Srebro dla "Wiernego Lechity" z Szamotuł na Halowych Mistrzostwach Świata

Magda Prętka
Mat. Stefana Dobaka
Reprezentacja Polski 2-krotnie zdobyła srebro w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Masters w Toruniu. Do osiągnięcia Biało-Czerwonych znacząco przyczyniły się wyniki wypracowane przez Stefana Dobaka z Szamotuł

"Wierny Lechita" z Szamotuł na Halowych Mistrzostwach Świata w Toruniu

Niemałym sukcesem Stefan Dobak zakończył swój udział w 9. Halowych Lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Masters. Zawody, które w dniach od 26 marca do 1 kwietnia rozgrywane były w Toruniu, zgromadziły ponad 4 tysiące osób reprezentujących w sumie 88 państw. Poprzeczka zawieszona została zatem wysoko.

77-letni „Wierny Lechita” z Szamotuł, startujący w kategorii wiekowej M 75+, jako reprezentant Polski wziął udział aż w czterech biegach. W niedzielę 26 marca zmierzył się z rywalami na dystansie 3000 m, gdzie z czasem 14:22:61 ostatecznie zajął IV miejsce.

Następnego dnia wystartował w crossie, czyli w biegu przełajowym na dystansie 6 km, w którym z rezultatem 31:58 był szósty. Dobak pokonał aż 13 rywali i znacząco przyczynił się do zdobycia przez reprezentację Polski srebrnego medalu. W drużynie Biało - Czerwonych drugi był Jerzy Kopta z Krakowa z wynikiem 32:33, a trzeci Marian Leśniak (również z Krakowa), który linię mety przekroczył w czasie 35:07.

W środę 29 marca natomiast odbył się bieg uliczny na dystansie 10 km z udziałem 13 zawodników startujących w kategorii wiekowej M 75+. Szamotulanin tym razem uplasował się na szóstej lokacie z rezultatem 51:02. Został pokonany przez trzech Brytyjczyków, jednego Hiszpana i Jerzego Koptę, który z wynikiem 49:55 zajął miejsce IV.

Ostatniego dnia mistrzowskich zmagań (sobota 1 kwietnia) rozegrano półmaraton. Rywalizację na dystansie 21 km i 97,5 m Stefan Dobak zakończył w czasie 1:55:25, co finalnie uplasowało go na piątej pozycji. Jego rezultat po raz kolejny istotnie przyczynił się do sięgnięcia przez polską drużynę po srebro!

Warto dodać, że wśród Biało – Czerwonych drugi był Marian Leśniak z wynikiem 1:59:30, a trzeci Rajmund Czechowski z Torunia, który na mecie zameldował się w czasie 2:34:08.

Reprezentacja Polski wygrywa klasyfikację medalową

Podczas zawodów medale wywalczyły drużyny 55 państw, ale to do reprezentacji Polski należało zwycięstwo w końcowej klasyfikacji medalowej. Biało – Czerwoni zdobyli łącznie 202 krążki, w tym 86 złotych, 67 srebrnych i 52 brązowe. Druga była reprezentacja Niemiec, która udział w mistrzostwach zakończyła z 234 medalami na koncie, ale zdobyła tylko 74 złote krążki, 73 srebrne i 57 brązowych. Na miejscu III w klasyfikacji medalowej uplasowały się natomiast Stany Zjednoczone z wynikiem 56 złotych medali, 57 srebrnych i 38 brązowych.

„Wierny Lechita” z Szamotuł (przypomnijmy, że miano to nadano biegaczom, którzy wzięli udział we wszystkich dotychczasowych edycjach Biegu Lechitów, który od 1978 roku rozgrywany jest w Gnieźnie) ani myśli o odpoczynku. W niedzielę 16 kwietnia po raz dziewiąty wystartował w półmaratonie w Poznaniu, a stolica Wielkopolski znów okazała się dla niego szczęśliwa.

Na mecie Dobak zameldował się w czasie 1:54:51, co dało mu I miejsce w kategorii wiekowej 75+ (starowało w niej 9 zawodników). Szamotulanin wyprzedził Andrzeja Wyganowskiego z Kołobrzegu (1:58:49) i Markusa Fajera z Dobrej Szczecińskiej (2:02:54), którzy zajęli odpowiednio drugą i trzecią lokatę.

Warto zaznaczyć, że z dziewięciu edycji poznańskiego biegu, w których Dobak brał udział, aż 7-krotnie stawał na najwyższym stopniu podium (wygrywał w ciągu ostatnich 6 lat). Raz był drugi, a raz półmaraton ukończył na miejscu IV.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani