Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. „Trzeźwy poranek” nie dla wszystkich. Skontrolowano 392 kierujących, 3 z nich jechało „na podwójnym gazie”

Dominika Michałek
Dominika Michałek
Krzysztof Kapica
Podczas ubiegłotygodniowej akcji „trzeźwy poranek”, szamotulscy policjanci skontrolowali 392 kierujących. Zatrzymano 3 osoby, które wcześniej spożywały alkohol. Działania przeprowadzono w Piaskowie, w Kępie oraz na trasie K-92

Jazda na podwójnym gazie

Poniedziałkowy poranek nie dla wszystkich kierujących okazał się trzeźwy. 22 listopada, między godziną 6.00 a 9.00 policjanci z szamotulskiej drogówki przeprowadzili działania pod hasłem „Trzeźwy poranek”. Celem akcji jest wyeliminowanie z naszych dróg tych, którzy siadają za kierownicę po spożyciu alkoholu, a tym samym poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach.

6 szamotulskich funkcjonariuszy poddało drogowej kontroli 392 kierujących pojazdami, w Piaskowie, w Kępie oraz na trasie K-92.

- Okazało się, iż nie wszyscy uczestnicy ruchu byli trzeźwi. Policjanci ujawnili dwóch kierujących samochodami w stanie nietrzeźwości oraz jednego kierującego w stanie po użyciu alkoholu. Cała trójka „wpadła” w ręce mundurowych w miejscowości Kępa. Najwyższy niechlubny wynik badania uzyskał kierujący volkswagenem golfem, który miał 0,86 promila alkoholu w organizmie- informuje asp. Sandra Chuda, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach.

Stan po użyciu alkoholu a stan nietrzeźwości

Zatrzymanie za jazdę po alkoholu, może być rozpatrywane jako przestępstwo lub wykroczenie. Wszystko zależy od stężenia alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu.

Stanem po użyciu alkoholu (wykroczeniem) jest sytuacja, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Natomiast stan nietrzeźwości (przestępstwo) zachodzi wtedy, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Co grozi za jazdę po alkoholu?

W Polsce zabronione jest kierowanie pojazdem w którymkolwiek ze stanów wskazanych wyżej.

- Za kierowanie samochodami w stanie nietrzeźwości, może grozić do 2 lat więzienia, zakaz kierowania pojazdami oraz grzywna. Kierującym, który znajdowali się w stanie po użyciu alkoholu grozić może kara aresztu, zakaz kierowania pojazdami oraz grzywna – zaznacza asp. Sandra Chuda

Obecnie w sprawach nietrzeźwych poniedziałkowych kierowców toczą się postępowania.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto