Szamotuły. Trąbczyński do Kwaśniewicza: Myślę, że Pan Bóg uchronił powiat przed katastrofą

Magda Prętka
Magda Prętka
Mat. platformy E-sesja / screen z zapisu wideo sesji
W środę, 23 czerwca odbyło się posiedzenie Rady Powiatu Szamotulskiego. Józef Kwaśniewicz nie szczędził krytyki wobec obecnego zarządu. Obecny zarząd krytykował jego postawę i działania

Trudno byłoby jednym zdaniem spuentować walkę na argumenty i zarzuty, jaka w minionym tygodniu rozegrała się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Szamotułach. Dyskusję nad stanem powiatu za rok 2019 wypełniła ostra krytyka zarządu, o którą pokusił się były starosta, Józef Kwaśniewicz, oskarżając obecne władze m.in. o zaniechanie polityki inwestycyjnej samorządu oraz katastrofalny – jak sam to ujął – spadek pozyskiwania środków zewnętrznych. Choć nie powiedział tego wprost, to jednak dość wyraźnie sugerował, że w czasach, gdy to on pełnił funkcję włodarza, w powiecie działo się po prostu lepiej.

- Miałeś chłopie złoty róg – adresatem tych słów jest wasz wódz, bo oczywistym jest, że rok 2019, to rok realizacji jego polityki, choć mieszkańcy pokazali mu czerwoną kartkę za wcześniejsze dokonania. I tak, wśród dokonań trzeba podkreślić radykalną zmianę funkcjonowania powiatu – oczywiście na gorsze i praktycznie we wszystkich jego obszarach – Józef Kwaśniewicz kierował swoje słowa do radnych, nie przebierając w słowach - Gorzej wyglądała obsługa mieszkańców, najpierw po przeprowadzonej redukcji zatrudnienia w Starostwie Powiatowym, a raczej pozbyciu się specjalistów i zatrudnieniu nowych, dopiero do przyuczenia - wielomiesięcznego. Słabo wyglądały inwestycje, bo w zasadzie dokończono już wcześniej rozpoczęte, a z kolejnych zrezygnowano, a nowych nie podjęto – mówił wskazując na następne niezrealizowane zadania m.in. w szamotulskim szpitalu. - Gdzie te inwestycje w oświatę, w zdrowie, infrastruktury? Nie ma kolejnych hal, boisk, bieżni, klasopracowni, nie ma nowej windy w szpitalu, czy kolejnego etapu budowy parkingu – stwierdzał.

Na wyliczeniach tych Kwaśniewicz jednak nie poprzestał. Dość odważnie komentował, że choć dokończenie starań mających na celu zakup tomografu dla szpitala należy traktować w kategorii dokonań, to jednak powtórzenie wcześniejszego wniosku w tej sprawie (o dofinansowanie na zakup sprzętu – przyp.red.) jego zdaniem, gdzie indziej nazwano by plagiatem!(nieco później radna, Maria Przybylska zwracała uwagę, że ponowne ubieganie się o wsparcie zewnętrzne zakupu tomografu, to raczej kontynuacja działań na rzecz dobra powiatu, a nie plagiat). Nie omieszkał też wspomnieć o zerwaniu przez obecny zarząd powiatu porozumienia z PKP, które – jak twierdził– chciało zainwestować w regionie miliony, aby wybudować tu wiadukt.

- Kolejnym dokonaniem jest wygaszenie uzyskanych już pozwoleń na budowę kolejnych odcinków zachodniej obwodnicy Szamotuł i tym samym odłożenie rozwiązania problemów komunikacyjnych powiatu na kolejne kadencje. Zamknięto tym samym też drogę o staranie się na ten cel o środki zewnętrzne, bo ważne pozwolenia na budowę są przy staraniu konieczne – wyliczał dalej - Trzeba by do państwa zaapelować, choć wydaje mi się, że zostałoby to bez odpowiedzi, abyście z PO-wskiego partyjniactwa powrócili do obywatelskości, której tu tak bardzo brakuje. Podobnie jak odpowiedzialnych, rzetelnych, sumiennych radnych, którzy byli fundamentem sukcesów powiatu w minionej kadencji – Kwaśniewicz w sposób niezwykle patetyczny wspominał Marię Woźniak, Mieczysława Sobańskiego i Jerzego Frąckowiaka (wszyscy reprezentowali w poprzedniej kadencji, podobnie jak on sam, PSL).

Starosta, Beata Hanyżak, która wkrótce potem zabrała głos mówiła krótko, lecz rzeczowo. I ona pozwoliła sobie na pewne uszczypliwości.

- Piękne kwieciste przemówienie, w pewnych momentach nawet się wzruszałam. Szkoda że w wielu punktach rozmijające się z prawdą – komentowała gospodyni powiatu - Akurat co do roku 2019 zarzucanie zarządowi powiatu i radzie powiatu, że nie pozyskaliśmy środków zewnętrznych jest totalną bzdurą. Jest to rok, który bardzo wyróżnia się pozyskaniem dotacji celowych na różne zadania – tomograf, ultrasonografy, pozyskaliśmy też środki z Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę drogi Kaźmierz - Młodasko. Myślałam, że pan Kwaśniewicz po ostatniej komisji promocji i rozwoju, na której omawialiśmy temat obwodnicy - po wysłuchaniu uwag i dyskusji – zrozumiał. Ale widzę, że nie zrozumiał, więc powtórzę: nie pozwolę na to i zdecydowanie sprzeciwiam się temu, aby kłamał w temacie budowy wiaduktu. Opieranie się na informacji, że szacowana pomoc PKP w zakresie budowy wiaduktu, to ponad 10 mln zł netto jest nieprawdziwa. Już jako przewodnicząca tego zarządu, na początku kadencji poprosiłam panią dyrektor Zarząd Dróg Powiatowych, wspólnie z członkami zarządu, o oszacowanie rzeczywistego kosztu budowy takiego wiaduktu. Pan Kwaśniewicz na tych posiedzeniach zarządu też był i wiedział, że nie są to takie kwoty, o których on mówi – to nie są kwoty milionowe. Dobrze się mówi gdzieś do gazet, dobrze się mówi gdzieś kwieciście, ale ja uważam, że jesteśmy odpowiedzialni i musimy bazować na dokumentach – podkreślała starosta - Rozumiem, że ktoś może być rozgoryczony tym, że nie siedzi na tym miejscu, co ja teraz, ale tak ludzie chcieli, tak ludzie wybrali i wolałabym, aby z godnością się z tym pogodzić i dalej realizować swoje. Jestem gotowa na wszelką krytykę, ale niech to będzie krytyka uzasadniona i prawdziwa. Do takiej się będę odnosić, a do śmiesznych zarzutów - niekoniecznie – komentowała – W oświatę dalej inwestujemy, nasze plany są duże – dodała nieco później podając za przykład dokumentację, która zostanie opracowana na potrzeby rozbudowy Zespołu Szkół Specjalnych w Szamotułach.

Krytyki wobec słów Józefa Kwaśniewicza nie szczędził także wiceprzewodniczący rady, Piotr Michalak.

- Uważam, że nie do końca uczciwa jest narracja, którą pan prowadzi od czasów kampanii wyborczej, dotycząca tzw. obwodnicy, czyli tak naprawdę kawałka drogi powiatowej, bo tego się podjęliśmy. Podjęliśmy się wspólnie, bo w tej narracji używa pan tylko słowa „ja”, a byliśmy całą radą - niepodzieloną, w miarę wspólnie działaliśmy i wszyscy podejmowaliśmy te decyzje na rzecz powiatu szamotulskiego – komentował Michalak - Powiedział pan bardzo zgrabnie o wiadukcie w powiecie szamotulskim. Myślę, że jeśli prowadzi pan tę narrację, to powinien pan mieć troszeczkę odwagi i powiedzieć wprost, że chodzi o wiadukt w Gaju Małym, a nie w Szamotułach (…) Kto jeździ do Wronek drogą przez Samołęż ten wie, że wiadukt w tym miejscu, na dzisiejsze potrzeby komunikacyjne stolicy powiatu szamotulskiego, nie ma żadnego znaczenia. Według mnie inwestowanie kilkunastu milionów w ten wiadukt byłoby nieodpowiedzialne patrząc na potrzeby Szamotuł – komentował, wskazując równocześnie, że wiadukt jako taki wpisywać się ma w całą obwodnicę miasta, lecz zadanie to nie leży w gestii powiatu. - My to możemy wspomagać, co zresztą uczyniliśmy rozpoczynają budowę nie obwodnicy, tylko drogi powiatowej, która zaczyna się obecnie rondem na drodze wojewódzkiej w Gałowie i kończy kawałek dalej - w polu – dopowiadał.

W sposób szczególny wybrzmiał zaś komentarz Macieja Trąbczyńskiego – obecnego członka zarządu. Znany z ciętego języka samorządowiec przypominał Kwaśniewiczowi m.in. o odpowiedzialności względem powiatowych finansów.

- Przez 4 lata minionej kadencji funkcjonował pan, jako przewodniczący zarządu powiatu, czyli starosta, dzięki zgodniej umowie – zarówno radnych PO, PiS, PSL. To, co tamtej radzie i tamtemu zarządowi udało się osiągnąć, a myślę, że zrobiliśmy całą masę porządnych rzeczy, nie jest jakąś wybitną zasługą pańskiej osoby, a zasługą zgodności myślenia ludzi reprezentujących tak różne polityczne poglądy – podkreślał Trąbczyński - Zapomniał pan powiedzieć, że wiele rzeczy, w tym inwestycje i tzw. ruchy do przodu są możliwe tylko w ściśle określonych sytuacjach - jeśli pan je może sfinansować, czy zarząd je może sfinansować, a w zasadzie gdy samorząd powiatowy może je sfinansować – przypominał.

Trąbczyński przyznawał zarazem, że nie kryje pretensji w stosunku do własnej osoby, że będąc przewodniczącym komisji budżetu w poprzedniej kadencji nie zadbał o to, aby przewidzieć, jak będzie wyglądać budżet powiatu w roku 2019 – budżet, który firmował wówczas Kwaśniewicz, a dziś stał się jego krytykantem.

- Wszystko się w pańskiej głowie zmieniło, kiedy niestety nie został pan tym starostą. Zapomniał pan nagle o tym, że realizacja następnych zadań inwestycyjnych wymaga zabezpieczenia finansowego. Nie chcę radnych obecnej kadencji zamęczać tym, jaka była sytuacja finansowa powiatu na początku 2019 i dlaczego podejmowaliśmy takie, a nie inne decyzje. Między innymi wycofanie się z projektu, który pan nazywa „obwodnicą”, po prostu nie było możliwe. Może pan rwać włosy z głowy, może pan zaklinać rzeczywistość, ale nie pokaże pan 10 milionów, które tę inwestycję - wtedy szacowaną na około 85 mln zł - mogłyby wesprzeć – wytykał Kwaśniewiczowi - Myślę, że Pan Bóg, do którego mam dosyć ambiwalentny stosunek, uchronił powiat przed katastrofą. Bo próbuje sobie wyobrazić, co by było gdyby pan nadal stał na czele jakiegoś hipotetycznego zarządu i z uporem godnym lepszej sprawy parł do tego, żeby realizować na swoich warunkach zadanie budowy drogi powiatowej, a nie obwodnicy - żeby była jasność. Nie wiem, co powiedziałby pan samorządom z 6 innych gmin. Nie wiem, co powiedziałby pan radnym z innych gmin, niż Szamotuły w związku z tym, że w zasadzie wszystkie środki jakie ewentualnie mogłyby być w inwestycje zaangażowane, zostałyby zaangażowane znowu w zadanie, które nie należy do powiatu. Bo budowa obwodnic nie należy do powiatu. Pomoc w rozwiązywaniu problemów komunikacyjnych – owszem – tak, ale na zasadzie partnerstwa, a nie na zasadzie wyłącznej odpowiedzialności. Czas przestać i tych radnych, i szamotulan mamić pańskimi problemami – kwitował Maciej Trąbczyński.

Kwaśniewicz w zasadzie w żaden sposób nie odniósł się do głosów krytycznych, choć spore uwagi do jego wystąpienia miało jeszcze kilkoro radnych. Stwierdzał jedynie, że odwołują się oni do przeszłości, a on ma przecież prawo do wyrażania własnych opinii.

Warto obejrzeć zapis wideo z całej sesji. Nagranie dostępne jest TUTAJ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3