie przez najmłodszych. Dzieciom nie należy także powierzać prac związanych z kopaniem rowów i dołów oraz czynności w wykopach. Nie powinny przebywać w środowisku o dużym natężeniu hałasu, niedostatecznym oświetleniu, w pomieszczeniach zapylonych pyłami pochodzenia roślinnego oraz wykonywać prac narażających je na kontakt z chorobotwórczymi czynnikami biologicznymi (bakterie, roztocza, pasożyty zwierzęce, grzyby).

Nie wolno im też wykonywać prac wymuszających długotrwałe przyjmowanie nienaturalnej pozycji ciała. Nie powinny też uczestniczyć w pracach związanych z dźwiganiem i ręcznym przenoszeniem ciężkich przedmiotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto