Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trochę Irlandii w Szamotułach: widowisko "Usłyszeć Taniec" w kinie i "Szplin" w głośnikach

Magda Prętka
Magda Prętka
SzOK zaprasza na niezwykłe widowisko taneczno-muzyczne pt. "Usłyszeć Taniec" ze specjalnym udziałem gwiazdy Riverdance - Ruth McKenny. My zapraszamy do wysłuchania płyty "Szplin" Eweliny Grygier, jako przedsmaku obchodów Dnia Św. Patryka

"Usłyszeć Taniec" w Szamotułach

W czwartek, 17 marca przypada Dzień Św. Patryka. Dla Szamotulskiego Ośrodka Kultury zawsze była to okazja do przybliżenia mieszkańcom i mieszkankom muzyki, tradycji, a także obyczajowości Zielonej Wyspy. Tegoroczne obchody z całą pewnością będą wyjątkowe. Wszystko za sprawą widowiska „Usłyszeć Taniec: Irlandia”, które 16 marca odbędzie się w kinie „Halszka”.

W istocie jest to spektakl oparty na prezentacji stepu irlandzkiego i tradycyjnej muzyki podszytej współczesnością. Publiczność będzie mogła wysłuchać skocznych melodii silnie zakorzenionych w kulturze Zielonej Wyspy, lecz w nowych aranżacjach – nawiązujących momentami m.in. do jazzu, innym razem do rocka.

Nazwa projektu Mateusza Wójcika nie jest przypadkowa – step można przecież usłyszeć. Popisy taneczne 3 artystów dopełni 7-osobowy zespół muzyczny. Na scenie zagości również Ruth McKenna – irlandzka gwiazda widowiska Riverdance. Goście opowiedzą o swojej pasji do irlandzkiej kultury, życiu na Zielonej Wyspie oraz jej tradycjach.

Szamotuły. Krzysztof Skiba bawił opowieściami nie tylko ze ś...

Posłuchaj płyty "Szplin" - nastrój się przed Dniem Św. Patryka

Wśród instrumentalistów nie zabraknie Wielkopolanki – Eweliny Grygier, która choć od wielu lat nie mieszka już w Poznaniu, jej związek z Małą Ojczyzną pozostaje bardzo żywy. Przekonać można się o tym sięgając po autorską płytę artystki pt. „Szpiln”. Album co prawda ujrzał światło dzienne tuż przez pandemią, ale teraz szczególnie warto go posłuchać – na przykład po to, by odpowiednio nastroić się przed widowiskiem w „Halszce”, a tym samym i przed Dniem Św. Patryka.

- To poniekąd podsumowanie mojej dotychczasowej działalności muzycznej – przyznaje Ewelina Grygier, która 25 lat temu rozpoczęła przygodę z muzyką w Swarzędzkiej Orkiestrze Flażoletowej – Kompozycje, które znalazły się na płycie, to muzyka instrumentalna inspirowana m.in. tradycją irlandzką i bałkańską, lecz we współczesnych aranżacjach. Gram na fletach i afrykańskich kalimbach. Za sprawą gości w kompozycjach pojawia się gitara akustyczna, instrumenty perkusyjne w zasadzie z całego świata, w jednym numerze słychać gitarę elektryczną, jest też trąbka – sięga po nią zarówno muzyk koncertowy, jak i 9-letnia dziewczynka – opowiada.

Utworem bonusowym jest bowiem kompozycja nagrana z dziećmi. Ewelina uczy gry na flażolecie w Szkole Podstawowej nr 246 w Warszawie, gdzie zaraża nie tylko swoją pasją, ale i przekonuje najmłodszych do tego, że muzyka wcale nie jest dedykowana tylko i wyłącznie osobom z wielkim talentem. Może być też świetnym sposobem do porozumiewania się z ludźmi.

POMÓŻ UKRAINIE ZAGLĄDAJĄC DO KINA "HALSZKA" W SZAMOTUŁACH

"Szplin" czyli... Wielkopolska!

„Szplin” już swoją nazwą nawiązuje do Wielkopolski. To nie jedyne odniesienie do gwary na płycie. Elementem albumu jest też niepublikowany wcześniej wiersz Waldemara Wierzby – znanego i cenionego autora gwarowego pochodzącego z sąsiedniego powiatu międzychodzkiego. Co prawda nie wprost, ale o dzieciństwie w Wielkopolsce mówi też utwór pt. „Powrót do domu” napisany przez Jana Kłoczko, w którym wykorzystano nagranie, jakiego tata Eweliny dokonał, gdy ta była dzieckiem.

- Mój tata nagrał mnie kiedyś na kasecie magnetofonowej i postanowiliśmy to nagranie wykorzystać. To taki miły akcent z dzieciństwa. Zachowało się też nagranie któregoś z moich rodziców grających na małym, zabawkowym pianinie. Jan Kłoczko zapętlił ten motyw i właśnie w oparciu o niego powstała piękna melodia – mój „Powrót do domu” - tłumaczy artystka.

">

Wspomniany Jan Kłoczko w dużej mierze odpowiadał za aranżację płyty. Ta nagrana zaś została w studio Pawła Betleja. Autorskie kompozycje dopełniły partie instrumentalne kilkorga artystów – również z ekipy „Usłyszeć Taniec”. Przede wszystkim są to jednak osoby bliskie Ewelinie, jak Patrycja Betlej i Patryk Hołoga, z którymi zaczynała przygodę z muzyką w orkiestrze. Gościnnie wystąpił też Paul Dangl – uznany, austriacki skrzypek.

- Pod względem klimatu płyta jest dość zróżnicowana. Obok utworów bardziej energicznych, są też spokojne, momentami wręcz melancholijne. Wiele z nich odzwierciedla ważne wydarzenia z mojego życia, jak chociażby „Liesinger Waltz” - utwór nawiązujący do czasów, gdy studiowałam w Wiedniu – tłumaczy Ewelina Grygier.

Kup bilet na widowisko "Usłyszeć Taniec" w Szamotułach

„Szplin” może być zatem apetycznym przedsmakiem widowiska „Usłyszeć Taniec”. Płytę bezpłatnie odsłuchać można m.in. na Spotify. Polecamy i zapraszamy do kina „Halszka”. Bilety w cenie 35 zł w przedsprzedaży zakupić można w kasach kina i SzOK-u oraz on line za pośrednictwem strony szok.info.pl. W dniu koncertu będą one dostępne w cenie 45 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto