Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sukces uczennic z szamotulskiego "Rolnika" podczas Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
J. Zawieja, KZSM Zw. Rew.
O szamotulskim "Rolniku" zrobiło się głośno, czego powodem jest imponujące osiągnięcie uczennic podczas XLVI Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie. Wydarzenie odbyło się w Kutnie i przyciągnęło młodzież z całej Polski, z którą rywalizowały szamotulanki - Gabriela Soloch, Zofia Jankowiak, Marta Kaczmarek i Weronika Tomczak.

Niemałym sukcesem zakończył się udział uczennic z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach w etapie centralnym XLVI Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie. Wydarzenie odbyło się w dniach 13-15 marca w Kutnie.

Uczennice Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach z sukcesami podczas Olimpiady Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie

W rywalizacji brała udział młodzież z całej Polski, jednak wśród wyróżnionych uczestników znalazły się uczennice kształcące się w „Rolniku” w zawodzie Technik Technologii Żywności - Gabriela Soloch, Zofia Jankowiak, Marta Kaczmarek i Weronika Tomczak.

W klasyfikacji indywidualnej Gabriela Soloch zdobyła tytuł laureatki, uzyskując tym samym indeks na Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wszystkie finalistki zostały ponadto zwolnione z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i automatycznie otrzymały stuprocentową zdawalność z części pisemnej egzaminu. Sukces dziewcząt przynosi również dumę całej społeczności szkolnej.

Szamotulski "Rolnik" na IV miejscu w klasyfikacji grupowej na terenie całego kraju

To jednak nie wszystko. Szamotulski "Rolnik" zajął IV miejsce w klasyfikacji grupowej na terenie całego kraju. Joanna Zawieja, która przygotowywała uczennice do olimpiady i towarzyszyła im podczas konkursu, wyraża szczere uznanie dla ich osiągnięć, podkreślając jednocześnie, że droga do sukcesu była pełna wyzwań.

W Olimpiadzie udział biorą uczniowie szkół z całej Polski. By dotrzeć jednak do etapu centralnego, nasze uczennice już w październiku brały udział w etapie szkolnym, gdzie zostały wyłonione spośród innych kandydatów zaliczając test z Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie z najwyższą ilością punktów - tłumaczy Joanna Zawieja.

By dotrzeć do etapu centralnego olimpiady, uczennice musiały przejść przez szereg eliminacji, poczynając od etapu szkolnego już w październiku. Następnie, w Zespole Szkół im. A. Troczewskiego w Kutnie, zadaniem uczennic było rozwiązanie dwóch testów składających się z około 100 pytań, dotyczących surowca mlecznego, maszynoznawstwa oraz analityki mleczarskiej, z czym poradziły sobie wyśmienicie, uzyskując tytuły Finalistek.

Kolejnym zadaniem uczestników było wykonanie projektu technologicznego zakładu wraz z uwzględnieniem procesów chemicznych i technologicznych, na co uczestnicy poświęcili ponad 3 godziny pracy - opowiada Joanna Zawieja.

W ostatniej konkurencji etapu centralnego, młodzi olimpijczycy musieli udzielić odpowiedzi ustnych na szereg pytań na temat surowców i materiałów pomocniczych, mikrobiologii i analityki, technologii produkcji, a także maszyn i urządzeń przemysłu mleczarskiego. Wszystkie pytania opracowane zostały przez Komisję Egzaminacyjną, której przewodniczył dr hab. inż. Fabian Dajnowiec z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu, katedry mleczarstwa Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie.

Trzy dni pełne wrażeń

Reprezentacja „Rolnika” zgodnie przyznaje, że były to niezwykle intensywne trzy dni. W przerwach między kolejnymi konkurencjami olimpiady młodzież wraz z opiekunami uczestniczyła między innymi w wyjeździe szkoleniowym do Zakładu Mleczarskiego Zorina sp. z o.o. w Kutnie (grupa Łowicz) i wysłuchała ciekawych wykładów prowadzonych przez dr hab. inż. Justynę Żulewską - prof. UWM. Interesujący okazał się również pokaz barmański, połączony z degustacją mlecznych drinków i napojów.

Udział w olimpiadzie to nie tylko wiedza i rywalizacja, ale również nawiązywanie nowych znajomości, wymiana doświadczeń, wspólna zabawa i integracja społeczności szkolnych z najróżniejszych zakątków Polski, której mogliśmy doświadczyć - podsumowuje opiekunka młodzieży.

Organizatorem Olimpiady jest Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - Wydział Nauki o Żywności UWM Olsztyn, natomiast patronatem honorowym wydarzenie objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Starosta Kutnowski oraz Prezydent Miasta Kutno. Olimpiada Wiedzy i Mleczarstwie jest finansowana z Funduszu Promocji Mleka.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Sukces uczennic z szamotulskiego "Rolnika" podczas Olimpiady...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto