Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Brazylijskie dźwięki przy Gościńcu Sanguszko [ZDJĘCIA]

Michalina Fritsch
W sobotę, 24 sierpnia odbyło się przedostatnie spotkanie z muzyką, na które zaprosił Szamotulski Ośrodek Kultury. Tym razem z kameralnej sceny Gościńca Sanguszko popłynęła muzyka brazylijska w lirycznej, refleksyjnej odsłonie. Wszystko za sprawą koncertu „Bossanova Trio”

W skład Bosanova Trio wchodzą: jeden z najważniejszych polskich trębaczy jazzowych Robert Murakowski, urodzony w Szamotułach Aleksander Trąbczyński, który zagrał na gitarze i Małgorzata Markiewicz, która sięgnęła po flet. Aleksander Trąbczyński to zawodowy aktor teatralny i telewizyjny, dziś związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Nie stroni zarówno od ambitnych ról teatralnych, jak i serialowych epizodów – występował m. in. w serialu „Miodowe Lata”, „Plebania”, „Złotopolscy”, czy „Samo życie”.

Aleksander Trąbczyński i Małgorzata Markiewicz wystąpili w Szamotułach w 2013 roku i w ramach swojego projektu Bossanova uświetnili rocznicę powstania Szamotulskiego Stowarzyszenia Charytatywnego POMOC.

Bossanova to powstały w latach 50. ubiegłego wieku styl muzyczny, w którym egzotyczne dźwięki tradycyjnej muzyki brazylijskiej – samby, mieszają się z improwizacją i melancholijnym jazzem. Bossanova w tłumaczeniu dosłownym to „nowy talent”, w muzyce brazylijskiej miała być powiewem świeżości, a dzięki jazzowi dawać możliwość eksperymentowania i wydobywania nowych dźwięków.

Tego wieczoru w repertuarze znalazło się miejsce na klasykę bossanovy – utwory Antonio Carlosa Jobima, czy Charlie Byrda, standardy muzyki południowoamerykańskiej oraz – zgodnie z koncepcją lidera – wiele utworów spolszczonych: „Bossa nieczuła”, „Bossa wysokich lotów”, „Bossa jutro też”. Trio wykonało również, we własnej aranżacji, jedną z najważniejszych piosenek dla bossanovy: „Manha de Carnaval’’. Ten flagowy utwór gatunku pochodzi z filmu będącego adaptacją sztuki i jest dla brazylijskiej tożsamości niezwykle ważny.

Na uwagę zasługuje bardzo czysty wokal Małgorzaty Mura-nowskiej, która imponuje nie tylko umiejętnościami wokalnymi, ale i językowymi – potrafi śpiewać zarówno w języku ojczystym, jak i angielskim oraz portugalskim, przy czym i w tych językach jej akcent oraz intonacja brzmią niezwykle profesjonalnie.

Trio na scenie uzupełniało się i mentalnie i muzycznie - Małgorzata Markiewicz to wdzięk i subtelność, Aleksander Trąbczyński to jazzowa melancholijność, a Robert Murakowski to energia, a więc rasowa bossanova jak znalazł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto