Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Kultura ludowa w regionie nie zginie! SzOK podsumował projekt "Urodzeni w czepku"

Magda Prętka
Magda Prętka
Szamotulski Ośrodek Kultury podsumował projekt „Urodzeni w czepku”. Efektem zajęć warsztatowych stało się 15 kompletów kryz i czepków szamotulskich. Prace trafiły już do Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”

Kultura ludowa w Szamotułach

Kultura ludowa stanowi niezwykle ważny element tradycji i obyczajowości Ziemi Szamotulskiej. Niezmiennie inspiruje, dowodząc zarazem, że to, co dawne wcale nie musi odchodzić w zapomnienie. Duża w tym zasługa Szamotulskiego Ośrodka Kultury oraz Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły", których wspólne działania przyczyniają się do propagowania tradycji regionalnych, ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką odgrywa w nich folklor szamotulski. W cykl tych przedsięwzięć jesienią ubiegłego roku wpisał się projekt pn. "Urodzeni w czepku", na którego realizację SzOK pozyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2020”.

"Urodzeni w czepku"

Projekt skupiał się na cyklu warsztatów rękodzielniczych poświęconych tworzeniu czepków i kryz szamotulskich. W istocie był to proces obejmujący szereg działań - od momentu stworzenia mustra i cięcia tiulu, przez haftowanie, obszywanie, łączenie elementów, układanie, krochmalenie, prasowanie i odświeżanie.

Zajęcia, odbywały się w okresie od września do listopada (łącznie 28 godzin) i były całkowicie bezpłatne. Poprowadziła je ostatnia hafciarka ludowa regionu, pani Halina Krupińska, której dzieła od lat zdobią damską część Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”. W rolę koordynatora projektu wcielił się zaś Maciej Sierpiński – kierownik zespołu. To właśnie pod ich czujnym okiem kilkanaście pań oraz jeden młody dżentelmen zgłębiało wiedzę na temat misternego rękodzieła.

Zajęcia praktyczne dopełnione zostały niezwykle ważnym w tym zakresie, rysem historycznym. Osoby biorące w nich udział poznały genezę powstania czepków i kryz szamotulskich, a także sposób ich noszenia na przełomie XIX i XX wieku. Tym samym, oprócz roli typowo użytkowej, powstające rękodzieło zyskało zabarwienie społeczne, a nawet kulturowe. Część osób przyznawała zresztą, że uczestnictwo w warsztatach, to dla nich nie tylko nowe doświadczenie i okazja do rozwoju osobistego, ale i dołożenia własnej cegiełki do historii rodzimego folkloru.

Przepiękne kryzy i czepki szamotulskie

Trzeba jednak przyznać, że prace nad przygotowaniem elementów damskiego stroju ludowego do łatwych nie należały. Liczyła się precyzja, skupienie, a także -niemniej istotna - chęć podjęcia rękodzielniczego wyzwania i wytrwałość w jego dalszej realizacji. Wsłuchując się we wskazówki pani Haliny Krupińskiej warsztatowicze cierpliwie stawiali jednak kolejne kroki, a efekty żmudnej pracy z zajęć na zajęcia stawały się coraz bardziej widoczne.

Finalne, dzięki projektowi „Urodzeni w czepku” powstało 15 kompletów przepięknych kryz i czepków szamotulskich. Wszystkie prace trafiły już do Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”. Tancerki z dumą prezentować je teraz będą podczas swoich występów. Region wzbogacił się zaś o kolejnych twórców ludowych!

Warto nadmienić, że w ramach projektu SzOK zrealizował także reportaż w formie video, stanowiący swojego rodzaju podsumowanie cyklu zajęć warsztatowych.

_Materiał w sposób szczególny prezentuje i utrwala tradycyjne techniki rękodzielnicze i wzornictwo oraz stanowić będzie praktyczny instruktaż dla osób zainteresownych nabyciem wiedzy i umiejętności tworzenia szamotulskich czepków i kryz w przyszłości _– informuje SzOK.

Możemy być zatem pewni, że kultura ludowa w Szamotułach z całą pewnością nie zginie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto